Výsev tomelu

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 lis 2010, 16:33

Kaki by mělo snést teploty do -12°C bez poškození pak je to již s rizikem namrzání. Kořeny nesmí promrznout v květinči jinak je s tomelem amen. Květináč může být na zimu zakopaný v zemi a tomel by mohl přežít, pokud ovšem klesne teplota pod kritickou hranici asi bude problém :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 01 lis 2010, 16:37

ten semenac si budu hyckat v adobe a jakou odrudu japonskeho tomelu mam shanet, ktera je nejodolnejsi? hl.hledět na podnož virgianiany, že? Ale v tech odrudach se nevyznam :D2
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Alena » 01 lis 2010, 18:21

Mirku, taky jsem na jaře zasadila jedno semeno kupovaného tomelu. Vyklíčilo rychle, ale narostlo jen asi do výšky 7-8cm, nasadilo tři listy a pak usoudilo, že pro letošek by to už stačilo. Teď už je shodilo a šlo chrnět. Tak uvidím, jak se k tomu postaví příští rok. Jo, samozřejmě je v květináči. Tedy v hlubokém kontejneru (průměr asi 10cm, výška něco přes 20).Ale asi 0,5km nedaleko odtud (České Budějovice) je pán pěstuje ve volné půdě, naroubované na D. lotus. Na zimu je balí. Keř je vysoký asi přes 2m (někde bys tu našel fotky, když zapátráš). Zrovna dnes jsem s ním mluvila, letos mu prý plody nedozrály, stále mu tam visí zelené. Dozrálo mu prý jen v květináči. Jiné roky mu dozrává. Roub získal od nějakého pěstitele z Brna.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod ZdenekCernoch » 01 lis 2010, 18:42

To že tomely nedozrají je dílo podnože D. lotus. Lotus má o měsíc delší vegetační dobu než D. virginiana a jeho odolnost vůči mrazu je menší. :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 01 lis 2010, 18:47

to je velmi zajimave Aleno, ja tedy to vzacne semeno stratifikuji a vyseji az v predjari, jak mi zde ostatni doporucili, doufam, ze mi naroste vic nez Vam .-) asi ho na podzim presunu do nevytapeneho skleniku, abych mu prodlouzil vegetaci a uvidime, ale i tak rad poprosim Jeziska, aby mi koupil roubovanou odrudu .-) snad jsem byl letos hodny, ale snad mi jeste ostatni pomohou vybrat jaka odruda by byla pro me vhodna..
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Alena » 01 lis 2010, 18:55

Mirku, rovněž ho mám v nevytápěném skleníku. Přesto už bylo ospalé :) . Prostě mi jen bylo líto vyhodit to semeno, tak jsem ho zkusila zasadit :lol: Na roubovaný exemplář jakéhokoli tomelu nemám vhodné stanoviště a vlastně už ani chuť experimentovat s poměrně drahými a choulostivými záležitostmi. Dvě chcípající asiminy mi stačí.
A jinak tady si všichni tykáme, tak netřeba dělat výjimku :wink:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod paloo » 01 lis 2010, 18:59

Miroslav píše:to je velmi zajimave Aleno, ja tedy to vzacne semeno stratifikuji a vyseji az v predjari, jak mi zde ostatni doporucili, doufam, ze mi naroste vic nez Vam .-) asi ho na podzim presunu do nevytapeneho skleniku, abych mu prodlouzil vegetaci a uvidime, ale i tak rad poprosim Jeziska, aby mi koupil roubovanou odrudu .-) snad jsem byl letos hodny, ale snad mi jeste ostatni pomohou vybrat jaka odruda by byla pro me vhodna..

Tak tu ti Ježíšek asi nepomôže :lol: skús radšej Zdenka :)
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 01 lis 2010, 19:32

tak ja zkusim Zdendovi napsat SZ a uvidime, jasan, tykat si muzem..je to pro me lepsi a navic zas tak starej nejsem :-))) vzhedem k tomu, ze pestuji fikovniky,Albizii a Araucarii by to kaki rust melo - ba primo musi, Asimina me take laka, akorad nevim jak je to se samosprasnosti s kaki, asi jsou nektere odrudysamo jine cizosprasne, no rozhodne o kaki stojim, prece jen spotreba kaki je vzdy dost vysoka-snim jich vic jak jablek .-D
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod milas » 08 lis 2010, 17:45

Alena píše:Mirku, taky jsem na jaře zasadila jedno semeno kupovaného tomelu. Vyklíčilo rychle, ale narostlo jen asi do výšky 7-8cm, nasadilo tři listy a pak usoudilo, že pro letošek by to už stačilo. Teď už je shodilo a šlo chrnět. Tak uvidím, jak se k tomu postaví příští rok. Jo, samozřejmě je v květináči. Tedy v hlubokém kontejneru (průměr asi 10cm, výška něco přes 20).Ale asi 0,5km nedaleko odtud (České Budějovice) je pán pěstuje ve volné půdě, naroubované na D. lotus. Na zimu je balí. Keř je vysoký asi přes 2m (někde bys tu našel fotky, když zapátráš). Zrovna dnes jsem s ním mluvila, letos mu prý plody nedozrály, stále mu tam visí zelené. Dozrálo mu prý jen v květináči. Jiné roky mu dozrává. Roub získal od nějakého pěstitele z Brna.


Presne aj mne narástli iba "krpci" do 10 cm a tvárili sa akože čo chceš? Bud rád,že sme aspoň vyklíčili!!!! S2
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 10 led 2011, 09:25

prosim poradte, stratifikoval jsem na podzim semena z plodu kaki a nyni jeden jiz pustil v ricnim pisku korinek,asi nezbyde nic jineho nez ho vysadit do velkeho kvetinace, že? diky za rady! M.
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod ZdenekCernoch » 10 led 2011, 18:06

pokud již klíčí tak jiná možnost než květináč není. Dopřej mu co nejvíce světla teplotu oklo 15 - 20 °C a dost vody :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 10 led 2011, 20:11

Mockrat diky Zdendo!Jaky mi doporucujes kvetinac?(velikost)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod ZdenekCernoch » 10 led 2011, 21:28

stačí pro začátek 2 litrový růžák . Tomel tvoří kulový kořen a je třeba aby měl místo pro rovný kořen, který později vytvoří základ ukotvení v půdě :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 10 led 2011, 23:20

diky, tak snad semenac hned neshnije jen co ho vysadim
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Výsev tomelu

Příspěvekod Miroslav » 21 úno 2011, 10:35

tak prvni dva jsou jiz nad povrchem, jeste teda nerozvinuli delozni listky, ale mam radost, ze se to prece jen podarilo a nyni je jiz doba, kdy se prodluzuji dny, takze mam z toho velkou radost :-)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků