muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 27 dub 2019, 12:34

Dnes som prisiel po 3 dnoch do zahrady a cakalo ma nemile prekvapenie. Ballerina ma vsetky mlade vyhonky zvadnute, su tak hakovito ohnute. Mam ju asi 4. sezonu, nikdy na nej nic podobbne nebolo, doteraz bola zdrava. Som z toho nestastny. Mali ste uz nieco take na muchovnikoch? Ak ano, ako ste to vyriesili? Alnifolie su zatial ciste, je to len na ballerine. V utorok jej este nic nebolo. Vsetky napadnute vyhonky som odstrihol. Mam obavu, aby to nebola spala ruzovitych. :?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 27 dub 2019, 16:57

Šmarjá, nestraš.....dáš fotku? Mladé ohnuté výhonky mohou být i když je moc vody a hodně teplo...., ale píšeš zvadlé - nejsou napíchnuté? myslím tím něco podobného jako např. u jahod nebo někdy u jabloní - "cosi" napíchne řapík nebo větvičku, asi tam něco naklade a zbytek pak uvadne.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 27 dub 2019, 19:47

Nene, mas pravdu, po podrobnejsej analyze som zistil, ze je to ponapichovane. Neskutocne mi odlahlo, toto je banalita oproti spale. Pravdepodobne je to bodruska hruskova, podla spiralovito usporiadanych vpichov. Staci vraj ostrihat napadnute letorasty a zlikvidovat. Sarapati len v teplych oblastiach, takze vy z vyssich poloh sa s tym asi nestretnete. Zvlastne je, ze na muchovnikoch som to doteraz nemal, stalo sa to prvykrat.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 27 dub 2019, 19:49

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2019, 20:20

Květopas
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 27 dub 2019, 22:20

Kvety ale poskodene neboli. Len mlade letorasty. No nech uz je to hocijaky hmyz, vzdy je to lepsie ako ta spala.

Mam este jednu otazku, co sa tyka muchovnikov. Mam ich zasadene uz zopar rokov, ale velmi slabo rastu. Poda je tu urodna, vsetko mi tu rastie paradne, len tym muchovnikom sa nejako nechce. Poradte nejake finty ako podporit ich rast, ti co mate viac skusenosti. Vdaka.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 27 dub 2019, 22:44

Máme muchovníky na severu i na jihu. Ty na jihu jsou po čtyřech letech velké asi jako dvouleté severní. Takže jeden problém vidím v suchu. Ty na jihu jsme už dokonce i přihnojovali, což nás u těch na severu ani nenapadlo....moc to nepomohlo. Nicméně, letos se trochu začaly brchat, obrážejí zespodu - máme na jihu Martiny. Možná okopat (začnou víc odnožovat a lépe se pak stříhají), nastlat kompost,mulčovat ?
Pokud byly vysazeny z kontejnerů a nebyly jim pořádně rozvolněny kořeny, tak může být problém i v tom - vlastní zkušenost, muchovník jsme vyhazovali pro nerůst po asi osmi letech a kořen v zemi byl silný a zkroucený do kruhu, tak jak byl v květináči, další kořeny žádné.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2019, 23:27

Mám muchovník v Praze na opravdu exponovaném a teplém místě, mám ho daný pod netkankou a za celou dobu jsem ho ještě nezaléval, přísahám! Doporučuji!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 28 dub 2019, 21:38

Vdaka za reakcie. Takze sa zda, ze mmuchovnik je podobne ako kamcatka vhodnejsi do vlhsich poloh. Nevadi, ja sa tak lahko nevzdam. :D Dnes som to poriadne zamulcoval korou a budem ich topit podobne ako kamcatky. Hadam sa preberu k zivotu. Vsade sa pise, ze muchovnik je nenarocny a bezproblemovy, preto som ich nijako specialne neofukoval. Ale nie je to celkom pravda. Aspon nie tu na juhu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 28 dub 2019, 21:55

Muchovník, jakmile dobře zakoření, tak zvládá neuvěřitelné sucho, je v tomto o dost odolnější než zimolezy, rakytníky, kanadky apod.
Ale pokud jej vysadíš a přijde několik suchých let po sobě, tak trochu trčí.
Letos jsem propásnul vhodnou dobu k postřiku před rozkvětem, takže to mám plné různých obalečů, květopasů a dalších neřádů, jen těžko se hledá nepoškozený květ.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 28 dub 2019, 22:34

MartinS píše:Vdaka za reakcie. Takze sa zda, ze mmuchovnik je podobne ako kamcatka vhodnejsi do vlhsich poloh.

Nevím, jaké jsou zkušenosti ostatních, ale když jsem vysadil muchovník na vlhké a jen částečně zastiněné stanoviště, tak se mu to vůbec nelíbilo a trpěl chlorózou. Potom jsem ho přesadil na slunné a relativně suché stanoviště a problém zmizel. Růst bych si taky představoval silnější, ale letos mu chci věnovat víc péče, tak se to snad zlepší...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 28 dub 2019, 23:39

Ony su tie rastliny v podstate pekne, len tie prirastky su zufale. Daju tak 20, maximalne 30 cm za sezonu, co je zufale. Mozno ako pise moonvil, ked sa poriadne zakorenia, mozno sa potom rozbehnu. Asi to trva viac rokov.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 29 dub 2019, 07:16

Mám také zkušenost, že muchovník snáší sucho velmi dobře. Pravda je, že u nás, kde je dost sucho, ale černozem, má dobré stanoviště, není celý den na plném slunci a protože je blízko domu a sudu, tak ho občas i zaleju. Když byly ty extrémní sucha, že i planý vzrostlý dřín byl celý ovadlý a nedozrály-uschly dřínky (je ale na horším místě), tak muchovník ztratil část listů a vypadal docela v pohodě. Má ale taky výhodu, že investuje do plodů dříve v roce, když ještě obvykle je nějaká vláha zjara.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 29 dub 2019, 07:26

MartinS píše:Ony su tie rastliny v podstate pekne, len tie prirastky su zufale. Daju tak 20, maximalne 30 cm za sezonu, co je zufale. Mozno ako pise moonvil, ked sa poriadne zakorenia, mozno sa potom rozbehnu. Asi to trva viac rokov.


No a máš to roubované nebo pravokořenné rostliny? Mně ty roubované rostly podstatně pomaleji, část jich nad roubem odešla a zbylé jsem postupně nahradil pravokořennýma.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod MartinS » 29 dub 2019, 07:47

Ballerina je na jarabine, alnifolie su pravokorenne. Ale nechce sa ani jednemu z nich. Asi to bude chciet viac trpezlivosti.


Toto je napriklad Northline, sadene na jar 2015. Po 2 rokoch zivorenia presadene na lepsie miesto. Po 2 sezonach na novom mieste je to len "prizemna hustinka". Plody ma inak vyborne. Teraz na jar som zo zufalstva osklbal kvety, aby som podporil rast.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník