muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 14 úno 2019, 09:37

Přesně to jsem chtěl napsat - pokud nejsou roubované, tak bych se zeptal kde je vzali, protože množení řízkováním je extra obtížné. A semenáče určitě nebrat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Mirec7 » 14 úno 2019, 13:43

Pozriem radsej zahradne centra aj ked ani tam to nebude na 100%. Smoky mam k tomu zobrat Martin alebo skor Prince Wiliam? Chcel som Martin ale co som tu cital tak si pochvaluju Prince.
Mirec7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2017, 16:20
Bydliště: Nove Zamky

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 14 úno 2019, 13:53

Všechny tři jsou skvělá kombinace :) :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 14 úno 2019, 20:35

Mirec7 píše:Pozriem radsej zahradne centra aj ked ani tam to nebude na 100%. Smoky mam k tomu zobrat Martin alebo skor Prince Wiliam? Chcel som Martin ale co som tu cital tak si pochvaluju Prince.


U muchovníku bych neriskoval ani zahradní centra, protože záměny jsou velmi časté, ale kupoval bych ho jen v ovocné školce, např. na stareodrudy.org nebo prodejstromku.cz
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 14 úno 2019, 20:52

Tak ani na prodejstromku.cz bych nespoléhala že všechny cedulky odpovídají... známá tam nakoupila několik odrůd jedlých kaštanů, a už se začalo ukazovat že některé určitě nebudou ty co by měly být...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 09 dub 2019, 23:00

Tak muchovník už to dnes taky naplno rozjel...

Obrázek
Foto: Praha-Motol, 09.04.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Kasvo » 12 dub 2019, 11:53

Vedeli by ste mi prosim poradit, ktoru odrodu muchovnika mam kupit? Mame mensiu zahradu, tak by som chcela len jeden ako soliter v zahone. Dole by som ho chcela mat skor uzsi, skor ako taky viackmenny stromcek, da sa tak pestovat hociktora odroda? No hlavne aby boli plody co najchutnejsie :D dakujem :wink:
Kasvo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2019, 08:54

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 12 dub 2019, 13:29

Zdravím, vítej na Kiwifóru.
Pěstovat se to dá jak chceš. Já mám menší keře, řežu pryč větvě nad 3-3,5 cm v průměru. Brácha v Praze na dvoře má vícekmenný stromek, asi Prince William. Vypadá to velmi dobře.
Odrůd zas tolik není, pročti si místní diskuzi, stačí aspoň pár listů zpátky, podle toho vyber. Určitě neber štíhlé sloupcovité Obelisk nebo Rainbow Pillar, pokud to chceš k jídlu, to bylo jen pro ptáky, malé bobule, chuť nic moc.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 12 dub 2019, 15:35

Kasvo píše: :D dakujem :wink:

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 12 dub 2019, 16:03

http://www.vysnenazahrada.cz/2016/07/mu ... ktery.html

Pěkný a srozumitelný přehled, aspoň myslím :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 12 dub 2019, 16:57

Kasvo píše:Vedeli by ste mi prosim poradit, ktoru odrodu muchovnika mam kupit? Mame mensiu zahradu, tak by som chcela len jeden ako soliter v zahone. Dole by som ho chcela mat skor uzsi, skor ako taky viackmenny stromcek, da sa tak pestovat hociktora odroda? No hlavne aby boli plody co najchutnejsie :D dakujem :wink:


Já kdysi pátrala po tom samém (jen jsem tedy chtěla odrůdy dvě), a byly mi z několika zdrojů doporučeny jako "základní" Martin a Smoky.
Jestli to byla dobrá volba jsem si ještě nemohla ověřit, ještě mi neplodily, ale tak předávám dál co bylo doporučeno mně :-)
A jak už tu padlo, vybírat pečlivě zdroj, ne všude mají ty "pravé"...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod Kasvo » 12 dub 2019, 16:58

nene píše:http://www.vysnenazahrada.cz/2016/07/muchovnik-jasne-ale-ktery.html

Pěkný a srozumitelný přehled, aspoň myslím :)


aj to som citala, ale aj tak netusim ktory mam zobrat :lol: co som citala tu ste chvalili viacere, pozerala som lamarckov,ballerinu, thiessen a martin, alebo aj smokey? ale ked som potom hladala a pisali ake velke mozu niektore odrody dorast som sa trochu vylakala :D daju sa teda udrzat mensie? keby ste si mali posadit len jeden, ktory by ste vybrali?
Prince William by asi vyhovoval, akurat tu pisali ze rodi najmenej, tak ci bude mat dost velku urodu ked to bude nas jediny ker? Sme 5clenna rodina :P
Kasvo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2019, 08:54

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 12 dub 2019, 17:55

Tak v tom výběru trochu ten zmatek zvýším :D
Northline - malý , kompaktní keř, neroste moc do výšky, chutné plody, z našich snad i nejchutnější, pro nás výhoda, že zraje pozdě, je z našich poslední a prodlužuje sezonu. Tím, že je malý a kompaktní, tak není problém ho přehodit netkankou proti ptákům, u nás má něco kolem dva a půl metru a máme ho už dlouho. Zatím jsme ho neřezali a hlavně nemuseli řezat, žádná větev se nesnaží být strom. Opravdu hodně odnožuje, ale to pro sekačku není problém.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Kika » 13 dub 2019, 07:19

Já mám Ballerinu jako strom (neodnožuje) a chuťově je dobrá, ale teda skoro nevětví, mám ji 4. rokem. Tak jsem zvědavá, jestli se trochu rozroste.
Obrázek
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod radim » 13 dub 2019, 08:24

aj to som citala, ale aj tak netusim ktory mam zobrat :lol: co som citala tu ste chvalili viacere, pozerala som lamarckov,ballerinu, thiessen a martin, alebo aj smokey? ale ked som potom hladala a pisali ake velke mozu niektore odrody dorast som sa trochu vylakala :D daju sa teda udrzat mensie? keby ste si mali posadit len jeden, ktory by ste vybrali?
Prince William by asi vyhovoval, akurat tu pisali ze rodi najmenej, tak ci bude mat dost velku urodu ked to bude nas jediny ker? Sme 5clenna rodina :P[/quote]

Byl jsem ve stejné pozici jako vy vyřešil jsme to tak, že jsem na stareodrudy.org koupil Martin, Smoky a Prince Wlliam. Dal je do nádob a čekal až zaplodí a dalo se porovnat. Můj vítěz je Prince William. I s tím rizikem, že starší rostlina v lepších podmínkách (než velký květináč) může chuť vylepšit, myslím, že i toho může být pro někoho cesta. Prodejce, kterého jsem zmínil je seriózní, neplatí to ale o všech eshopech. Před lety jsem koupil "Martin" a nedá se jíst. Nechávám pro ptáky.
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků