muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 03 kvě 2022, 17:02

Nevidím důvod, proč by muchovníky v 650mnm nefungovaly. Mrazovou odolnost mají vysokou i v květu, zvládají dobře i další extrémy. Jediný škůdce, kterého jsem zaregistroval, byl květopas.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 03 kvě 2022, 20:33

Satan píše:Deal - Muchovník Lamarckův koupené 2 keře 50 cm 19.9.
2006. Dnes V 270 cm. Š 260 . Kmeny 34 ,21, 19, cm. Každý rok je upraven řezem, a každý rok přináší hojnou úrodu.
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek



hej super, ses skvelej, diky :) Krasne kousky, prozradis mi proc takovy krasne rostly ker prorezavas? pokud zkracujes vetve, tak o kolik? Nezacaly ty kere pri prorezu vice odnozovat?
Naposledy upravil Deal dne 03 kvě 2022, 20:40, celkově upraveno 1
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 03 kvě 2022, 20:38

borsky píše:Včera to bylo právě rok, co jsem zde ohlásil svůj projekt -- ověřit možnost pěstování muchovníku ve vyšších polohách. Předloni na podzim jsem vysadil po jedné sazenici od každé z pěti odrůd muchovníku olšolistého, které nabízejí ve školce v Bojkovicích. Byly to jednoduché proutky, kolem 40 cm vysoké, jen Thiessen byl trochu zdatnější.

V uplynulém týdnu dorazilo jaro i k nám do hor, teploty byly kolem 5 stupňů v noci, 15 přes den a rostliny se rychle probouzejí k novému životu. Dobrý moment k zhodnocení minulého roku a perspektiv do roku dalšího.

Všech pět sazenic žije, ale jsou mezi nimi velké rozdíly. Nejhorší moment nastal někdy na konci května, když něco sežralo listí. Na housenky to nevypadalo, uprostřed listů byly vyžrané díry a listy pak usychaly. V diskusi tu někdo upozornil na slimáky, letos si na ně dám pozor. Sazenice, které byly v dobré kondici to jenom přibrzdilo, ale ty slabší to skoro zabilo. Tři sazenice nasadily na květ, u jedné slabé jsem květy odstranil, u dalších jsem ochutnal i plody, Thiessen příjemně nakyslé, Honeywood sladší, asi o 14 dnů později.

Nyní jsou všechny rostliny narašené, začínají se rozvíjet první listy.
Thiessen je největší, narostl asi o 30 cm, viditelně se mu daří.
Honeywood má přírůstek asi poloviční, ale vyhrává na umělecký dojem, krásně souměrná rostlina, nasazano plno nových výhonů.
Northline od vrchu začal usychat, když přišel o listy, ale od spodu vyhnal novou větev, asi 20 cm, obojí je teď živé.
Smoky prostě přestal růst, je stejný, jako jsem ho zasadil, ale vypadá nadějně.
Martin vypadal , že zajde, jsou na něm jen tři živé pupeny, zjistil jsem ale, že cosi vyráží od země, čtyři malé výhonky, už jsou na nich listy, snad to nebude plevel.

Každý den je teď na rostlinách vidět pokrok. Časem dám nějakou fotku.




Ja jsem zasadil jeden ker predloni na podzim, tento mi za lonsky rok vyrostl o 120cm, u keru sazenych vloni na jare jsem nemeril rust, opticky totiz vubec nenarostly ..... nebo jen velmi malo. Podle mne mely co delat, aby za lonsky rok zakorenily .... na jare bylo nekolik upalu, pri kterych mi malem odesly. Pak mi je napadla msice a zase jsem o ne malem prisel. Letos se snad bude darit lepe...
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 03 kvě 2022, 21:15

Já přicházím muchovníku jako keři víc a víc na chuť. Kluci mi to taky baští takže člověk spojí příjemné s užitečným :D letos jsem na zkoušku pořídil klasnatý a velkokvětý tak uvidíme časem jak to s nimi bude :) loni zasazený lamarkův a olšolistý letos snad mít pár plodů budou pokud nepřijde ještě nějaký děs běs
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 07 kvě 2022, 23:59

moonvil píše:Nevidím důvod, proč by muchovníky v 650mnm nefungovaly. Mrazovou odolnost mají vysokou i v květu, zvládají dobře i další extrémy. Jediný škůdce, kterého jsem zaregistroval, byl květopas.

Taky nevidím důvod, proto to zkouším. Z mrazu opravdu strach nemám, ten škodí spíš v údolí než na kopci, problém jsou srnci, jeleni a podobní návštěvníci. Nějaké útoky už byly, ale pletivo vydrželo. Pak třeba mšice, o kterých psal Deal, loni mi poškodily pěknou jabloň, než jsem si toho všimnul. Důvodů, proč se něco nepovede, může být mnoho.
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 08 kvě 2022, 00:15

re Deal

Mám podobnou zkušenost s jinými stromky. Předloni všechno rostlo jak o závod a co narostlo loni, to jsem letos většinou ořezal. Takže ty rozpačité výsledky u muchovníku se nijak nelišily od toho, jak se dařilo jiným stromkům. Doufám, že letos bude líp. Zatím to vypadá nadějně. Dva nelepší keříky mají pěkně nasazeno na květ.
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 11 kvě 2022, 18:04

Dodatek
Včera, tj. 10. května oba muchovníky rozkvetly.
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod borsky » 14 kvě 2022, 22:43

Obrázek
Honeywood včera
borsky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2021, 01:10
Bydliště: Orlické hory, 635 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 15 kvě 2022, 23:22

Zdravím a mám dotaz. Mám muchovník ballerina čtvrtým rokem, koupený už docela vzrostlý, takže plodil 2x, docela pěkně. Letos sice kvete, tedy už dokvétá, ale podivně, květenství se úplně nerozvinulo do klásků, ale květy zůstaly jakoby v chumlu. Takže to vypadalo spíš jako u třešně. Navíc nemá žádné listy, loni už se i zelenal. Pupeny vypadají skoro jako zaschlé. Je možné, že přemrznul na začátku kvetení? Mám ho na chatě a je to 500 m nm. Zrovna jsme tam nebyli. Višeň kvetla v pohodě, ale začala asi později. Docela mám obavy, aby to nebyl nějaký začátek konce. Sucho podle mne nemá. Tak co to může být?
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 16 kvě 2022, 06:23

Muchovník nemívá problém s mrazem v žádném stádiu vegetace, to spíš vypadá na nějakého škůdce. Na květech si rádi pochutnávají květopasi a různé housenky.
Ale takto na dálku se to nedá přesně identifikovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 20 kvě 2022, 19:41

Ballerina vůbec neobrazila, květy jsou teď skoro odkvetlé, žádné škůdce jsem neobjevila. Částečně jsem odhrabala zeminu, abych zkontrolovala kořeny, nějaké do hloubky má, tak snad je nic neohryzalo. Vody má dost, možná i moc? Nevím, jak je na to muchovník citlivý. Větve suché nejsou, ale listy nikde. Loni byl pěkný. Tak nevím, jestli mám čekat nebo vykopat...
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 20 kvě 2022, 19:46

Takhle vypadá ta Ballerina dneska
Obrázek

Obrázek
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 21 kvě 2022, 22:02

Divný, tohle jsem na muchovníku ještě neviděl. Suchem to zcela jistě není, to zvládají muchovníky levou zadní. Jak se projeví přemokření netuším, něco takového nejsem schopen v mojí lokalitě odpozorovat.
Nepracovalo se kolem keře v minulosti s roundupem nebo něčím podobným?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 21 kvě 2022, 22:30

Není ten muchovník roubovaný?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 22 kvě 2022, 17:47

Obrázek
Asi před pěti léty, když jsem si koupil na vyzkoušení muchovník a ptal jsem se tu na fóru, jak by se měl stříhat, abych nemusel šplhat po žebříku, dostal jsem tu od jednoho čestného člena takovou odpověď neodpověď, že by z toho nebyl nikdo chytrý. Dávám tu proto pro zajímavost fotku muchovníků, pěstovaných v řadě vedle sebe. Dosahují výšky asi 180-190cm. Jsou obsypané květy a i loni krásně plodily. Majitelka byla s úrodou velice spokojená.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník