muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 19 lis 2016, 11:11

Tchorik píše:......kynutý muchovníkový koláč s drobenkou S6


Muchovníky mrazíme.
Chutnají nám frgály - zmražené plody rozmixovat a ochutit jako hrušková povidla na frgál....a upéct frgál . :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 19 lis 2016, 11:17

Tchorik píše:Ja například čaje kupuju, nejak nevim, jak na to. Ale vyzkoušela bych to ráda.

Jani, my děláme na zimu tzv.pečené čaje ze všeho, co na zahradě i v okolí vyroste. Má to výhodu, že tam můžeš dát i loňské kompoty nebo nespotřebované ovoce z mrazáku. Nevím, zda to děláš, ale postup je následující - všechno použité ovoce dáš na plech a do trouby péct až úplně změkne. Nacpeš horké do skleniček, přidáš koření které máš ráda ( hřebíček, badyán, skořice...), zavíčkuješ a postavíš na hlavu. No a pak v zimě dáš do hrnku 2-3 lžičky této směsi, zaliješ horkou vodou a podle chuti dosladíš, třeba medem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9217
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod Tchorik » 19 lis 2016, 11:23

No prave ze nedelam. Dostala jsem loni jednu sklenicku od kamarádky a jeste mi stoji na lince. Porad se nejak nemuzu dokopat otevrit a ochutnat. Ale vyzkousim a pak mozna se na to taky vrhnu,diky za tip. Ted sazim semenace bezu a aronie k rece,tak mozna bude co trhat,i kdyz bez necham asi ptakum. Jeste se mi tu semeni i muchovniky,taky pujdou k rece. Kdyby neco,tak se to svede na ptáky,ze to tam roznesli ze zahrad S14
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 02 led 2017, 22:31

Obelisk - úzký vzpřímený s drobnými plody, co je ani ptactvo neobralo. Foto už jsem dávala. Našla jsem ještě jednu, v létě šel do druhého kvetení, možná tím počasím, téměř všechny větvičky znova zakvetly. Zrání těchto plodů jsem nesledovala, protože už ty první nejsou pro lidi zajímavé.
Obrázek
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod BXL » 04 led 2017, 06:31

Tchorik píše:Ja například čaje kupuju, nejak nevim, jak na to. A taky asi pri nasi spotrebe a ne uplne velke urode by nam to ani nestačilo. Ale vyzkoušela bych to ráda. To jen ususis, uskladnis a pak zalejes nějaké množství horkou vodou?

Usuším každé osobitne a potom kombinujem-niektoré umeliem ,ale väčšinou nahádžem do pohára a zalejem vriacou vodou.Najprv sama,okolie sa dívalo,teraz si to spravia už všetci okolo mna.Vlani v BXL sme kúpili príšerne drahý čaj,pozerám zloženie,kombinácia ruža-mäta,bol výborný,toho roku už mám tuto kombináciu domácu a je ešte lepší.Bez farbičiek umelých a dodaných voní,tiež umelých.Ale ten pečený čaj,nedokážem si predstaviť ked ho pečieš,že Ti deti neutrhnú ruky,ja vždy založím horko ťažko polovicu z toho čo zapekám,každý čo pride do kuchyne chytí lyžicu a z rúry si naberie,k tomu trochu kyslej smotany s vanilkovým cukrom,matu na vrch a máš to ako z 5 hviezdičkovej reštiky.A jeden z najlepších typov zapečených čajov je ked je tam základ či aronia,muchovník.Tam sa fantazii medze nekladú.Začni čítať zloženie čajov a uvidíš že polovicu z toho máš v záhrade.Pečený čaj nemusíš v zime použiť len na čaj,dá sa napriklad na puding,alebo šľahačku a tak.Fantazii sa medze nekladú.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 18 bře 2017, 18:30

Zdravím milovníky zahrádek. Je právě doba nákupu nových stromků a keříků. Díky tohoto fóra jsem zjistil, že existuje nějaký muchovník. V zahradnictví jej mají teprve dostat. Zajímalo by mne, zda existuje odrůda, kterou by někdo vyloženě nedoporučoval? Myslím, že víc než jeden druh mi nenabídnou. Děkuji za radu. Radek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 18 bře 2017, 19:07

Radek píše:Zdravím milovníky zahrádek. Je právě doba nákupu nových stromků a keříků. Díky tohoto fóra jsem zjistil, že existuje nějaký muchovník. V zahradnictví jej mají teprve dostat. Zajímalo by mne, zda existuje odrůda, kterou by někdo vyloženě nedoporučoval? Myslím, že víc než jeden druh mi nenabídnou. Děkuji za radu. Radek


Zkus se vyhnout A. Cusickii, kdyby měli A. Alnifolia, např. odrůdu Martin, tak ten naopak ber.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4075
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod BXL » 19 bře 2017, 07:07

Mám zo Starkla a je dobrý,Martin je veľmi dobrý a u mna top Princ William,ale rastie pomaly a úrody menšie.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 19 bře 2017, 07:09

V minulosti som tiež za nekresťanské prachy kúpil A. Cusickii v nemenovanom zahradníctve :cry: Zo zahrady putoval do chotára a ešte som ho nebol ani pozrieť tak som ho mal rád S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod triodyn » 19 bře 2017, 08:35

Já jsem měl dokonce dva,krásná dekorace. :? Sem ho taky vysadil do chotára,ale posekali ho sekačkou...Už se to u nás konečně začíná probouzet.Zajímalo by mně jaký je rozdíl v chuti princ Wiliam a lamarkovým much.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Alena » 19 bře 2017, 10:15

triodyn píše:Zajímalo by mně jaký je rozdíl v chuti princ Wiliam a lamarkovým much.


Doufám, že se mi to letos nebo nejpozději za rok podaří zjistit :) Loni jsem si pořídila oba (pokud cedulky nekecají :roll: ). PW, ač úplně maličký, měl už loni výborné plody, Lamarck je větší, ale ještě neplodil. Tož uvidím, zda je tak dobrý jako ten můj starý Lamarck, který zůstal na bývalé zahradě.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Tibor » 19 bře 2017, 15:35

Amalanchier "Snowflake"

Vie mi niekto povedať aká je kvalita plodov u tejto odrody?
Zaujíma ma hlavne aká bude chuť, prípadne aj veľkosť bobúľ a úrodnosť.
Muchovník som ešte nejedol, no ten rok by som sa mal po dvoch rokoch dočkať vlastnej úrody.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 19 bře 2017, 15:47

Poradí někdo jak zpracovat velkou úrodu Muchovníku děkuji.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Tchorik » 19 bře 2017, 16:25

Ja mrazim na zimu na kynutý koláč.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: muchovník

Příspěvekod palino79 » 19 bře 2017, 17:51

Muchovníky už pučia. Prvý by mal byť Martin a druhý Bellerina (štepenec), len u nej mám pochybnosti. Ked som ju ochutnaval u predajcu, plody boli skôr červené a nie tmavočervené ako na niektorých fotkách čo som pozeral. Hlavne aby to bolo to čo som ochutnal pretože to bolo chutnejšie ako martin, plody vačšie a šťavnatejšie. Ešte otázočka, je možné opelenie medzi nimi aj ked je to iný druh?


Obrázek Obrázek
Naposledy upravil palino79 dne 20 bře 2017, 00:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků