muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 25 pro 2021, 23:10

Já mám muchovníky moc rád, líbí se mi v každém ročním období, z estetického hlediska tomu nelze nic vytknout. Jen mě to trochu překvapilo - na tomto fóru je zvykem hodně řešit právě ten užitný aspekt, myšleno kvalitní a chutné ovoce. Když to navíc hezky vypadá, jde spíše o takový bonus navíc. Možná zde chybí sekce "Zahradní architektura" :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod Deal » 28 pro 2021, 19:47

moonvil píše:Já mám muchovníky moc rád, líbí se mi v každém ročním období, z estetického hlediska tomu nelze nic vytknout. Jen mě to trochu překvapilo - na tomto fóru je zvykem hodně řešit právě ten užitný aspekt, myšleno kvalitní a chutné ovoce. Když to navíc hezky vypadá, jde spíše o takový bonus navíc. Možná zde chybí sekce "Zahradní architektura" :wink:


Ja vim, co se tu resi, ctu vas uz nejaky ten mesic .... ja shanel pestitele, ktery ma k prodeji zapestovane vicekmeny o vysce 2,5-3 m .... to byl naprosto nadlidsky ukon. Oslovil jsem mnoho zahradnictvi, pak jsem si nasel www.solitera-plant.cz a ti mi nastesti pomohli a sehnali mi dva z Italie. U nas se podle mne nikdo nevenuje pestovani muchovniku pro zahradni architekty, coz je velka skoda.

Verim, ze ty plody budou dobre, reknu na jare :) Chutnal jsem z jednoho muchovniku, co jsem sazel na podzim lonskeho roku a byly dobre. Ty dva italske kere toho moc nemeli, podle mne vsechny kvety opadali pri transportu. Navic v Italii nakvetly drive a tady na to byla jeste asi zima a navic byli cerstve vysazene a jeste se nechytily (stihly mi malem dvakrat uschnout z tech narazovych veder na jare). To co tam bylo mi sezobali ptaci kdyz jsem nebyl zrovna doma.

Navic cele leto bylo divne, ani rajcata mi nechtela na terase dozrat, ta dozrala az ke konci zari ....

Obrázek
Deal
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 pro 2021, 17:06

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 01 led 2022, 19:21

moonvil píše:Já mám muchovníky moc rád, líbí se mi v každém ročním období, z estetického hlediska tomu nelze nic vytknout. Jen mě to trochu překvapilo - na tomto fóru je zvykem hodně řešit právě ten užitný aspekt, myšleno kvalitní a chutné ovoce. Když to navíc hezky vypadá, jde spíše o takový bonus navíc. Možná zde chybí sekce "Zahradní architektura" :wink:

Měl bys tip odkud sehnat dobré muchovníky? Klidně i malé :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 01 led 2022, 20:48

Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 01 led 2022, 20:56

Ano, tady koupíš opravdu maličké muchovníky. Deset centimetrů je už velký :D . Opravte mě, pokud máte někdo lepší zkušenost (byli jsme vybírat na místě osobně už před pár lety, třeba to zatím povyrostlo :wink: ).
Nicméně - odrůdy z Bojkovic odpovídají a muchovník roste rychle. Taky jsme tam koupili a spokojenost.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod pavell » 01 led 2022, 23:13

Mají u toho napsanou velikost, tak se nejspíš polepšili.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 04 led 2022, 22:34

Zeptam se mozna blbe ale muzu na jare zasadit maly muchovnik co mam ted v kvetinacku hloubeji nez je aktualne? Je to zbytecne vysoka tycka takze bych ji zmencil :) cvakat vrcholek se mi nechce protoze nahore uz nejake rozvetveni prave je…
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 04 led 2022, 22:40

Jo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod MarekZ » 07 led 2022, 23:21

Zdravim,

Kupili sme dom so zahradou a robim plany, co tam zasadim. Je to rovina pri Leviciach cca 180m.n.m.
Pre zaciatok som si dal limit 1-2 odrody na vyskusanie. Ak preziju (alebo nepreziju), tak vyskusam dalsie.
Nemam so zahradou doteraz velke skusenosti, ale plany su smele. Mali by byt najma odolne, chutne a urodne.

  • draft z prveho miesta:
    olsolisty bud Honeywood alebo Martin
  • draft z druheho miesta:
    Prince William
    Ballerina
    alebo ten druhy olsolisty
Co poviete? Staci 1? 2? nebodaj 3 :) ?
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 15:42

Já jsem měl možnost ochutnat zatím jen Muchovník Olšolistý - Smoky a prckům chutnal :) pak v létě jsem objevil v Običku Muchovník Lamarckův za směšný peníz ve výprodeji tak uvidíme jestli bude použitelný :D každopádně do podzimu pěkně povyrostl
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 19:11

Bullets píše:Já jsem měl možnost ochutnat zatím jen Muchovník Olšolistý - Smoky a prckům chutnal :) pak v létě jsem objevil v Običku Muchovník Lamarckův za směšný peníz ve výprodeji tak uvidíme jestli bude použitelný :D každopádně do podzimu pěkně povyrostl


Rad by som ich poskusal viac, ale musim setrit miestom, lebo chcem vyskusat rozne druhy ovocia a nejake miesto musi este ostat aj na zeleninu :).
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Bullets » 09 led 2022, 09:06

Nez zacne Muchovnik plodit chvilku trva takze pokud koupis malinke sazenicky budes muset stejne pockat ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Jožka » 09 led 2022, 12:23

S tou plodnosti asi to není vždy stejné, v loni na jaře jsem koupil rostlinu zhruba 60cm vysokou a okamžitě vykveta a donesla i plody. Vypadá to že nástup plodnosti byl rychlý, odrůda Martin.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 10 led 2022, 12:17

MarekZ píše:Co poviete? Staci 1? 2? nebodaj 3 :) ?

Mám v Praze jeden a nejsme to schopni ve 4 lidech sežrat, tak 2/3 vždy zbydou na keři. A to nám to opravdu chutná, hlavně dětem. Takže pokud máš omezené místo, jeden muchovník na zakradě je až, až. Ve VDF mám 2 a lituji toho, že jsem ten druhý vůbec vysazoval. Nevýhodou muchovníku je, že je hlavně na přímý konzum, jeho zpracování nebo uchovávání je dost problematické. Zamrazit se nedá, protože pak už vůbec nechutná dobře a u mě jediné osvědčené zpracování je, udělat z něj napůl s rybízem marmeládu. Ta je výborná. Ze samotného marmoška moc nejde, strašně želíruje. Ani odšťavnit se to moc nedá...
Jinak z olšolistého je Martin dobrá volba.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod Stanley_51 » 10 led 2022, 17:48

Hofis píše: Nevýhodou muchovníku je, že je hlavně na přímý konzum, jeho zpracování nebo uchovávání je dost problematické.

Já ho s úspěchem používám do " pečeného čaje ".
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků