muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 31 srp 2017, 21:16

Radek píše:Tak jsem na radu zakoupit Muchovník Martin v ADAVU. Muchovník došel do 3 pracovních dnů, všechna čest. Označení na faktuře: Amelanchier alnifolia var. Cusickii - Muchovník - roubovaný - Martin.


To je divné označení - tak buď je to Cusickii nebo Martin, ledaže by Cusickii byla podnož.
Každopádně s muchovníky z Adava nemám dobrou zkušenost, podle mě používají pro roubování nějakou divnou matečnici.
Měl jsem od nich tuším dvě rostliny a obě jsem po srovnání s originálními odrůdami z Kanady vykopal a spálil.
Myslím, že skutečný Martin by ti chutnal, ten je šťavnatý, sladkokyselý, příjemný. Podle těch pár pozdních bobulek na rostlince z kontejneru nic moc nepoznáš, vysaď to ven a dej tomu rok dva.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 01 zář 2017, 08:34

Divné mi připadlo už i to. V Adavu jsem zakoupil 3 rostliny: Muchovník Martin a rakytníky Altajská a opylovač K plus. Rakytniky měly sice jen papírové štítky, ale měly. Muchovník byl však bez štítku. Jedině z faktury mohu věřit, že je to Martin, ale zatím bez chuti. Včera jsem jej tedy zasadil a uvidím. Vyhodit jej mohu vždycky. Kde Vy jste pane Michale sehnal pravý Muchovník Martin z Kanady? Zdravím
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 01 zář 2017, 09:44

Taky jsme před třemi roky zakoupili roubovaný muchovník - Smoky, chtěli jsme něco k plotu a náš Smoky, který nám moc chutná, nějak nechtěl odnožovat - už při koupi jsme věděli, že je to nejspíš blbost (kvůli podrůstání), ale že až tak velká jsme netušili (taky koupeno tamtéž, takže jsme věřili "značce"). Rodí to jakési zaschlé mrňavé kuličky bez chuti a nebýt to součástí plotu, tak už to jde dopryč - stejně časem půjde :twisted: . Radši nechtějte vědět cenu, vždyť píšu, že to bylo něco jako pominutí mysli :roll: .
(Ještě je mezi nimi náš Martin z odkopku a ten rodí kvalitní plody, takže místem to není.)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 01 zář 2017, 09:48

Smoky je práve najsladší ale má najmenšie plody z tej štvorky čo priviezol p.Šlechta z Kanady.No je mimoriadne úrodný.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 01 zář 2017, 10:44

Radek píše:Kde Vy jste pane Michale sehnal pravý Muchovník Martin z Kanady? Zdravím


Prairie Plants Kanada, rostlina množená invitro, dalšího Martina mám jako odkopek od Pala (téměř jistě taky originální odrůda).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 01 zář 2017, 10:58

Díky, do Kanady se hned tak nedostanu. Ale nadějněji se zdá tip p. Nene na pana Šlachtu, pěstujícího ekologicky muchovníky.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 01 zář 2017, 11:54

Tam ale koupíš pouze semenáče z originálních rostlin - oni sice tvrdí, že jsou totožné, ale není to bohužel pravda. Taky už prošly ohněm, zůstal mi od nich jen Smoky, který nebyl semenáč.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 01 zář 2017, 15:30

Skutečné odrůdy muchovniku by snad mohl prodávat pan Pešek - stareodrudy.org. Mám od něj 2 in-vitro mnozene rostliny, ale zrovna Martin letos poprvé kvetl a zmrznul v květu, tak jsem si pravost zatím nemohl ověřit.
Každopádně obecně u Peška kupuji rostliny právě kvůli pravosti odrůd, akorát bývají většinou rostliny menší než jinde...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 zář 2017, 20:26

Adavo roubuje na semenáče z vlastních plodů sklizených v matečnici tj. Amelanchier alnifolia Martin a Smoky, případně i prince viliam. Roubuji jen Martin . Takže cesta roubovaná rostlina a nechat rust jen rooub. Nikolí podrustající podnož. :mrgreen: Ideální čas na nákup muchovníku v ADAVu je v době zrání bobulí. Mnoho roubovancu je s plody. :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: muchovník

Příspěvekod sasman » 04 zář 2017, 00:10

Jak se tu někdo před nedávnem ptal na řízkování muchovníků, tak jsem teď náhodou našel v PC uložené původní pdf, kde množení muchovníků popisovali - na straně 7 udávají úspěšnost 90 %:
http://leteckaposta.cz/121305785
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 09 zář 2017, 09:05

Kdysi jsem muchovník ochutnala u příbuzných, a protože mi moc nechutnal, nikdy jsem o něm neuvažovala.

Teď mi ale přece jen jeden zdejších členů tak trochu nasadil brouka do hlavy, že ty nové selekce jsou o něčem jiném, a ráda bych pořídila na zkoušku dva kousky. Zatím opravdu jen dva - nemám místo.

V eshopu stareodrudy p. Peška jsou v nabídce tyto -

A. alnifolia Martin, Smoky, Thiessen
A. lamarckii Ballerina
A. x grandiflora Prince William

První otázka - poradili by jste mi prosím, které vybrat, když můžu mít opravdu jen dvě z nich? Jako test jestli se pro mě pěstování muchovníku opravdu hodí :-)

A druhý dotaz - p.Pešek většinu z nich nabízí buď jako pravokořenné sazenice z invitro množení, nebo roubované na podnoži jeřábu. Kterou variantu vybrat?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 09 zář 2017, 09:08

Invitro - Martin, Smoky :?: První ranný, osvěživě kyselkavý, šťavnatý, druhý pozdnější, sladký. Thiesen nevím, protože náš Thiesen asi nebyl Thiesen, byl fuj a už není.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 09 zář 2017, 10:32

Pokud máš na výběr roubované a pravokořenné, tak doporučuju ty pravokořenné.
Martin určitě a jako druhý je ještě varianta ten PW - on je velmi aromatický a neroste tak do výšky jako alnifolia.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 09 zář 2017, 19:14

moonvil píše:Pokud máš na výběr roubované a pravokořenné, tak doporučuju ty pravokořenné.
Martin určitě a jako druhý je ještě varianta ten PW - on je velmi aromatický a neroste tak do výšky jako alnifolia.

Tiež by som takto radil S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 09 zář 2017, 21:37

Ahoj,

kdo mnozil muchovnik odkopky, muzete mi rict, kdy je na to podle vas nejlepsi doba? jaro/podzim?
Mam na zahrade par mladych (vsechny kupovane loni) keru (martin, northline, mandan, sleyt, pw) a pw z nich ma jednoznacne nejvetsi listy. Muze nekdo potvrdit, ze pw ma vetsi listy nez napr. martin? Diky.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků