tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2019, 12:23

MartinS píše:Jasne, budem to sledovat a na prvu zimu urcite zabalim. Na jar potom podla potreby. Asi hlavne ta prva zima je kriticka. Ci este aj druha?


Určitě to na první zimu zabal, i na druhou bych to možná ještě zvážil, hlavně ten čistý tomel určitě. Ta Goverla by to měla přežít i bez ochrany, ale jistota je jistota. Pěstuji Nikitu, což je předchůdce Goverly, i ve Varnsdorfu zcela bez ochrany, ani na ten první rok jsem ji nezakrýval, a dává to v pohodě. -19 dala bez jakéhokoliv poškození a omrznutí. V literatuře se u Nikity uvádí až -21 bez poškození, Goverla na tom tedy bude podobně, -20 v dormanci určitě dá. Největší nebezpečí vidím v brzkém narašení a pozdních mrazících. Slunné teplé dny a poté mráz v noci je největší zabiják. Kmínek se přes den rozpálí klidně i na 50 stupňů a v noci to sežehne mráz a je problém. Neodkrývej to tedy moc brzo, ať ti to moc brzy nenaraší. Případně nech obalený v předjaří alespoň kmínek a chraň ho tak před přímým sluncem. Nebo ho natři vápnem na bílo, jak se to dělá i u jiných ovodných stromů. Na toto jsou tomely hlavně v mládí velmi citlivé. Osobně balím pouze čistý tomel. Kmínek obalím prodyšnou textilií (kusem starého závěsu) a celou rostlinu pak zabalím do rákosové rohože. Přes tu se ke korunce i nějaké to světlo dostane a mohu pak kryt sundat až tak v půlce dubna, když už tolik větší mrazy nehrozí.
U té Goverly bych to viděl tak, že pokud to nedá u tebe bez krytu, tak už opravdu nevím... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 13 čer 2019, 15:13

A jak balíte první, resp. druhou zimu?

Doteď jsem měla všechno kontejnerované a na zimu uklízela, letos to půjde všechno do půdy (v létě nebo na podzim - prostě jakmile bude plot, neb tady srnky jinak vše ožerou...).
Gora Goverla, Nikita, Kavkaz.
Ale - jak tu teď nedávno padlo - taky je možné, že po několika letech v květnících to všechny prostě zabalí :lol:

Ale pokud bych měla zimovat prvním rokem v zemi - jak doporučíte?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 čer 2019, 16:18

Určitě nedoporučuji to vysazovat v pozdním létě nebo dokonce na podzim na zámraz. Pokud vysadit ven, tak zimovat ještě naposledy vevnitř a ven vysadit až na jaře. Chce to, aby se rostliny před zimou pořádně chytly!
Návodů na zykrytí je mnoho. Někdo dělá takové iglů z větví jehličnatých stromů. Četl jsem také, že se velmi osvědčilo zabalení do starého koberce. To mi asi přišlo nejlepší, ale nemám starý koberec, tak to dělám tak, jak jsem psal výše. Nejprve celou rostlinu stáhnu dráty k sobě, aby nebyla tolik široká. Potom to zabalím do starého závěsu, prostě obaluji kolem dokola, dokud stačí závěs, pak uvážu dráty. Namulčuji až 30 cm vysokou vrstvou uleželé trávy příp. mokrého listí z kompostu. Ono to potom po prvních podzimních deštích pořádně slehne. A nakonec obalím 2 m vysokou rákosovou rohoží a kolem ještě znovu namulčuji vysokou vrstvou odleželé trávy nebo listí. Ono to pak pracuje a tlením vytváří určité teplo. Proto je dobré, mít ten mulč i uvnitř. Podle mne se tak vytváří určitý komínový efekt uvnitř té rohože a to teplo vznikající z toho tlení mulče pak stoupá nahoru a částečně také trošku chrání tu rostlinu před mrazem jako jakási bariéra z teplejšího vzduchu. Je jenom potřeba mít tu vrstvu mulče hodně vysokou, aby to jakž takž fungovalo a pod zmrzlým povrchem mulče to uvnitř stále trochu tlelo. Není to samospásné, ale každá i desetinka stupně navíc může být rozhodující, když přijde do tuhého.
Ale jak jsem již psal, Nikitu nezakrývám ani ve Varnsdorfu a zde na severu jsou zimy skutečně krušné s teplotami každoročně atakujícími - 17 až -18 stupňů. Nikita dala zcela bez ochrany bez poškození -19 v dormanci. Úplně v pohodě. Jen bych doporučil zakrýt kmínek alespoň z jižní strany. To u mě dělat nemusím, protože ji mám z jižní strany schovanou za rododendronem, který v zimě bezvadně stíní, když je slunde nízko.
Asi bych řekl, že balení je podobné jako u fíkovníků, čistý tomel vydrží i o trochu víc než fíkovník. Hybridy by měly naše zimy zvládat bez problémů i bez ochrany.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 14 čer 2019, 22:01

Vdaka za vsetky dobre rady. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Arbutus » 15 čer 2019, 10:28

Zdravím,
sháním D.virginiana samici. Nemáte náhodou někdo k prodeji roubovaný stromek? Jedinou nabídku na internetu jsem našel z jižní Moravy (Bambusarium), ale ti rostliny neposílají a mě se nechce jet na druhou stranu republiky. Kdyby náhodou někdo měl 1-2 rostliny, byl bych velmi rád :)
Arbutus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 168
Registrován: 25 zář 2012, 22:17
Bydliště: Jílové u Děčína , 355 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod pytlak01 » 15 čer 2019, 13:49

Zdravím.
Mohu požádat zkušené pěstitele o pár rad? Prošel jsem fórum, ale informace se různí, s časem mění, názory na podnože také. Navíc se zkušenosti liší i v závislosti na lokalitě přispěvatele. V mnoha případech mi to připadá, že pěstovat kaki v ČR často je jen o pokusech.
K mým dotazům:
1. Na zahradě mám místo na jeden stromek tomelu. Jaký byste mi doporučili a na jaké podnoži do lokality Vyškov ( asi 35km SV od Brna, 260 mnm)? Vysadím ho ke zdi orientované na jih. Trochu problém bývá s tím, že se pozemek nachází pod kopcem, tudíž je zde o něco častější výskyt pozdních mrazíků než ve středu města. Rád bych nějaký nepříliš vzrůstný kultivar, který bude plodit třeba menší, ale chutné plody a navíc zvládne naše zimy.
2. Nějakou rostlinu tomelu bych rád umístil a pěstoval v květináči s tím, že jej budu na zimu přenášet do studené garáže (teplota přes zimu okolo +5st.). Díval jsem se např. na odrůdu Sosnovskaja, případně Nikitas Gift. Tyto rostliny mám možnost koupit na podnoži D. lotus. Mladé rostliny, v květináči asi tak 2 litry. Pokud je koupím, tak kdy je přesadit? Do jak velké nádoby? A do jaké zeminy?
3. Jaký je Váš názor na odrůdu Rojo Brillante? Viděl jsem stromky vysoké asi 1-1,5m, průměr kmínku tak asi 2cm v zahradnictví u Brna Cena asi 600,- Kč.
Omlouvám se za laické dotazy a předem děkuji za odpovědi.
pytlak01
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2019, 02:14

Re: tomel

Příspěvekod Honza123 » 15 čer 2019, 19:03

Přijde mi zbytečné pěstovat v nádobě odolné hybridy :) A když už, tak je lepší sehnat netrpké d. kaki. Sharona a Rojo Brillante (čisté d. kaki) v nádobách mám, ale stejně se jedná o trpké odrůdy. Roste to rychle, mám to ve 40 l a stejně je to málo :) O odstranění trpké Chuti se toho tu dá najít dost. Nikitu a Sosnovskaju mám normálně venku v zemi.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 15 čer 2019, 19:14

pytlak01 píše:Zdravím.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod pytlak01 » 15 čer 2019, 22:22

Honza123:
Dekuji.
Místo na vysazení mám jen pro jeden stromek. Tak který je nejlepší do země?
A do nádoby mám shánět co? Trpká chuť by mě nevadila, pokud půjde odstranit. K tomu jsem skutečně něco četl. Lepší by ale bylo něco netrpkého.
Jakou mám do nádoby použít zeminu?
pytlak01
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2019, 02:14

Re: tomel

Příspěvekod nene » 16 čer 2019, 12:55

Tak letos nám po pětiletém čekání konečně zakvetl hybrid Rossjanka x Honan Red. Zakvetl bohatě, ale VŠECHNY květy jsou samčí. Má někdo s touto odrůdou takovou zkušenost?
Obrázek
Obrázek

Mám totiž tím pádem dilema, protože stromek vloni vyhnal z podnože výhon, na který jsem zjara narouboval Sosnovskou. No a teď nevím, jestli mám čekat, že se původní odrůda umoudří, nebo ji odříznout a zapěstovat stromek Sosnovské, o které vím, že mi příští rok zakvete a zarodí (pokud na jaře nezmrzne, samozřejmě).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 16 čer 2019, 18:04

U mě Sosnovská naroubovaná v lonském roce nasadila spoustu květu a nyní všechny plody postupně opadávají, to stejné se děje i u NB+T.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 16 čer 2019, 19:32

U nás z těch stovek květů na stromku ani jeden s náznakem plodu :(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Honza123 » 16 čer 2019, 21:15

Rossjanka x Honan Red jsem chtěl letos vysadit, ale nebyl jsem si jistý odolností. Venku to normálně přežívá bez poškození? Když je to hybrid x d. kaki
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2019, 22:25

nene píše:Tak letos nám po pětiletém čekání konečně zakvetl hybrid Rossjanka x Honan Red. Zakvetl bohatě, ale VŠECHNY květy jsou samčí. Má někdo s touto odrůdou takovou zkušenost?

Mám totiž tím pádem dilema, protože stromek vloni vyhnal z podnože výhon, na který jsem zjara narouboval Sosnovskou. No a teď nevím, jestli mám čekat, že se původní odrůda umoudří, nebo ji odříznout a zapěstovat stromek Sosnovské, o které vím, že mi příští rok zakvete a zarodí (pokud na jaře nezmrzne, samozřejmě).


Tak mám bohužel opačnou zkušenost než Ty. Ten semenáč si místo toho pupeny naznačeného mohutného kvetení ponechal právě (matematicky myšleno) ten jeden květ. Všechny ostatní květní pupeny zčernaly a zaschly. Tak nevím, jestli už na ně třeba nebylo pozdě, už takhle letos u mě kvetou tomely tak minimálně s 2týdenním skluzem.
Již poučen se střežím jakýchkoliv dalších prohlášení, ale květ stále visí na stromě a přijde mi, že se tvoří plod. Protože to kvetlo společně s Nikitou, mohlo by být i opyleno, uvidíme...
Každopádně je první kvetení vždycky určitý milník.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.06.19
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 16.06.19

Nikita je letos opravdu pěkná...
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.06.19
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod robos » 20 čer 2019, 10:42

Radim K píše:Ve Tvém klimatu je fakt výhoda, že moc nemusíš řešit odrůdu. Máš zimy podobné, jako my, ale léta mnohem delší. Takže i odrůdy, které na drtivé většině Česka nemají (při celoročním pěstování venku) žádný význam, jako třeba Tipo, Jiro, Hana Fuyu, Sharon, atd, u Tebe význam mají. Takže bych se ve Tvé lokalitě zaměřil spíše na to, jestli máš rád chuť čistého kaki, nebo jestli máš raději chuť viržinky. Pokud máš rád chuť virginiany, tak bych sáhl i po kříženci, kde se ta chuť více či méně prolíná a nejsou tak fádní, jako je pro někoho čisté kaki. Pak bych se asi zaměřil na to, jestli chceš mít odrůdu astringentní i bez úplné zralosti, nebo jestli chceš mít plody modré až černé (Kuro Kaki, Chiocolatino, Huk Kam) a nebo jestli chceš, aby plody zrály v srpnu, září,.... listopadu, prosinci... :)


==========
Ahojte, kupil som si pred mesiacom pekny cca 2 m vysoky rozkonareny stromcek Tipo (Taliansko), bol krasne zeleny a mal vela kvetov. Po vysadbe zacal zltnut .... pritom som mu vykopal jamu cca viac ako 1 m siroku a cca meter hlboku, naplnenu priepustnou zeminou s kompostom .... moze byt premokreny? skusil som aplikovat siran zelezity ak ma nejaku chlorozu ...ale zatial je viac menej bez zmeny .... starsie listy su zlte a opadavaju

dik za rady
Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody (krasove pramenisko)
Ficus carica "Laradek"(volna poda, crepnik)
Uživatelský avatar
robos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 20 bře 2017, 09:14
Bydliště: Borinka pri Bratislave, 250 m/m, JV orientacia, vlhke tazke pody, krasovy pramen

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků