tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 27 lis 2019, 15:47

Vůbec není zač, opravdu plně si to zasloužíš!!! Takovéto selekce jsou přesně ten způsob, který nás posouvá dál a jsou proto strašně cenné! Já stále čekám na své 2 semenáče, jak se ukážou. Jeden už minulý rok zakvetl, měl ale pouze 1 květ, který neudržel. Tak by snad příští rok mohl nakvést více. Ten druhý je velmi zajímavý svým extrémně zakrslým růstem a pokroucenými listy, zde zřejmě došlo k nějaké mutaci. Kdy ten ale zaplodí, to je opravdu ve hvězdách. Ale třeba příští rok překvapí. Ooptimismus je zde velmi důležitý, jinak bych se na to už dávno vy...., bez něj to nejde. :)
Taky oba vykazují celkem slušnou odolnost. Ten první zatím přežil ve VDF cca -19 s asi 30-50% poškozením pupenů, ale v krytu, úplně volně nebyl. Ten druhý v Praze vůbec nezakrývám a dal bez problémů Tmin -16,2. Tak uvidíme.
Moc si takovýchto malopětitelů, jako jsi ty, kteří se pustí do takovýchto pokusů vážím. Chci příští rok něco podobného zkusit u Fejchoji, vysadím 50 ks na obou stanovištích a uvidím, co se přes zimu vyselektuje, jestli vůbec něco... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Martan » 18 úno 2020, 18:59

Zdravím všechny pěstitele a měl bych dotaz. Mám tři roky přesazený tomel z původního stanoviště, kde byl asi 5 let a taky nezaplodil. Nevím co je to zač :| Dárce zapomněl odrůdu.. Minulý rok už se mě podařilo z toho pahýlu (v průměru 5cm) zapěstovat i celkem slušnou korunu cca 1m nad roubem. Mám ho ještě nechat nebo přeroubovat? Případně jakou odrůdou? Děkuji
Naposledy upravil Martan dne 18 úno 2020, 22:27, celkově upraveno 1
Martan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 07 úno 2020, 21:14
Bydliště: Brno - Královo pole

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 18 úno 2020, 19:56

Asi by bylo dobré napsat jaká je to nyní odruda. A taky doplnit si bydliště aby ostatní mohli reagovat.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 18 úno 2020, 22:17

Martan píše:Zdravím všechny pěstitele

Ahoj a vítej na kiwiforu. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 12 bře 2020, 19:03

NB+T už začíná rašit a následuje ho Jiro ostatní tomely zatím spí.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 13 bře 2020, 07:23

Jožka píše:NB+T už začíná rašit a následuje ho Jiro ostatní tomely zatím spí.


Takze budu mat kedy v aprili alebo v maji poriadne omrznut.... S13
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod Osim » 01 dub 2020, 22:19

Zdravím. Na jar 2012 som zasadil Nikitu B. na záhrade (zapad SR, cca.140 m.n.m.). Rástla pekne, bezproblémov. Niekoľko rokov už rodila, predminulú sezónu sme ani nestihli všetko zjesť. Podľa popisu predávajuceho mala byť chuť plodov "marhula s medom"...takže z reálnej chuti som bol trochu sklamaný, keďže by som ju skôr opísal ako nasládlý rôsol bez arómy. Ale starším z rodiny chutila a bolo to príjemné spestrenie, aj vzhľadom k dobe dozrievania. Lenže teraz na jeseň pri silných vetroch, čo boli, sa celý strom zlomil v mieste, kde začínalo prvé rozkonárenie. Keď som to bližšie prezrel, tak som zistil, že by to skôr, či neskôr prišlo aj bez vetru, lebo bol ako keby poškodený kmeň. Namiesto svetlého dreva po rozštiepení som zbadal čierne drevo pripomínajúce uhlie. Neviem, či nejaká infekcia, alebo prasklina do ktorej dlhšie zatekalo... Ale strom už asi nezachránim a na tom mieste ho už asi ani nechcem a presádzať ho vzhľadom k veku a k tomu, ze by mal mať kolovitý koreň asi tiež moc nemá význam. Skôr uvažujem o novej výsadbe na lepšom chránenejšom mieste. Prešiel som si už niekoľko strán tohto vlákna, ale zatiaľ som nenašiel dostačujúce informácie. Preto by som chcel skúsenejších pestovateľov poprosiť o odporučenie odrody, prípadne aj viac na výber (jedno či d. virginiana, d. kaki alebo hybrid), ktorá by spĺňala tieto 3 podmienky: samosprašná, mrazuvzdornosť stačí -18 až -20 a chuť lepšia ako nikita b. Ďakujem za rady.
Osim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2020, 16:37

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 02 dub 2020, 07:46

Osim

A mal si vobec Nikitsku bordovu? Ta mi prisla ako najsladsia a najlepsia, ale nemam stovky odrod. Aromatickejsie su virginiany ale tie maju mensie plody. U D. Kaki mi pride, ze sa lisia len obsahom cukru v plodoch ale mozno sa mylim.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: tomel

Příspěvekod milas » 02 dub 2020, 08:52

Osim píše:Zdravím. Na jar 2012 som zasadil Nikitu B. na záhrade (zapad SR, cca.140 m.n.m.). Rástla pekne, bezproblémov. Niekoľko rokov už rodila, predminulú sezónu sme ani nestihli všetko zjesť. Podľa popisu predávajuceho mala byť chuť plodov "marhula s medom"...takže z reálnej chuti som bol trochu sklamaný, keďže by som ju skôr opísal ako nasládlý rôsol bez arómy. Ale starším z rodiny chutila a bolo to príjemné spestrenie, aj vzhľadom k dobe dozrievania. Lenže teraz na jeseň pri silných vetroch, čo boli, sa celý strom zlomil v mieste, kde začínalo prvé rozkonárenie. Keď som to bližšie prezrel, tak som zistil, že by to skôr, či neskôr prišlo aj bez vetru, lebo bol ako keby poškodený kmeň. Namiesto svetlého dreva po rozštiepení som zbadal čierne drevo pripomínajúce uhlie. Neviem, či nejaká infekcia, alebo prasklina do ktorej dlhšie zatekalo... Ale strom už asi nezachránim a na tom mieste ho už asi ani nechcem a presádzať ho vzhľadom k veku a k tomu, ze by mal mať kolovitý koreň asi tiež moc nemá význam. Skôr uvažujem o novej výsadbe na lepšom chránenejšom mieste. Prešiel som si už niekoľko strán tohto vlákna, ale zatiaľ som nenašiel dostačujúce informácie. Preto by som chcel skúsenejších pestovateľov poprosiť o odporučenie odrody, prípadne aj viac na výber (jedno či d. virginiana, d. kaki alebo hybrid), ktorá by spĺňala tieto 3 podmienky: samosprašná, mrazuvzdornosť stačí -18 až -20 a chuť lepšia ako nikita b. Ďakujem za rady.


Veď sa opýtajte toho od koho ste kúpil,ten má určite kvalitný materiál na množenie.... S6
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Osim » 02 dub 2020, 10:11

airbusy píše:Osim

A mal si vobec Nikitsku bordovu? Ta mi prisla ako najsladsia a najlepsia, ale nemam stovky odrod. Aromatickejsie su virginiany ale tie maju mensie plody. U D. Kaki mi pride, ze sa lisia len obsahom cukru v plodoch ale mozno sa mylim.


To keby som vedel. Kupoval som to 8 rokov spat zo slovenskeho eshopu. Takze sanca, ze to nebola ona je tam dost velka. Ja som okrem plodov z toho mojho stromu ine nejedol, ani z obchodu, tak neviem porovnat chut. Vacsinou mam na zahrade klasiku, jablone, hrusky, broskyne, ale kvoli spestreniu chcem pokracovat aj s hurmikaki, len miesto mam tak na 1 max. 2 stromy.
Osim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2020, 16:37

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2020, 10:18

Jinak to černání mi dělají taky. Lámal jsem si hlavu, čím to je. A pak jsem se dočetl, že je to pravděpodovně nedostatkem vody, protože v období sucha strom nezvládá zásobit vodou celou dřevnatou část a ty přisušené přisušené části zčernají. Co je na tom pravdy nevím, ale faktem je, že nejvíce tohoto poškození jsem zaznamenal v posledních 2 suchých letech, kdy mi některé větvě poschly. Myslel jsem si, že to černající dřevo je příčinou tohoto problému, nyní se ale zdá, že je to spíše důsledek sucha.
Původní místo výskytu tomelu japonského totiž není Japonsko, jak by druhové jméno napovídalo, ale vlhké horské subtropy západní Číny, kde jsou průměrné roční úhrny srážek kolem 1200 mm. A tomu odpovídají i ekologické nároky tomelu. Takže zalívat, zalívat a zalívat. I ten vysoký propad plodů, který je zčásti i přirozený, je spíše důsledkem toho, že se rostlina přisuší a poté reaguje na velký přísun vody šokem. Je tedy třeba udržovat půdu neustále přiměřeně vlhkou.Toť literatura. Letos na tomto určitě zapracuji a ověřím to.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Osim » 02 dub 2020, 11:50

Na ukazku, takto vyzera miesto zlomenia a cierne drevo. Neviem, ci to mohlo byt z nedostatku vody, s opadom plodov okrem prvych 1-2 rokov plodenia problem nebol.
Obrázek
Osim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2020, 16:37

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 02 dub 2020, 12:02

Ano, mám to stejně. On tomel patří mezi ebenovité, je i možné že to dřevo prostě s věkem černá, jako u ebenu. Opravdu těžko říct, ruku do ohně bych za to nedal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 02 dub 2020, 16:47

Osim píše:Na ukazku, takto vyzera miesto zlomenia a cierne drevo. Neviem, ci to mohlo byt z nedostatku vody, s opadom plodov okrem prvych 1-2 rokov plodenia problem nebol.
Obrázek

Měl jsem podobný problém. Kmen jsem uřezal nad zemí a v dalším roce z kořene vyrostla podnož kterou jsem následně narouboval. Můj tomel dostával bohatou zálivku a i přesto se zlomil.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Osim » 02 dub 2020, 21:17

Nad tym som uvazoval tiez, resp. stale vaham, lebo uz teraz vyrastaju z podpnika dva vyhony, do ktorych by sa dalo nieco nastepit. Len na tom mieste sa mi moze stat to iste o par rokov, preto by som novy strom chcel dat na miesto chranenejsie pred vetrom.

Vyhony z podpnika:
Obrázek
Osim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2020, 16:37

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků