Tomel DUNAJ

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Miroslav » 05 čer 2011, 21:00

kdyz chci zacit s tomelem a chci ho mit celorocne venku tak asi nejlepsi odrudou do zacatku bude prave tato odruda, ze?nebo se pletu??
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 čer 2011, 21:16

Miro - Dunaj určitě neber. Nedozraje ani v okolí Prahy :roll: . To je speciální odrůda jen pro jižní Slovensko :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Miroslav » 05 čer 2011, 21:33

a co mi z D.kaki doporucis? vim, ze krizenci jsou odolnejsi, ale zase se bojim jine chuti nebo malych plodu...
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 05 čer 2011, 22:30

Kavkaz nebo Nikitas Gift jsou dobrá volba :mrgreen: :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Miroslav » 05 čer 2011, 22:34

a tyhle budes nabizet?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod aminka » 05 čer 2011, 22:44

Taky bych měla zájem :wink:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod onry » 05 čer 2011, 23:11

onry píše:K odrůdě Dunaj: Před 2 roky jsem koupil 2ks Dunaj na podnoži lotus ještě v květináči mi nasadil jeden poupata a první rok už zasazený venku udržel 2 plody z toho jeden se dal za určitých podmínek považovat za jedlý. Loni přežily obě rostliny (cca 120cm) zimu jen s drobnými omrzlinami obalené pytlovinou .Bohužel pár květů co se oběvilo nepřineslo žádný plod, ale o to větší byly přírůstky -asi 60-70 cm. Na podzim jsem svázal výhony do koštěte a obali stromek netkanou tex. a ještě papír vlnovkou. Bohužel ani jeden stromek (zasazeny 25km od sebe Brno-venkov a Břeclavsko) se po letošních holomrazech neprobudil a to ještě před 3mi týdny bylo lýko zelené, teď jsou totálně suché a podráží zespod podož lotus. A to byl kmínek v průměru cca 2,5 cm.Kříženci a virg. od Zdeňka sezení předloni a loni přežily zimu bez jakékoliv ochrany a rostou úplně všechny (uvidíme ale co s nimi udělaly dnešní 0 teploty.) Holt Dunaj u mě jedině ve skleníku.

Opravuji
V minulém týdnu se oba stromky probudily i nad místem očkování a raší i až v 70cm kmínku. Ale o plodech si mohu samozřejmě nechat jen zdát. Pokud hledáte okrasnou rostlinu a nevadí vám že se obšas zazelená až v červnu a plody budou snad jednou za x let a asi nedozrají pak volte Dunaj jinak hledejte jinde. (připomínám jsou v okr Brno-venk a Břeclav)
Ještě poznámka- od známého mám info, že v sousední vesnici míval jeden chlápek D.kaki a plodilo mu celkem pravidelně, ale asi měl dobré stavoviště u jižní zdi ze tří stran chráněné, no a tato místa unás má vyhrazena vinná réva :D4
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod laradek » 06 čer 2011, 07:29

ZdenekCernoch píše:Miro - Dunaj určitě neber. Nedozraje ani v okolí Prahy :roll: . To je speciální odrůda jen pro jižní Slovensko :mrgreen:

Zdenek má úplnou pravdu. Ke všemu ještě to není s jeho mrazuvzdorností nic moc, jak jsem se minulý týden přesvědčil v Nitře. Starý stromek tam namrzl letos více, jak jiné kaki.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Miroslav » 06 čer 2011, 17:58

pak babo raď 8)
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod juro » 08 čer 2011, 13:36

ZdenekCernoch píše:Kavkaz nebo Nikitas Gift jsou dobrá volba :mrgreen: :wink:

Ešte by si mohol doplniť dosť dôležitú informáciu, ktorá by zaujímala aj iných (záujemcov), na akých podpníkoch budú tie tvoje tomely. Len viržínskych alebo aj na lotusoch?
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 čer 2011, 13:52

Kdo bude chtít tomel na lotusu dostane na lotusu. Kdo na virginianě dostane ji taky. Mám cca 600 tomelu na lotusu a 500 na virginianě :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod juro » 08 čer 2011, 14:17

:D6
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod jujto » 08 čer 2011, 15:49

:shock:
Po 20 rokoch, ked sa bude prechadzat cez vetrkovice, bude na vstupe tomelova alej a na vystupe asiminova. Vetrkovice tym budu zname v celej strednej europe. :)

Dost srandy. To je riadna kopa. To nieje sranda to umanazovat so zalievkou, hnojenim, substratom, alebo prebalovanim ked sa po - po - po - podrastu. Uff. Az som sa z tolkeho mnozstva zakoktal. Uz len poprenasat to na ine miesto, musi byt slusny trening. Teba asi v posilke casto nevidno.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod milas » 08 čer 2011, 16:30

To vieš ,niekto musí prenášať kvetináče a niekto to jednoducho "pretiahne" myšou... S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 08 čer 2011, 16:52

jujto píše::shock:
Po 20 rokoch, ked sa bude prechadzat cez vetrkovice, bude na vstupe tomelova alej a na vystupe asiminova. Vetrkovice tym budu zname v celej strednej europe. :)

Dost srandy. To je riadna kopa. To nieje sranda to umanazovat so zalievkou, hnojenim, substratom, alebo prebalovanim ked sa po - po - po - podrastu. Uff. Az som sa z tolkeho mnozstva zakoktal. Uz len poprenasat to na ine miesto, musi byt slusny trening. Teba asi v posilke casto nevidno.


Aby tady bola tomelova alej muselo by se řádně oteplit :mrgreen: :D15 Na asiminy je moje klima ještě tak nějak dělané a v zimě mi nescípou jako tomely až k zemi. Z tomelu bych mohl mít tak akorát rybízové keře s jarní výškou do 10 cm a na podzim by to mohlo být mezi 1,5 - 1,8 metru. Stromek by se udělal jen tehdy pokud by bylo několik zim s teplotou do -17°C a k tomu by bylo ještě dlouhé a teplé léto. Jenže tohle tady už několik roků nebylo S1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků