muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 01 lis 2017, 16:14

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 01 lis 2017, 21:03

M.Joe píše:Když tak pročítám poslední příspěvky, vzal bych málem krumpáč a šel hned vykopat těch 46 letos vysazených ! :-) Hlavně , co se týče popisu kvality plodů a možností jejich zpracování.
(nejvíc mě teda pobavilo srovnání se zimolezy, jak o nesrovnatelně kvalitnějším ovocem). Ale proti gustu žádný dišputát. Na druhou stranu mě uklidňují ty hektary muchovníků v Bormatu v Úpici (a to nehovořím o muchovníkových farmách v Kanadě :-) )
Ono je to jako se vším (hlavně s něčím novým) - hlavně v tom binci, co se prodává jako "muchovníky" (už sám poměrně velký chaos v názvosloví tomu dost napomáhá).
Pěstuju je už deset, dvanáct let a ty první, co jsem koupil z Kruhu(pod názvem Indiánská borůvka) a pak z Droždína jsem už opravdu dávno vykopal a přesadil do plotu. Jíst se daly, ale odradily by každého - a to tehdy byla opravdu novinka, tolerovalo se hodně. Pak jsem si zajel do Úpice a dovezl "klasickou čtveřici" (Martin, Smoky, Thiessen, N.Line). Nevím, jaký v tom měli "hoši z Bormata" tehdy ordnung, ale měly to být přebytky z právě probíhající výsadby nově zakládaného sadu a údajně z meristému. Pravdou je, že opravdu se od sebe plody vzájemně liší (velikostí, dobou zrání i lehce příchutí). Brzy to budu konfrontovat z odkopky z jejich výsadby, jen co začnou pořádně plodit.

viewtopic.php?f=35&t=67&start=420#p8655
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 02 lis 2017, 10:02



Ano, ano, tak mi to tehdy p.Šlechta osobně říkal, když jsem se byl u nich podívat a bral si od nich sazenice (mají mě z té doby dokonce furt ještě doloženého ve fotogalerii :-) )
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2017, 11:28

Zajímavá debata o muchovnících :) . Já jsem zastánce spíše botanické, než odrůdové skladby a to napříč celou rostlinnou říší. Vypěstoval jsem ze semen už celkem dost rostlin a dovedl do plodnosti a nikdy jsem nebyl zklamán. Totéž platí u muchovníků, máme asi 12 botanických druhů a všechny mají vynikající plody až na jeden druh, Amelanchier canadensis, který má plody oproti ostatním podřadné na přímý konzum (nikoli však na zpracování!) s mírnou pachutí aronie a tendenci tvořit plody nešťavnaté. Myslím si, že je to kámen úrazu nedobrých odrůd, někteří prodejci podle mně zaměňují odrůdy alnifolie za canadensis, který je levnější. Všechny semenáče i odrůdy pravé alnifolie měly plody naprosto stejně chutné, lišila se jen velikost napříč odrůdami a semenáči. Stejné je to s dalšími cca deseti druhy.

v rámci všech ovocných druhů rostlin je ovšem mnohem větší rozdíl mezi semenáči z divokých versus odrůdových rostlin. Semena dědí mnohem více, než se traduje a než se "přizná". V životě jsem se nesetkal se semenáčem odrůdové broskve, meruňky, slivoně, blumy, rakytníku a mnoha dalších druhů ovoce a bobulovin s ovocem horším, než měla matečnice, leckdy i naopak. To jen jako zajímavost do nepatřičného tématu.

Kámen úrazu u nedobrých muchovníku je tedy dle mne ve vyčůranosti prodejců. Důvod podle mne není samotné generativní množení, ale poskytování zcela jiného druhu, tedy cílená záměna.

Jinak co se týče muchovníků jako plodů, zatím jsme jich nikdy neměli přebytek, vše se vždy snědlo za čerstva a občas se udělal džem, který považuji za výborný (a tady přichází na řádu Amelanchier canadensis, ze kterého je džem snad nejlepší). Jo a letos si na muchovník poprvé ukázali fóglové, takže už ho nikdy přebytek ani nebude S1 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod pavell » 02 lis 2017, 12:20

[quote="Radim K"]Zajímavá debata o muchovnících :)
V životě jsem se nesetkal se semenáčem odrůdové broskve, meruňky, slivoně, blumy, rakytníku a mnoha dalších druhů ovoce a bobulovin s ovocem horším, než měla matečnice, leckdy i naopak. To jen jako zajímavost do nepatřičného tématu.


Radime To nemyslíš vážně, že?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 02 lis 2017, 12:22

Radim K píše:Semena dědí mnohem více, než se traduje a než se "přizná". V životě jsem se nesetkal se semenáčem odrůdové broskve, meruňky, slivoně, blumy, rakytníku a mnoha dalších druhů ovoce a bobulovin s ovocem horším, než měla matečnice, leckdy i naopak. To jen jako zajímavost do nepatřičného tématu.


Tak moje zkušenost konkrétně s muchovníky je jiná - většinu semenáčů zakoupených v Bormatu jsem musel postupně vykopat a zlikvidovat, v porovnání s originálními odrůdovými rostlinami (které jsem pak získal jinou cestou) byly dost mizerné.
Ale na obranu metody výsevů, kterou rozhodně nezavrhuji, musím říct, že se jednalo o příliš malý vzorek dat - věřím, že kdyby šlo třeba o 100 semenáčů, tak hodně z nich bude použitelných.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2017, 14:48

Jde právě o to, zda to byly skutečně alnifolie a nikoli canadensis. Je logické, že by Bormato množilo z vlastních plodů z odrůdových alnifolií, ovšem jestli to tak opravdu bylo.. a ještě zcela jasně od sebe rozeznat alnifolii o canadensise není úplně lehké a určitě mezi sebou budou hybridizovat.

Jinak pro běžného zahrádkáře by bylo velmi náročné, pokud by ze stovky semenáčků bylo jen pár kvalitních, aby to mělo smysl, mela by být alespoň 90% šance na kvalitní generaci. Jen bych chtěl opravdu vědět, jestli ty, co mají nedobré plody, jsou opravdu alnifolie, nebo v tom hrají roli geny canadensise.
S lamarckiim je semenáč jistota, s dalšími druhy také, tak si říkám, jak je možné, že by jeden botanický druh dělal plody hnusné :D . Ne že bych tomu nevěřil, jen bych chtěl vědět, jak to opravdu je a případně ponaučit svůj pohled na muchovníky.

Pavell: krome mých pokusů se semenáči, se vždycky, když přijede nějaký pěstitel ptám, jestli má nějaké plodící stromky ze semen, nikdy jsem neslyšel zadne zklamání. Naopak, když jsem třeba viděl fotky semenáčů broskví a meruněk, které se dokonale přizpůsobily místním podmínkám, zpočátku jsem tomu nechtěl ani uvěřit. Po x letech nakupování odrůd jsem nedávno začal vysévat pecky všeho ovoce :lol: . Ale já jsem prostě pokuston a prostor na to "je", tak zkouším a jsem prekvapen, zatím vždy mile.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 02 lis 2017, 16:37

Já mám z "canadensis" pouze dnes už houfně prodávaný kultivar Prince W. (často zařazovaný jako "grandiflora), který se mi zdá chuťově víc odlišný než ostatní "alnifolia" - ty se opravdu liší hlavně velikostí a trochu i dobou zrání. Obojí ale chutná dobře a jsou i šťavnaté. Ty, co jsem kupoval jako první (někdy v r.2005(?), už nevím), byl noname z Kruhu a následně pak cussicki z Droždína. Těmi se tady asi začínalo. Ty ale mají plody drobné a "suché", rozhodně pro přímou konzumaci neoslní (neříkám, že jsou nechutné, ale mají blízko k té zmíněné aronii). Dneska mám vysazeno 8 kultivarů, na které jsem mimo Bormata narazil v obchodní síti, letos se s nimi poprvé roztrhl pytel - včetně dvou odrůd od soudruhů přítele Mičurina (Mandam a Krasnojarskaja) - tak jsem zvědav, jestli to bude k něčemu a nebo je to jen marketingový trik jednoho velkomnožitele a já se nechal doběhnout...
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2017, 16:46

Joe, Prince William je Amelanchier x grandiflora, tedy kříženec Amelanchier laevis x A. arborea. Právě i ten chaos mezi prodejci, kdy odrůdy uvádějí k nepatřičným druhům chaos jeste zvětšuje :D.

Jinak Mandam, Krasnojarskaju atd zkoušíme také, jedna z nich by měla být odrůdová canadensis, tak jsem zvědav, jestli to opravdu bude canadensis a pokud ano, jestli bude chutná i na přímý konzum.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 02 lis 2017, 21:31

Ja som v presvedčení,že Pwince Wiliam je canadensis https://blogs.cornell.edu/berrynurserie ... saskatoon/
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 02 lis 2017, 22:13

No, já jsem naprostý laik (profesí úplně mimo obor-stavař) a tak bych si netroufal tvrdit to či ono. Ale zajímalo mě, jak to s těmi muchovníky je - a při hledání jsem taky narazil na podobné stránky jako Paloo ( proto jsem ho (P.W.) zařadil (pro sebe) do canadensis). A ze kterých mi taky vyplynulo, že kanadský (candensis) se pěstuje (a šlechtí - myšleno ve velkém) hlavně v USA - a v Kanadě se zase věnují hlavně kultivarům olšolistého. On je totižto trošku bordýlek už i v druhovém zařazení - epiteton "canadensis" údajně dostaly od botaniků nezávisle na sobě dva různé druhy a teď se dohadují, který je který :-) (a nahradili jeden z nich Lamarkovým). Podobně je to i s epitetonem "alnifolia" - ten taky prý použili dva autoři pro dva různé druhy. Vyměnil jsem si o tom mail s panem doktorem V. Větvičkou :-) Patrně ještě nějaký čas potrvá, než se to utřese... Takže proti tomuto jsou marketingově nenasytní obchodníci se svými záměnami úplní čočkaři :-)
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 02 bře 2018, 21:13

Ve kterých internetových zahradnictvích se dají koupit muchovníky se zaručenou pravostí odrůdy, tedy že opravdu koupím to co avizují?

Já loni měla objednáno na stareodrudy, ale Smoky který jsem objednala pravokořenný nakonec měli jen na jeřábu, tak jsem to zrušila... a pořád ho mají jen na jeřábu, tak hledám dál...

A klidně i tip kterým zahradnictvím se v tomto vyhnout...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 02 bře 2018, 21:48

Vzhledem k tomu, že jediný zdroj pravokořenných muchovníků v okolí je pravděpodobně polský Kusibab, tak bych zkusil hledat podle názvů odrůd z jejich produkce uvedené zde: http://www.in-vitro.pl/oferta.php?m0=3&p=24
Namátkou třeba odrůda Mandam, dám go googlu a vyplivne to:
https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/muc ... ty-mandam/
Dál jsem nehledal, ale postup bude identický.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 02 bře 2018, 22:16

Rozumím, ale když budu chtít koupit dejme tomu Smoky a Martin, kteréjsou prověřené, a zároveň je mají už v docela dost zahradnictvích - tam asi nepoznám odkud berou.
Protože už jsem tu četla že některé Smoky a Martin nebyly dobré a tedy zřejmě ne originální odrůda, třeba ty koupené v Adavu.
Asi ne všechna zahradnictví berou od Kusibaba :(
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 03 bře 2018, 09:37

Pravokořenné podle mě vše Kusibab, ono totiž není jednoduché muchovník množit.
Roubované mohou mít samozřejmě více zdrojů, ty ale mají málokde a když už, tak třeba jen jednu odrůdu.
Já dávám přednost pravokořenným, obávám se, že u muchovníků kupovaných zde v ČR se člověk bude muset smířit s velkou mírou nejistoty a nebát se zmetky vykopat a nahradit rostlinou z jiného zdroje. Žádné záruky originálního původu odrůdy nelze očekávat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků