tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod nene » 12 bře 2024, 10:21

Tovy píše:Ahoj! Tak tomely nejdou a nejdou.


Jaká půda? Spíš kyselá nebo vápenitá? Tomely rády kyselou. Máme dlouhou zahradu a dva stromky na horním konci taky vůbec nerostou. Zjistili jsme nakonec od pamětníků, že tam kdysi byla jáma s vápnem. Přidali jsme rašelinu a vloni se to konečně trochu pohlo - ale stejně je přesuneme jinam.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Tovy » 12 bře 2024, 17:44

Jožka píše:Tovy- já mám 40cm ornice a pak následuje několik metrů písku. První rok po výsadbě to chce hodně vody a další roky občas udělat zálivku. Nevím jestli máš možnost a dostatek vody na pozemku,jestli bude suchý rok tak ti to neporoste.
Ten větší je z roku 2015 a v roce 2017 totálně zmrznul.


Hmm, pěkné. Mám to podobně, i když někde mám ornice tak 20cm, ale mám to na ex bronzovém hradišti a pod ornicí je to taková směska černého písku, s uhlíky a pod. klidne do 1+ metru, takže bych řekl, že to nevypadá špatně. Mám tu vrt, vodu mám a zalívám, když je sucho. Jenže se to asi rychle vsákne. I lísky, což je plevel, mi tu moc nerostou. Naopak daří se tu révě, kiwi, dřínům, mišpulím, moruším (ty mi ale chytají nějakou záhadnou houbu) atd. Uvidim tenhle rok, jestli nechcípnou ty nejnaděnější :) ještě zkusím vysadit nějaké křížence.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: tomel

Příspěvekod Tovy » 12 bře 2024, 17:48

nene píše:Jaká půda? Spíš kyselá nebo vápenitá? Tomely rády kyselou. Máme dlouhou zahradu a dva stromky na horním konci taky vůbec nerostou. Zjistili jsme nakonec od pamětníků, že tam kdysi byla jáma s vápnem. Přidali jsme rašelinu a vloni se to konečně trochu pohlo - ale stejně je přesuneme jinam.


Máme tu sice tvrdší vodu (takže je možné, že bude zásaditá a s ní to zalívám), ale myslím, že zem je spíše neutrální. Za pokus to stojí, chci tenhle rok ješte jeden/dva tomely vysadit, mám tu místa s jehličnany, zkusím to vysadit poblíž plus k tomu kyselejší zeminu, diky.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: tomel

Příspěvekod Jikoll » 25 bře 2024, 14:55

Zdravím, dostal jsem dvě žádosti o zaslání roubů "Dar Sofievky". Omlouvám se, nečtu často a pravidelně poštu, mám pocit, že se u mě v současné době pupeny nalévají a zvětšují. Nevím, zda je ještě vhodná doba na odběr roubů. Svoje rouby z ledna jsem již narouboval a zbytek zrušil. Byly v dobrém stavu, odběr v některé chladné periodě v lednu a roubováno v březnu a vypadaly OK. Pokud budete mít cestu kolem olomouce, stavte se v zimě pro rouby, v létě se podívat na stromky a ovoce. Teď nebo na podzim bude i pár podnoží navíc. Jsou v lokalitě Hněvotín, mezi dálnicí z Brna do Olom a z Hradce do olom. 728915947.
Jikoll
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2023, 21:59
Bydliště: Olomoucko, 240m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 09 dub 2024, 20:40

Když mi do teď nevyklíčily žádná semínka viržínek, tak je to v pořádku a mám ještě čekat, nebo jsou KO? Poslední jsem dal do země po 3 měsících stratifikace 25.února. Měl jsem při stratifikaci dost problémy s plísní, jak jsem zde psal.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Předchozí

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron