muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod palino79 » 26 čer 2017, 07:28

Tie zámeny sa obyčajne robia už u dodávateľa, záhradníctva sú v tom väčšinou nevinne.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 26 čer 2017, 08:21

Takže to nefunguje stylem - máme tady spoustu nějakých muchovníků (zimolezů,borůvek, jahod....), ale všichni chtějí Martin a ten už došel, tak jim pošli tenhle, stejně to nepoznají....?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Satan » 26 čer 2017, 08:33

Ano přesně tak to funguje, není to jen u muchovníku zahradník není pěstitel ale překupník , bohužel. Nabízejí všechno jen aby prodali , převážně jsou rostliny s Polska a bůh ví odkud.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod palino79 » 26 čer 2017, 19:14

Ballerína už dozrieva :D

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: muchovník

Příspěvekod Helena » 29 čer 2017, 23:37

Obrázek
Tento je zakoupen jako Lamarckův
Srovnání bobulek,větší je Martin
Obrázek
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod suchy » 02 črc 2017, 21:54

Bohužel jsem letos neměl příležitost ochutnávat a porovnávat,budu se muset zeptat těch okřídlených potvor...
suchy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 13 led 2016, 15:16
Bydliště: Malé Svatoňovice,Trutnovsko 430 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod vrana » 11 črc 2017, 21:45

Ne všechno z polska je špatné nebo podezřelé, i když poláci tam vždy měli burzy, tržiště. To u nás komunisti zakázali skoro všecko a naši lidé zůstali nezkušení.Jezdili jsme tam a nedokázali jsme ani usmlouvat cenu.Oni se nikdy nenechali tak oblbovat, jako naši lidé.Myslím tím politicky.
Třeba firma Clematis, je na úrovni.Jsou schopni poslat sazenice kamkoli do EU, a vyvážejí je i do ruska a bývalých ruských zemí.Takže kdokoli v Eu si může sazenice u nic objednat či zakoupit.Kdo tohle dokázal u nás nebo i kdekoli jinde?
Prý jsou ale v polsku firmy, které prodávají sazenice i v Usa a odborníci v usa je kritizují.Nevím přesně proč, asi jaksi nefér kšeftaří. Mnoho států světa si dnes hlídá karantenní podmínky a zakázalo import aktinidií, a mnohé i jakýchkoli rostlin.Spíše se dají sehnat semena, než rostliny.Těmi se asi nepřenáší nemoci a viry. Já jsem se kdysi spokojil i se semeny, ačkoli vzkřísit mnohé je pořádně těžké, je nutná stratifikace různého stupně.V rámci eu se ale dá rostliny posílat.
mUCHOVNÍKY JSOU DOMA V USA A KANADĚ. nE VŠECHNY DRUHY MUCHOVNÍKŮ JSOU DOST DOBRÉ NA CHUŤ. Když jsem se o ně začal zajímat, tak se matně pamatuju, že některé druhy snesou i podmínky skoro subtropické.
Odrůdy z kanady jsou asi nejlepší chiutově. Nacházel jsem v botanických zahradách keře, jejichž chut byla nevalná a tak jsem skoro nevěřil, že existují lepší, jako jsou Martn, Thiesen. Nekoupil bych jejich sazenice jen tak z internetu a bez řádné cedulky ani jinde.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: muchovník

Příspěvekod vrana » 11 črc 2017, 21:48

Muchovníky mi kdysi vyrostly asi 5m vysoké a už jsem nedosáhl na ovoce.ted už je krotím, ale letos namrzly i ony jako i skoro vše.Tady je úroda jen na jakési mirabelce.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 01 srp 2017, 09:13

Za chuťově nejlepší muchovník já považuju Martin a taky Smoky, (z kanadských Muchovníků olšolistých - Amelanchier alnifolia), Martin má ze všech čtyř mnou pěstovaných kanadských odrůd největší plody, ale bohužel velmi neochotně odnožuje, aspoň tedy ten můj. Před deseti lety jsem si z Úpice dovezl všechny čtyři odrůdy, co tam "hoši" tehdy začali vysazovat ve velkém a měli tehdy ještě sazenice z meristému (pak začali prodávat semenáče pod odrůdovými jmény a zanesli do toho dost zmatku). Jinak se chuťově hodně podobají, rozeznat se dají jen, když je ochutnáváte zároveň a liší se hlavně dobou zrání. Trochu jinou chuť má Prince William - ten je ovšem z amerického(myslím tím USA) šlechtění Muchovníků kanadských (hezká hříčka) - tedy Amelanchier canadiensis. Plody střední velikosti, taková svěžejší , lehčí sladká chuť, celkově takové "vodnatější" - ale ne na závadu. Začínal jsem muchovníky Cussicki - ze zahradnictví Pražák v Droždíně, ale ty se hodí tak akorát do živého plotu pro ptactvo. Drobné, suché. Podobně na tom byl i můj úplně první muchovník z Kruhu, to bylo ale patrně ze stejného zdroje, jen to nazývali Amelanchierova borůvka - čili "mimo mísu", tím jsou ovšem známí... Za sebe tedy můžu nejvíc doporučit Martin a Smoky - letos se objevily sazenice z meristémového množení ve více zahradnictví. Takže pokud je to tak a jsou dodrženy odrůdy, konečně se začalo blýskat na lepší časy!(sám jsem neodolal a doplnil výsadbu :-) - už jen proto, abych mohl porovnávat s těmi původními. Co se týče množení, řízkování ani hřížení se mě nepodařilo, úspěchy mám pouze s odkopky. Chce to jen trefit tu správnou dobu, určitě ale na podzim. Jarní odkopávání ani přesazování nemá muchovník rád. Tož tak.
A možná ještě jeden dovětek ohledně názvosloví: Muchvník Lamarkův , jestli jsou moje informace správné, by neměla být odrůda, ale jinak nazývaný v USA hojně pěstovaný muchovník kanadský (A.canadiensis) - jelikož tak jako i v jiných botanických odvětvích se v dobách bouřlivého rozvoje čehokoliv nového ani botanici neumí moc domluvit mezi sebou...
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 srp 2017, 16:03

Všechno původem z In vitro je od jednoho poliaka tady všeobecně známého :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 01 srp 2017, 22:11

ZdenekCernoch píše:Všechno původem z In vitro je od jednoho poliaka tady všeobecně známého :mrgreen:

Protože tu jsem nový tak já ho neznám (ani Poláka, ani poliaka). Je mi samozřejmě jasné, že ta zahradnictví, co to prodávají, to "in vitro" nemnoží, pouze dopěstovávají. Důležité je, jestli množí opravdu ty odrůdy, které jsou prezentované - a pak je mi úplně jedno, kdo to v těch zkumavkách namnožil. Určitě je to lepší, než když kde kdo v Česku napěstuje semenáče a prodává je pod odrůdovými jmény...
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 srp 2017, 22:14

mrkni se do jujuby :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 31 srp 2017, 20:38

Tak jsem na radu zakoupit Muchovník Martin v ADAVU. Muchovník došel do 3 pracovních dnů, všechna čest. Označení na faktuře: Amelanchier alnifolia var. Cusickii - Muchovník - roubovaný - Martin.
Muchovník měl dokonce už i dozrálé plody. Vyzkoušeli jsme je při kafíčku s kolegou zahrádkářem. Shodli jsme se však v názoru, že plody jsou bez chuti a bez zápachu. Po rozmáčknutí bobulky jsou hned jadérka bez nějaké dužniny. Jako byste kousli do šípku. Možná je to tím, že je to mladá rostlina, ale moc ideálů si nedělám.
Jediné, co mne uklidňuje, že nebudu muset pro něj shánět síť proti ptákům. U mne ptáci nežerou ani Aronii, ta je sice hlavně zdravá, ale proti tomuto muchovníku je to skvost.
Pokud je Martin jednička z Muchovníků, zajímalo by mne, jaká je dvojka nebo trojka. Jaké máte vy zkušenosti. Zdravím
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod sorer » 31 srp 2017, 20:45

Dost divne. Ja mam Lamarcki a ten je chutovo velmi sladky, ako med, sladsie ovocie som tusim este nejedol. Aronia nie ze by bola hnusna, ale ta je skor chutovo slabsia bez znamky sladkosti, ale ked je dobry rok na zrazky tak je viac duzinata a aj chutovo lepsia, ale muchovniku nesiaha ani po clenky.
Inak uz je davno obdobie po zbere tak je mozne ze si tam mal len uschnute plody s minimom duziny.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: muchovník

Příspěvekod Radek » 31 srp 2017, 21:05

ObrázekObrázek
Zasílám i obrázek Muchovníku Martin (Cusickii) z ADAVO. Chci mu dát ještě šanci příští rok, jinak bych jej rovnou vyhodil.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník