muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod Radim K » 01 čer 2018, 21:13

Zdá se, že se padlí "vyléčit" či "ztratit" z hostitelské rostliny může, pokud jsou k tomu vhodné podmínky. Padlí jsme mívali na lecčems, ale od roku 2015, kdy je pravidelně extrémní sucho, jej nemáme absolutně na ničem a že těch druhů je mnoho. Dva příklady vymizení padlí; Akébie, koupená v roce 2014 tehdy v Boskovicích, na sobě měla padlí, v tehdejším, na Moravě vlhkém roce a po převezení sem se vytratilo a už se neobjevilo. Další příklad je Chitalpa tashkentensis, která měla v době koupě rovněž padlí a po zasazení na zahradu jej opět nikdy neměla. Po roce 2015 zmizelo i ze všech angreštů. Nevím, jestli je to jen relativně suchými podmínkami, ale určitě to k tomu přispívá. Alespoň k něčemu to sucho je :D15 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: muchovník

Příspěvekod Pete » 02 čer 2018, 00:03

Ještě bych dodal nepřehánět to s hnojením, padlí napadá řidší pletiva po přehnojení dusíkem.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 02 čer 2018, 10:55

Muchovník Lamarckův , plody už jsou sladké.ObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Tibor » 05 čer 2018, 17:23

Prcek píše:Muchovník jsem koupil před asi čtyřmi lety jako ,,zimolez,, v Nitře od již zde mnohokrát zmiňovaného odborníka...

Už prednedávnom sa tu niekto pýtal na "kvalitu" záhradníctva Limbach E1 . Nechcel som tu robiť zlú krv, tak som si kusol do jazyka a nenapísal nič. Aj keď tri zámeny odrody v troch po sebe nasledujúcich objednávkach je dosť sila aj na mňa. Detaily ako že si objednám stromčekovú ríbezľu a z Limbachu príde krík a podobne ani spomínať nebudem. So zámenami mám dosť zlé skúsenosti aj z iných záhradníctiev, ale Limbach to dotiahol až do extrému...
Ani tento príspevok o odborníkovy z Nitry by som nekomentoval, keby som s ním nezažil niečo podobné. Po telefóne sme sa dohodli ná kúpe pár kusov muchovníka. Keď mi balík dorazil, hneď mi udrelo do očí že jeden muchovník vyzerá nejako fakt že dosť odlišne, ale pichol som to do zeme a v zlej predtuche ma vôbec v nasledujúcej sezóne nezaskočilo, že môj muchovník rodí plody arónie.
Ako každá jedna zámena odrody ma vždy vytočila, stromček na faktúre a krík v záhrade tiež nepoteší ale zameniť rod tak to ako naozaj klobúk dolu S6 .
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 06 čer 2018, 15:45

Tibor píše: So zámenami mám dosť zlé skúsenosti aj z iných záhradníctiev, ale Limbach to dotiahol až do extrému...


A jéje :lol: já tam loni koupila dva japonské ořešáky, odrůdové, tak to jsem zvědavá co z toho vyleze :lol: Ořech to teda nejspíš bude, ale pravost odrůdy asi ověřit nepůjde...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 06 čer 2018, 19:50

Dnešní sklizeň 2.5 Kg, ostatní ovoce je ještě na keři.Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 07 čer 2018, 07:53

V této barvě jsem je trhala o víkendu v Praze, jíst se daly, ale lepší je nechat dojít do tmavšího odstínu.
Moje doma už budou o víkendu taky na obrání, zatím si jich ptáci nevšimli.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 07 čer 2018, 09:25

Muchovník Lamarckův je sladký i v této barvě , na chuti mezi tmavou a světlejší bobulí jsem neviděl veliký rozdíl.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 07 čer 2018, 09:26

Letos s ptáky možná nebude takový problém. Ti mají letos jiná lákadla. Na třešně se už nemohou ani podívat. Kdyby věděly, ty potvory zmlsané, že v Praze jsou za 500 Kč, tak by si jich jinak považovali. Letos budu mít asi prvních 10 kuliček muchovníku Martin. Už teď se mi dělají vrásky na čele, jak je nejlépe zpracuji. Co s těmi kilogramy muchovníku děláte? Kvalitní muchovnici? My nezavařujeme, neděláme marmelády, jen zobeme, jako ti ptáčci.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 07 čer 2018, 09:35

Radku udělal jsem víno snad se povede, a několik Kg je stálá na keři, Už nevím co s tím.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 07 čer 2018, 09:49

To není špatný nápad. Muchovník je prý velice zdravý. Já více než před 20-lety vyráběl víno z černého rybízu. V práci mi nechtěli věřit, že je to domácí víno. Recepturu jsem každoročně vylepšoval, až se to nakonec nedalo vůbec pít, tak jsem toho raději nechal. Teď bych však mohl jedině vyzkoušet třešňové víno, ale ještě jsem neslyšel, že by k tomu byly vhodné.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod BXL » 07 čer 2018, 11:42

A jéje :lol: já tam loni koupila dva japonské ořešáky, odrůdové, tak to jsem zvědavá co z toho vyleze :lol: Ořech to teda nejspíš bude, ale pravost odrůdy asi ověřit nepůjde...[/quote]
U mna z Chira vyliezla nejaká fialová mirabelka,zrejme nová druh Chira to bude :D
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 08 čer 2018, 09:21

Radek píše: My nezavařujeme, neděláme marmelády, jen zobeme, jako ti ptáčci.

U nás jich nikdy dost nezůstane, jak děti rostou, roste i spotřeba. Ale ovoce mrazím, dávám v zimě do bublanin, je to daleko lepší než kompotované.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 08 čer 2018, 12:53

Muchovník Lamarckův ,a zmrzlina z plodů.ObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 16 čer 2018, 13:04

Tak jsem dneska delal dosber. Moje poznatky k odrudam (za predpokladu, ze mam prave odrudy) jsou tyto:
Martin: obri plody a dobra chut
Mandan: na to, jak mel malo plodu byly celkem male..
Northline: plody velikostne jako Martin, jen byly kulatejsi (Martin je ma mirne splaclejsi). Je v nem vic kyselinek.
PW: malo plodu, ostatni stejne velke muchovniky mely plodu o dost vic. Chutove vyborne, plody nejsou tak tmave.
Sleyt: silene preplozuje. Letos skoro nevyrostl, protoze udrzel snad kazdy kvet. Ma tim padem mensi plody. Mel jsem to probrat na jare. Pristi rok u nej prostriham kvety. Kvalita plodu taky nic moc, takove vodnate - malo chuti. Vyhoda je min seminek v plodu. Nastesti uz pdrusta zespod novymi vetvemi.
No name z HB: miniaturni plody, moucnate, hruza. Uz jsem ho ho vykopal.
No name vzrostly ker u moji prace (cca 5m): plody srovnatelne s Martinem, miniaturni seminka (v jeho okoli rostou i jine plodici muchovniky), skvela chut. Bohzel nepodrusta, tak ho asi nenamnozim.. Maximalne muzu skuzit vzit seminka..

P.S. mam 3-lete kere, takze finalni zavery jeste nedelam. Vsechny kere jsem poctive zalival a myslim, ze na kvalite plodu je to nastesti znat.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků