tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2020, 13:17

Obrázek

Obrázek
Vysušené kaki obsahují semena ( Amankaki opylené) .Ta se dají odstranit a nahradit ořechy .
Vysušenou slupku jsem použil na prokládání uložených plodů . Část je uložena v ledničce a část ve sklepě . K sušení kaki je nutno použít jenom vyzrálé a dostatečně sladké plody . Pokud plody nevytvoří dostatek cukru , žádný zázrak z toho nevysušíte a potom je nejlepší použít je na výrobu sušené placky - kůže . Rozmixovaná dřeň se může dosladit (vanilkovým cukrem ) a případně doplnit ořechy a semínky . Pan profesor mně nedoporučil používat kyselinu citronovou a ani citrón . :D Kyselinu kaki nemá , není to typická chuť pro kaki .
https://www.youtube.com/watch?v=OcnyCDDSp2A
Jak sušit kaki- churmu
Naposledy upravil milos 51 dne 27 led 2021, 15:03, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod sasman » 06 led 2021, 16:12

Bohužel se mi ztratila cedulka. Dá se poznat, jestli je to Prok nebo Sosnovská (předpokládám)? Je to malý stromek (sázen loni na jaře). Plody 3-4 cm, chuťově podobné kaki z obchodu, bez semen. Sklizeno 1.11. po mrazech (nějak jsem na plody zapomněl...). Žádný jiný tomel v okolí není.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 06 led 2021, 16:57

Sosnovská.
Prok je kulatý až placatý S15 , Sosnovská je protáhlá. Prok má v chuti takovou zvláštní kořenitost nebo příchuť, či co to je...nám to moc nechutná. Sosnovská chutná opravdu jako koupený tomel, jen je měkčí.
Skvělá úroda S6 ....a v těch podmínkách, klobouk dolů.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod sasman » 06 led 2021, 18:08

Díky za identifikaci :wink: :) no na první rok byla úroda dobrá. Uvidím, jak se jí bude dařit v budoucnu...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 28 led 2021, 23:32

Zdravím, pěstujete někdo tomel Sharon ? Dočetl jsem se na ukrajinském webu, že je to snad nejchutnější a největší plod. Píšou 200 - 350 gr. Můžete to potvrdit, nebo vyvrátit ? Samozřejmě to psal prodejce..
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 29 led 2021, 11:43

Co vím, tak se Sharon pěstuje hlavně v Izraeli. Je velmi náročný na teplo, daleko náročnější než klasické tomely. Takže u nás ve volné zemi ho asi nepěstuje nikdo, nemělo by to moc cenu, Má plochý a skoro čtverhranný tvar a patří mezi odrůdy se sladkou dužninou. Ale plody jsou spíše menší, rozhodně to není žádná super velkoplodá odrůda, tady bych byl tedy velmi opatrný. Ale chuťově je velmi dobrý, občas bývá k dostání v Lidlu začátkem léta, zřejmě dovoz z jižní Ameriky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 29 led 2021, 13:42

Děkuji za varování, ten popis plodu je uplně jiný než jsou v obchodě, to je pravda.
https://posadka.com.ua/khurma_sharon.html
ostatně podívejte se také..
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod jarek01 » 29 led 2021, 21:22

jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 29 led 2021, 23:36

Pravda, tohle vídám v marketech asi v unoru nebo breznu, jestli se nepletu. Díky
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Oikos » 19 úno 2021, 12:57

Měl by prosím někdo roub tomelů Szukis a Mohler? Kdyžtak napište do soukromé zprávy. Děkuji. Ať se daří.
Oikos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2014, 22:32
Bydliště: Hořice, hranice Podkrkonoší/Polabské nížiny, jedlý les 400 m.n.m./předzahrádka 282 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod kačer » 22 úno 2021, 11:48

Dobrý den,
rouby tomelů: SOSNOVSKÁ, CHUCHUPAKA, H118, SZUKIS, ROSIJANKA, NIKITA, HANAFUJU nabízí http://www.zahradanetradicne.cz/nabidka
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Tomel

Příspěvekod figo7 » 01 bře 2021, 20:01

Dobrý den,

jsem naprostý začátečník a nějak se nemužu dopátrat ucelených informací.
Mám třetím rokem 2 Tomely japonské a 2 podnože, vše doposud ve velkých květináčích,
letos bych je chtěl vysadit do volné půdy a chtěl bych vědět následující.

- do jaké půdy je nasadit (jakou směs namíchat)
- jak často zalévat
- jarní stříhání ano nebo ne a kdy, protože na každé stránce se píše něco jiného
- když budu chtít roubovat, kdy odebrat rouby a kdy roubovat a jaká metoda je vhodná
- když budu chtít očkovat, kdy je vhodná doba a jaká metoda je vhodná

Moc děkuji za každou informaci.
Připadne mně, že čím víc čtu, tak tím víc si ty informace protiřečí :-)
figo7
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 kvě 2020, 06:04

Re: tomel

Příspěvekod jarek01 » 01 bře 2021, 21:02

Ty tomely japonské jsou už roubované? Jestli ano, tak jaká odrůda a na jaké podnoži?
Ty dvě podnože ty jsou jaké? Tomel japonský, virginiana nebo lotus?
Jak jsou rostliny celkově velké?
A ještě si doplň kde bydlíš nebo aspoň v jaké nadmořské výšce.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: tomel

Příspěvekod Ferdas » 05 bře 2021, 18:11

Ahoj, potřeboval bych poradit, chci teď na jaro přeroubovat Tomel odrůdu TIPO stáří cca 6let a to tak, že bych ho celý uřezal až na podnož (d.lotus) cca 15cm nad zemí. Vznikne tam kmínek o průměru 3,5 cm a dotoho bych chtěl šupnoul roub(y) z odrůdy "Gora Roman Kosh" co mi vedle roste.
Mohl by prosím někdo poradit, jaká by byla nejvhodnější metoda roubování?
ty rouby budou mít max průměr cca 0,5 -1 cm, můžu ty rouby odebrat ještě teďkom a dát je do ledničky?
A ještě jeden, asi hloupý dotaz, na tom tomelu Gora Roman Kosh jsou i dlouhé,téměř kolmé létorosty, myslím že se jim říká "vlky", mohu i tyto "vlky" použít jako rouby? Někde jsem slyšel že u některých ovoc. stromů se nedají použít na roubování, protože tento druh létorostů neplodí...
Jsem zapálený začátečník a rád bych se to naučil :D
Ferdas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 bře 2019, 23:59

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 06 bře 2021, 09:42

No, nabízí se v tomto několik způsobů roubování, za kůru, na kozí nožku, plátkování. Záleží na tom, jak jsi zdatný. :) Za kůru je asi nejjednodušší. Bohužel ale nemám vlastní zkušenosti s takovýmto roubováním tomelu, rouboval jsem zatím pouze do rozštěpu. Ono pokud se ti to nechytne letos, tak ta lotusová podnož pěkně obroste a příští rok už můžeš roubovat na nové výhony klasicky kopulací nebo do rozštěpu. Ohledně těch vlků nevím, ale nevidím důvod, proč by se nedaly použít. Ale třeba někdo zkušenější bude vědět více.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků