Tomel hybrid - Nikita's Gift

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 21 úno 2018, 09:55

Jako ochrana kmene tak mladých stromků se mě osvědčila tato topenářská pěnová izolační trubka. Když ji šroubovitě rozříznete ,dá se lehce na kmen namotat .A může tam zůstat klidně i trvale. Ono nemusí ani moc mrznout, ale pokud k tomu fouká vítr ,tak je to vražedné a nejenom pro kaki. Všechny tomely mám roubované na lotusu a všechny jsem je takto chránil. U kmenů navíc ještě kopeček listí ,na ochranu kořenů. Asi to bude nutné v "dětském" období u všech těch našich specialit ,které se tu snažíme pěstovat. Čím je ta rostlina potom starší ,tím lépe se s výkyvy vypořádá.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Stanley_51 » 21 úno 2018, 11:20

Já to používám na mladé stromky také ( hlavně albizie ), ale rozříznu rovně a sepnu topenářskými spojkami. Je to jednodušší při nasazování.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Marek107 » 21 úno 2018, 23:14

Je to mrazová prasklina děje se to i u jiných ovocných stromku když je nechráníš před mrazem a sluncem v zimním období.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Tibor » 22 úno 2018, 02:49

Samozrejme viem čo je mrazová prasklina, aj keď osobne som doposiaľ nemal tú česť. Ani na chúlostivejších druhoch ako broskyne alebo marhule. A to som kmene nikdy nebielil. Ale zimy u mňa bývajú relatívne mierne. Samozrejme tomelu by som doprial určite väčšiu starostlivosť, no akurát v zime som bol dlhší čas mimo Slovenska, tak som stromček nemohol nijako ochrániť. Teraz z odstupom času ani neviem s istotou povedať či počas najsilnejších mrazov sneh bol, alebo nie. Asi nebol, no okolo stromu bola hrubšia vrstva mulču, tak poškodenie koreňov mrazom nepredpokladám, v čom ma utvrdzuje aj to že strom na jar normálne začal rásť a prakticky celé leto na ňom nebolo badať nič neobvyklé, až niekedy v septembri zo dňa na deň zvädli listy a bol koniec. Môj názor je že nejaká infekcia prenikla práve cez tie praskliny, prípadne napadla koreň ale kto vie... Čo si ale určite pamätám je že v tom čase bolo horúco a sucho, čo asi nieje pre najideálnešie pre šírenie rôznych mykóz a podobne ale možno sa mýlim a rád si nechám poradiť.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod paloo » 07 bře 2018, 20:49

milos 51 píše:Jako ochrana kmene tak mladých stromků se mě osvědčila tato topenářská pěnová izolační trubka. Když ji šroubovitě rozříznete ,dá se lehce na kmen namotat .A může tam zůstat klidně i trvale. Ono nemusí ani moc mrznout, ale pokud k tomu fouká vítr ,tak je to vražedné a nejenom pro kaki. Všechny tomely mám roubované na lotusu a všechny jsem je takto chránil. U kmenů navíc ještě kopeček listí ,na ochranu kořenů. Asi to bude nutné v "dětském" období u všech těch našich specialit ,které se tu snažíme pěstovat. Čím je ta rostlina potom starší ,tím lépe se s výkyvy vypořádá.
Obrázek

Zazimoval som pred príchodom tejto vlny zimy dva stromky trubkou ako píše Miloš.Teraz sa oteplilo,mám to ešte nechať na rastlinách?
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milas » 08 bře 2018, 22:31

Áno.Aby nebolo vidno,že to zmrzlo. S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 14 bře 2018, 14:16

Proti slunku se dá použít taky fólie. Je to tenký molitan na kterém je ta lesklá fólie. nevím co to je .Používá se ve stavebnictví .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod nene » 21 črc 2018, 10:43

Nikita na virgince (asi dva metry vysoký) poshazoval po dešti spoustu plodů, odhadem tak dvě třetiny toho, co tam bylo před týdnem. Ze země jsme sesbírali 66 plodů. Smutný pohled :( , snad už toho moc nespadne.
Plody na Nikitovi na lotusu zatím drží. Stromek na lotusu je mladší, menší a má jen asi deset plodů.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod J.K. » 20 srp 2018, 12:51

Moja nikita skončila momentálne takto:
Obrázek
Vek 4 roky, podnož D. virginiana. Zoschla v priebehu týzdňa. Príčina mi je neznáma :? U nás síce tiež neprší, ale polievaná bola a hlodavce som zatiaľ nikdy nezaregistroval. Vyzerá to na nejaky problém s podnožou, lebo nedávno začala intenzívne odnožovať. Predošlé roky od koreňov nič nevyrastalo. Som jediný, alebo sa to stalo aj niekomu inému?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Milan » 13 zář 2018, 15:13

Obrázek

Obrázek
Nikita se začíná pomalu vybarvovat . Jak to vypadá na Moravě ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod nene » 13 zář 2018, 20:24

Taky tak :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Milan » 13 zář 2018, 22:40

nene píše:Taky tak :) .

Tak to jsem myslel, že budu pozadu.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod nene » 14 zář 2018, 05:44

Náš Nikita na lotusu vypadá stejně, na viržince ještě ani takhle ne. Letos je všude dobře :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod antarian » 17 zář 2018, 23:16

Ahoj,
tak jsem se po dlouhem rozmyslneni co vyberu nakonec rozhodl pro nikitu (premyslel jsem i nad goverla, ale co jsem si tady tak procetl, tak mi prislo,nejosvedcenejsi volba a nejvic odolna vuci mrazu).

Kazdopadne, jsem se chtel zeptat na nejake jednoduche shrnuti vyhod a nevyhod, kdyz bude naroubovana na lotusu nebo na viržince.

Tak nejak jsem po procteni fora dospel k tomu, ze na lotusu rychleji dozrava a na virzince vic vydrzi, ale radeji se ptam :-) (plus jeste dotaz, jestli je nejak vyrazne ovlivnena uroda a vzrust stromku podle podnoze)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Tibor » 20 zář 2018, 23:00

J.K. píše:Moja nikita skončila momentálne takto:
Obrázek
Vek 4 roky, podnož D. virginiana. Zoschla v priebehu týzdňa. Príčina mi je neznáma :? U nás síce tiež neprší, ale polievaná bola a hlodavce som zatiaľ nikdy nezaregistroval. Vyzerá to na nejaky problém s podnožou, lebo nedávno začala intenzívne odnožovať. Predošlé roky od koreňov nič nevyrastalo. Som jediný, alebo sa to stalo aj niekomu inému?

Jednu stranu nazad popisujem prakticky identický problém. Takisto z ničoho nič zoschla behom týždňa približne v rovnakom období(niekedy na konci leta). Jedine že ja som ju mal na lotuse a žiadne výmladky nikdy nepúšťala.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků