muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod ceratoph2 » 13 bře 2023, 08:47

Před třemi lety se mi podařilo získat 5 keříků A. stolonifera (Running Serviceberry). Bohužel jsem je celkem zanedbával, tak neměly příležitost se moc vytáhnout, nicméně nevyšší už dosahují k 50 cm. Máte zkušenosti s muchovníkem výběžkatým? Prý by se měl chovat asi jako malina - dělat výběžky a vytvářet hustější porost do 1,2(1,5)m. Chuť plodů by měla být v rámci muchovníků ta lepší (srovnatelná s muchovníkem klasnatým?).

btw, myslím, že jednotlivé druhy muchovníků (3-4) by zasloužily vlastní vlákna...
Naposledy upravil ceratoph2 dne 13 bře 2023, 16:51, celkově upraveno 1
ceratoph2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 10 bře 2023, 08:15

Re: muchovník

Příspěvekod ceratoph2 » 13 bře 2023, 16:48

Nedalo mi to a muchovníky výběžkaté jsem vyryl, že je přesadím, dobře jsem udělal. Tři z pěti byly od kořenů ohlodané hryzci, některé až skoro ke krčku... naštěstí u všech zůstal nějaký ten svazeček kořenů, takže by to měly dát všechny. Konečně vím proč některé rostly pomaleji - u některých je znát, že byly ohlodávané i předchozí sezóny. Dva keříky vypadají nedotčeně s plně vyvinutým kořenovým systémem a blíží se výšce 0,5m. Silné odnože (viz foto) vyhánějí i ty nejhůře ožrané. Všechny keříky přesadím do záhonku do pletiva, kde se budou mít jako bavlnce. Prý díky zahušťování prostřednictvím stolonů a nízkým konečným vzrůstem jsou vhodné na tzv. jedlé živé ploty, já z nich udělám muchovníkové maliniště - muchovníkoviště :D

Obrázek


Obrázek
ceratoph2
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 10 bře 2023, 08:15

Re: muchovník

Příspěvekod Mirecx » 07 dub 2023, 22:49

Moze tu niekto napisat kto ma odrodu krasnojarskaja ako je s nou spokojny?
Na chate som mal odrodu Martin ale predal som chatu a momentalne neviem zohnat Martin jedine 20cm krpate.
Chutovo s Martinom som bol spokojny. Pri krasnojarskaja pisu velke plody ale ako je celkovo oproti Martinovi?
Mirecx
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2023, 14:59

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 07 dub 2023, 22:57

Na Martinovi sa otvaraju prve kvety. Mrazy si ani nevsimol. To je plodina! Aspon nieco pozitivne po tejto mrazovej mizerii.

Obrázek

Aj prince william zacina
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod EvaOstrava » 07 dub 2023, 23:15

Mirecx píše:Moze tu niekto napisat kto ma odrodu krasnojarskaja ako je s nou spokojny

Já mám Sleyt a Krasnojarskaja. Sleyt má plody o dost větší a chutnější. Krasnojarskaja je zase vitálnější a možná odolnější. Ale už jsem přemýšlela o tom, dát ji pryč.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 07 dub 2023, 23:23

Našel jsem ruské video nějaké farmářky hodnotící odrůdy muchovníků podle chuti. Krasnojarskaja tam není, ale někdo se na ni ptá v diskuzi. Odpověď autorky videa je striktní - vyhodit, zbytečně zabírá místo. Doporučuje Honeywood (považuje jej za nejchutnější) a Martin.
https://www.youtube.com/watch?v=UvsgFEtr2aU
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Mirecx » 07 dub 2023, 23:27

Tak to ste ma nepotesili.... v popise ma vraj 2cm plody.... ma ci nieje to pravda?
Nahodov Martina ste nechutnali? Ja som mal Martina s Princ William ale skor by som toho Martina.
V predajni ma zaujala krasnojarskaja.... Sleyt som si ani nevsimol... musim pozriet.
Mirecx
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2023, 14:59

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 07 dub 2023, 23:44

MartinS píše:Na Martinovi sa otvaraju prve kvety.


Náš Martin má zatím jen mírně zvětšené pupeny :shock: . Ty rozdíly nás asi nikdy nepřestanou překvapovat. A letos je to obzvlášť markantní...... takové u nás normální jaro...mráz, sníh, sníh, mráz....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod EvaOstrava » 08 dub 2023, 00:06

Mirecx píše:Tak to ste ma nepotesili.... v popise ma vraj 2cm plody.... ma ci nieje to pravda?

Moje Krasnojarskaja (pokud je to správná odrůda) tak velké plody nemá, je jich hodně, ale jsou drobnější a sušší. Sleyt mi chutná více, je sladký, šťavnatý, plody do 1,5 cm a mají trochu švestkovou příchuť. Jiné odrůdy neznám.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 08 dub 2023, 07:08

Tak veru, u nas su tak trochu subtropy. Aj ked posledny tyzden to pocasie subtropy nepripomina. :(
Inak co sa tyka Princa Williama, chutovo je vyborny, ale nerodi. Bohato kvitne, ale zostane len par bobul. Pride mi to ako problem s opelenim, co je ale divne, kedze vsade citam, ze su muchovniky samoopelive. Skusim k nemu dat vetvicku z Balleriny, ci to pomoze.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 08 dub 2023, 07:57

MartinS píše:Tak veru, u nas su tak trochu subtropy. Aj ked posledny tyzden to pocasie subtropy nepripomina. :(
Inak co sa tyka Princa Williama, chutovo je vyborny, ale nerodi. Bohato kvitne, ale zostane len par bobul. Pride mi to ako problem s opelenim, co je ale divne, kedze vsade citam, ze su muchovniky samoopelive. Skusim k nemu dat vetvicku z Balleriny, ci to pomoze.

Neviem ale u mňa Amelanchier Prince William je mimoriadne úrodný S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 08 dub 2023, 08:05

Máme s PW (pokud je to on) ten samý problém. Měli jsme ho na dost problematickém místě, kde navíc neměl široko daleko jediného opylovače - a když zarodil prvních pár bobulek a my ho ochutnali, tak jsme ho hned na podzim přestěhovali na VIP místo mezi další muchovníky. Jo, líbí se mu tam, roste, kvete, ale jinak od té doby je propad tak 80%, možná i víc. Vloni na podzim už jsme ho seřezali na menší keřík, ne že bychom doufali v nápravu, ale aby nepřekážel.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 08 dub 2023, 08:09

Môj Amelanchier Prince William je z roku 2006 od Radima Pešeka S9
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 08 dub 2023, 10:25

Na Peška je v tomto spoleh, máme od něj vždycky to, co to mělo být. Náš PW je z Bystřice pod Hostýnem, je velice chutný, ale jinak se chová vskutku divně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 08 dub 2023, 15:17

Je samozrejme mozne, ze nemam pravy PW. Tazko povedat. Mam ho z Plantexu.
Tiez ho mam na izolovanom mieste, kde nema opelovaca, ale mal by si vystacit sam. Nechapem to, lebo vsetky ostatne muchovniky co kvet to plod. A zaujimave, ze mame 2 rovnaku skusenost. Zeby nieco v genoch? Alebo mame nejaky nepodarok, ked palovi rodi. Kazdopadne s tym porobim nejake pokusy.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků