muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod gr81 » 07 kvě 2024, 19:27

Není to Smoky? Ten jsem měl, ale přišel mi dost moučný.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 247
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 07 kvě 2024, 20:38

muj Smoky ma tedy celkem velke a sladke kulicky, mozna az trochu fadne sladke, ale diky rozkousanym velkym pecickam dostavaji takovou tu pikantni mandlovou prichut...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1367
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod speedy » 08 kvě 2024, 09:01

Tehdy v tom V. Oseku (jako bývalo zvykem jinde na zacatku) si s označením odrůdy práci už nedali. Muchovnik. Třeba někdo z tady webu to má odtud také a odrůdu ví?
Moucnata s mysinou, fuj, fuj, je podnož a u jedinců různě. Vlastní odrůda je raná, osvezujicne sladká a semínka pocitově malá až taková že maková. Mít privrene oči tak čerstvé a u keře chutnají podobně jako kuličky od červeného hroznoveho vína, mají hodně šťávy.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: muchovník

Příspěvekod haco » 09 kvě 2024, 13:02

co pouzivate proti mucnatke na muchovniku? funguje sira (kumulus)? z jednej strany krika sa mi objavil na listoch bielo-sivy povlak, tak to chcem osetrit.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: muchovník

Příspěvekod speedy » 10 kvě 2024, 09:46

haco: tak to přece vyzkoušej a uvidíš.
Že muchovníky chytají padlí, a to hodně, se všeobecně a cudně a radostně mlčí. U mne je 5 druhů a chytají to na listech všechny! Ale až v průběhu léta. To už je úroda dávno snědená S6
Když mně při postřiku jinde zjara (potom se snažím nestříkat) něco síry (obvykle Sulfurus) v postřikovači zbude, tak tím ohodím i ty muchovníky, čistě preventivně. Ovšem padlí se objeví na nich stejně. A dost stejně mohutně. Tedy stejnou měrou jako když nestříknu. Na jabloních a co mám těsně vedle nikoli. S muchovníky beru postřikem také když zbude angrešty, ty některé náchylné staré odrůdy a co mám také hned vedle nebo pod tím, no a tady si myslím že přece jen výsledek se dostavuje, tj. srovnání jestli ten rok stříknu nebo ne. Muchovníkům u mne to je jedno! Nějak tu sezónu muchovníky s padlím u mne doklepají ... no a příští rok jako kdyby se nechumelilo, začnou s čistým štítem a dřevo (větvičky) z loňska je normálně narostlé. Padlí nepadlí.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: muchovník

Příspěvekod haco » 10 kvě 2024, 22:09

no ved preto skusam zistit, ci niekto ma odskusany pripravok na muchovnik, kt. aj funguje :D
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: muchovník

Příspěvekod speedy » 12 kvě 2024, 09:40

haco: jak vidíš s odstupem času, na téma na které se tady ptáš tak se těžko odpovídá ... protože je dost bezradnost. Takže zkus také googlit jako jsem to udělal kdysi já a poskládáš si odpověď sám.
Teď nedávno jsem narazil třeba na toto sdělení v jistém článku o muchovnících a o padlí:
... Během teplého počasí a vyšší vlhkosti se padlí rychle šíří vzduchem a během června až července infikuje nové pupeny hostitelské rostliny, na nichž jako mycelium přezimuje. ...

Takže je to takový kolotoč tj. když se včas nezasáhne (a padlí se objeví) tak dojde k infikaci nových pupenů do příštího roku a tak dál a dál. Jenže a jako ve tvém případě (tj. letos nezvykle brzy a možné následky letos mrazů dám stranou) stříkat budeš asi do plodů které začnou zrát a to se moc nechce.
V těch asi běžných případech se padlí objeví později ale u mne jakoby ze dne na den a to hodně, takže případný postřik (pupeny do příštího roku?) už může být pozdě? Je to rozlezlé jak že všude. Totiž jak je to padlí do pupenů už hluboko zažrané?
Potom se různě dočteš, že nejúčinnější jsou sirné přípravky, takže vlastně jsi sobě tady odpověděl sám a hned na začátku ... ale který konkrétně je nejúčinnější je nahrazováno komerční nabídkou prodejců a vícero.
Takže sám tady později napiš co jsi se rozhodl použít a jak jsi dopadl? Ovšem jestli se ti podaří tím zabránit i infikaci nových pupenů do příštího roku tak zjistíš až za rok :D
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 105
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: muchovník

Příspěvekod Pampel » 12 kvě 2024, 10:07

Na padlí muchovníku jsem se ptala loni tady u nás v zahradnictví. Jsme u lesa, takže je tady dost vlhko. Poradili od dubna (letos tedy dříve) každých 14 dní až do července stříkat sulkou. Stříkala jsem to preventivně už loni na podzim asi dvakrát a letos už někdy v březnu a 2x poté. Včetně země kolem. Zatím vypadají listy nezasaženě, akorát na jednom keříku jsem si zrovna včera všimla na pár listech jemného povlaku, ale je na něm jen pár plodů, tak je obětuju, případně vezmu i ostatní keře opatrně mimo zónu plodů, jestli to bude k něčemu.
Edit: Loni jsem to vlastně nestříkala sulkou, ale dvakrát mlékem (1:1 s vodou) a jednou sodou. Po mléku jsou ty listy jak vyleštěné. Loni touhle dobou vypadaly keře podstatně hůř, tak si dělám naděje, že se přece jen něco mění. Takže letos se budu pro jistotu držet opět sody a mléka. Mlékem v podstatě stříkám celou zahradu - mšice i rostliny na list jako hnojivo, zvlášť okurky ho milují.
Pampel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 28 led 2024, 18:15
Bydliště: Praha-východ 480 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 12 kvě 2024, 19:34

ja proti padli pouzivam postrik neemovym olejem, ten je nejedovaty a muze se strikat kdykoliv. na muchovniku jsem to nezkousel, na nem jsem padli nikdy nemel, ale u jinych rostlin mi to fungovalo dobre (monarda ap.).

staci par kapek oleje do rozprasovace, pridat kapku jaru jako smacedla, zalit vlaznou vodou (30-35 °C) a poradne protrepat.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1367
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod MikeDundee » 12 kvě 2024, 21:34

Prosím o radu - kontroloval jsem muchovníky a úroda z jednoho je kompletně zlikvidována - kuličky jsou černé, zcvrklé a obshahují spousty dírek.

Obrázek

Na jiných muchovnících se to začíná objevovat také - od dírky se šíří hnědá skvrna (hniloba ?)

Obrázek

Na tomto jiném muchovníku jsem našel tuto kopulující dvojici, hmyz který má dlouhý nos, při dotyku dělá že je mrtvý. Možná nějaký druh nosatce. Je možné že jím nabodává bobule a od toho se pak šíří hniloba, nebo ji vysaje a to způsobí zakrnění bobulí ?

Obrázek

Pokud to způsobuje tento brouk, pomohlo by obalení rostliny jemnou síťovinou ? Koukal jsem, že se prodávají jemné sítě na záhonky proti dřepčíkům a housenkám... Muchovníky pěstuji nikoliv jako keř o několika šlahounech, ale na jednom kmínku, takže bych tu síťovninu mohl dole u kmene utáhnout...
Nevím jestli tato potvora umí létat, ale pokud pouze leze, tak by pomohlo jen natřít kmen lepem... ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: muchovník

Příspěvekod haco » 13 kvě 2024, 00:34

skusim pouzit to co na vinic - vitisan na striedacku s kumulusom. ak to nezaberie tak aj nimbovy olej (resp. neemazal)
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: muchovník

Příspěvekod EvaOstrava » 13 kvě 2024, 21:27

MikeDundee píše:Prosím o radu - kontroloval jsem muchovníky a úroda z jednoho je kompletně zlikvidována - kuličky jsou černé, zcvrklé a obshahují spousty dírek
Na tomto jiném muchovníku jsem našel tuto kopulující dvojici, hmyz který má dlouhý nos, při dotyku dělá že je mrtvý. Možná nějaký druh nosatce. Je možné že jím nabodává bobule a od toho se pak šíří hniloba, nebo ji vysaje a to způsobí zakrnění bobulí ?

Podle fotky mi to spíše připadá jako květopas, ale nevím. O něm se tady v této rubrice psalo. Zkus vyhledat.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 943
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2024, 21:59

Je to květopas, který dokáže muchovníky zdecimovat velmi solidně.
Pomohla by snad jedině dobře utěsněná netkanka a nebo pak samozřejmě chemická ochrana - ideálně ještě těsně před rozkvětem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4126
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod MikeDundee » 14 kvě 2024, 10:15

To co tam mám já se podle obrázků spíše shoduje se zobonoskou jabloňovou než s květopasem:
https://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22981b64dbc01392cf320d146a9c05391a%22#rlp|so|skudci|detail:c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c6c1b39|popis
Také květopas by měl hodovat spíše na květech, zatímco zobonoska nabodává plody.
Každopádně je to potvora a ztráty jsou masivní - 2 muchovníky skoro 100%, na dalších začínají hodovat, pár brouků najdu a rozmáčknu, ale čekám až mi dorazí jemná síťovina abych zbytek mohl zakrýt.
Zobonoska mi takto nabodává i mladé plůdky jabloně.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 14 kvě 2024, 11:52

Ok, říkám všem těmto typům hajzlíků květopasové, ale správný název je asi ta zobonoska. Souhlas. Každopádně řešení je stejné jako u květopasa.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4126
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník