muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Tibor » 22 dub 2023, 08:21

PW nemám, ale toho kvetopasa na muchovníku potvrdzujem. Pamätám sezónu keď bolo zničených až do 50% úrody. Ale napríklad minulú sezónu bolo napadnutie veľmi slabé. Ak si pamätám dobre, tak to bolo pod 10% z celkovej úrody.
Zaujímavé že jahody u mňa kvetopasa nikdy nezaujímali, no tie muchovníky evidentne miluje.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 22 dub 2023, 09:41

Ta situace u PW - aspoň u nás - ze všeho nejvíc připomíná sprchávání rybízu. Takže spíš to vidíme na počasí a rozmazlenost našeho Prince W (pokud je to on) :) . Že by si květopas vybíral jen jednu odrůdu a ostatní v těsné blízkosti byly netknuté, je málo pravděpodobné. No a potom samozřejmě ta možnost s neopylením, ale i to svědčí spíš pro to, že nemáme to, co jsme kupovali.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 22 dub 2023, 15:01

Tento rok som na PW nevidel ziadny hmyz. Ale opeloval som rucne, aby som sa uistil, ci je v tomto problem.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 23 dub 2023, 11:00

ja jsem si rekl - pod dojmem tehle diskuse - ze taky letos neco zkusim a sice to, ze se o muchovniky budu trochu starat. Ani nevim, jestli se tady k tomu priznavat, ale kdyz jsem s nima pred 5-6i lety zacinal, docetl jsem se, ze jsou to odolny a naprosto bezudrzbovy rostliny a nejak jsem to az prilis vzal za slovo. Takze zpetne videno moje petilete pestovani bylo spis testovani odolnosti. Prvni cocku dostaly v tech suchych letech, kdy jsem nezvladal vubec uzalivat zahradu a muchovniky se chudaci propadly az nekam na konec seznamu ("ty si poradi"). Presto plodily, i kdyz kazdy rok mene. Ted jsem v ramci opusteni puvodni zahrady nejake prestehoval, ale zase dostaly mista, kam bych nic jinyho nedal ("sem tak maximalne muchovnik, ten to da"). vetsinou jen vykukovaly z kapradi, nebo z kopriv ("ony si poradi a postupne to prerostou"), northline jsem zasadil na misto, kde puvodni majitel vysypal pytel s vapnem (neco jsem vybral, ale vsechno neslo), ale tomu to kupodivu prospelo, vloni nejvetsi uroda a rostlina mela krasny tmave zeleny az modrozeleny listy :)

Takze ted jsem to kolem vsech vycistil, nejake presadi z dzungle do normalni zahrady (thiessen v normalni zahrade plodi hezky) a uvidime. Zatim tu kvete jen lamarckuv na puvodni zahrade, ale ten ma pres tri metry, presadit uz nelze, takze ten predam i se zahradou. Ale mam jeste jeden :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 02 kvě 2023, 13:03

Tak se mi povedlo pomíchat cedulky s jednotlivými druhy muchovníků :D je vůbec nějaká možnost je v budoucnu poznat? Ještě musím zkusit staré fotky jestli to nerozluštím... :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 02 kvě 2023, 13:24

Záleží na tom, jaké odrůdy to byly. Něco se po chuti poznat dá, upřesní se to třeba i dobou dozrávání.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 03 kvě 2023, 15:06

taky se daji poznat trochu podle listu (aspon ty olsolisty od ostatnich)

u me je m.lamarckuv momentalne obaleny pludky, takze zatim aspon kvetopasa a cizosprasnost vylucuju...

a rozkvetl mi Princ William, tak jsem mu udelal ohradku z pletiva, jako mel prvni rok, kdyz mel jeste spoustu plodu. Jinak kerik zustava na vysku stejny, ale vyhnal hromadu vyhonu, takze je dvakrat tak siroky a vyhony vypadaji, ze jsou taky PW, tj neni to roubovanec.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2023, 21:13

Takze opelovanie PW nepomohlo. Kvetopas to nezral, proste to sprchlo. Velka skoda, je to teda jalovy ker a pritom je chutovo vynikajuci. Je mozne, ze sa nejedna o PW.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 21 kvě 2023, 22:45

Po roce jsem tu opět se zprávou, jak se daří muchovníkům na horách. Třetím rokem z pěti vysazených odrůd alnifolia zatím nic neuhynulo, ale výsledky jsou takové spíš střídavé. Letos asi nejlepší Northline (obrázek), prvním rokem ho něco sežralo, skoro uschnul, loni se vzpamatoval a letos vypadá dobře. Dosud nejlepší Thiesen loni vyhnal do výšky, tak jsem ho seříznul, uvidím, co bude dál.

Taky jsem přikoupil dva keříky Prince Williams, zatím jsou slaboučké, ale mají spoustu květů, nevím jestli to je dobře.

Zatímco v nížině se pomalu chystáte ke sklizni, u mě muchovníky teprve kvetou.

Obrázek
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2023, 22:23

Poprvé jsem zaznamenal nějakého škůdce na muchovníku u mě v Praze.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 28.05.23

Pravděpodobně předivka ovocná. Nebo by to mohla být i předivka jabloňová. Jabloň sice o kus dál, ale mívám na ní předivky každý rok. Letos také. Tak že by možná nějaké zabloudily i na muchovník :?:
Každopádně spáleno i spolu s napadenými větvemi jabloní. Prach jsi a v prach se obrátíš... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 10 čer 2023, 23:09

K diskuzi o odrůdě Prince Williams.
Na podzim jsem zasadil dva keříky a přestože jsou hodně slabé, oba bohatě kvetly a prakticky ze všech květů se vyvíjejí plody.
Foceno 22. května a 10. června. (Chtěl jsem vyfotit stejnou větvičku, ale ptáci si oblíbili sedat na kůl a hrubě ji znečistili.)

Obrázek
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 20 čer 2023, 13:05

ja potvrzuju, ze mi plody zerou ptaci, zadny obalec (jen trochu) ani kvetopas - dokud jsou zelene, je jich spousta, ale pak rychle mizi. moc jim nechutna kyselejsi northline, ale p.williama obrali i v pletivu.

prvni rok to nejspis neznali, proto byla takova uroda :)

holt jim to zatim necham, kvuli tem par kulickam tu nebudu nic stavet, zacnu to nejak resit az budou kere vetsi...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod Lenkalor » 27 čer 2023, 21:14

Zraje Martin naroubovaný na jeřabinu. Kupodivu, i když je zasazený na místě, kde je rumiště a na úpalu, tak má velké a výborné plody. Bude to asi podnoží. Ptáci na ně zatím nejdou, je tu dost třešní.
Zato lamarki na suchém místě u obrovské lípy má plody malé, ale chutné i když jsou málo šťavnaté. Nejdou ani utrhnout, jím to i s částí stopky, ale jsem ujetá na tu kyanidovou příchuť semínek :D :| :P (Jsem takový kyanidový feťák, chutnají mi jablečná jadérka a rozbíjím pecky meruněk).
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2023, 00:23

Jo, taky v Praze už chvíli spásáme Martina, ale upřímně se už těšíme do VDF na Lamarkův. Má sice tak o třetinu menší plody, ale nejsou tak vodové, jsou sladší a aromatičtější, takové chuťově o dost výraznější. A bývají i pěkně šťavnaté, když teda není nějaké výrazné sucho. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod J.K. » 28 čer 2023, 06:52

Ja mam dve velke rastliny, kupene ako Prince William. V nich je par vetiev prestepenych na Martina. Ten ma bobule vacsie, ale ako pise Honza, chutove je na tom o nieco slabsie. Lenze vlani sa na rastlinach prvy krat objavila mucnatka a z plodov PW nebolo nic. Martin zostal cisty. Tento rok som ich strekol Kumulusom pred a po kvete a dufal, ze je to vybavene. Nebolo. Ked sa znovu ukazala, pouzil som este 2x Vitisan. Odhadom polovica plodov zostala cistych, ale aj tak je neprijemne davat pozor na to, co trham. Som jediny, kto ma tento problem?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků