Tomel DUNAJ

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod HankaS » 13 lis 2008, 10:19

No to je nádhera, ale asi radši zkusím něco odolnějšího, vzhledem k tomu, že mi tu zmrzla i meruňka....leda nechat ho v květináči, ale to by se mu zase asi nelíbilo....aach jo!
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Marek107 » 13 lis 2008, 22:09

laradek
prosim nasla byse i nejaka rostlinka pro me jsem na jizni morave takze lotus me nevadi :-). diky moc za kladne vyrizeni micka.marek@centrum.cz
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Kamco » 22 lis 2008, 19:24

ZdenekCernoch píše:U nás bohužel tato odrůda nemá venku nejmenší šanci na dozrání. Na jižním Slovensku dozrává ve druhé polovině listopadu. :(


Ahojte :)
Zdenku, veru mas pravdu, aspon u mna v Brne Černovice plody nedozreli.
Ale strom je to krasny, veru ked vidim tie malé nitrianske vrublovance, uvažujem o doplnenie zbierky. :wink:
Kam
Uživatelský avatar
Kamco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: 15 lis 2008, 22:36
Bydliště: Brno, Czech Republic

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Pokuston » 15 bře 2009, 00:11

Kamco

ty máš Dunaj na jaké podnoži,případně na jakém stanovišti a jak starý bylo by to možné trochu podrobnějc popsat?
Ty plody letos vůbec nedozrály? S2
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 15 bře 2009, 10:57

To právě problém tomelu na podnoži Diospyros lotus. Je mnohem pozdnější ve srovnání s Diospyros virginiana dělá rozdíl téměř měsíc. Loni jsem měl možnost srovnat dobu dozrávání odrůdy Rosseyanka na obou podnožích: Na virginiane byly plody zralé na stromku koncem září a na lotusu při sklizni v půlce listopadu byly tvrdé a dozrávaly až po týdnu s jablky doma. Na Lotusu můžou tomely pěstovat jen na jižním Slovensku či v nejteplejších lokalitách jižní Moravy - tam plody dozrají. Jinde jen ve foliáku či skleníku případně v kontejnerové kultuře a přenášení na letní venkovní stanoviště.
Když má každý svou hlavu a myslí si, že na lotusu u něj plody dozrají bude asi s největší pravděpoodbností hodně zklamaný :wink: V horších klimatických podmínkách je jen jediná možnost - Diospyros virginina a jeho selekce s dobrými plody. Rané odrůdy by mohly dozrát i v polohách kolem 500 - 550 m.m.m se sumou tepla okolo 2500 - 2600°C. Kaki potřebuje výrazně vyšší sumu tepla - nejméně však 2800°C ideálně přes 3000°C. Pak jsou plody velké a kvalitní. :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Pokuston » 22 bře 2009, 00:13

Tak jo, asi si nechám poradit od odborníka. Mám v plánu nasadit Dunaj(možná i Tipo) na dvůr starého neobydleného domu. Dům stojí v řadové zastavbě sousedé mají nové vyšší domy takže stanoviště je chráněné ze všech stran,slunce celý den jenom na podzim odpoledne je to slabší . Je to v podstatě severní okraj vinařské oblastí - jihovýchodní morava letos byla nejnižší teplota -17 a to jenom jeden den. Hodlám ty mršky striktně řezat, udržovat nízkou otevřenou korunu - takto by to mohlo někaj výhledově vypadat

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... _kaki1.jpg :D12

Doufám že když by hrozily nějaké větší mrazy tak se mně to podaří něčím zakrýt. Teoreticky by tedy Dunaj na podnoži Diospyros virginiana mohl u nás dozrát koncem října možná i dřív.Vycházím z toho že v Nitře na podnoži Diospyros lotus loni dozrál začátkem listopadu a rozdíl mezi Nitrou a JV Moravou by měl být v sumě teplot minimální. A to ještě pokud si dobře vzpomínám tak lonský podzim byl vyjímečně vlhký a studený (nebylo skoro žádné babí léto až v listopadu bylo zas nezvykle teplo) takže při teplejším podzimu Dunajv Nitře na lotusu asi dozrává dřív.

Uf to sem sa rozkecál. Ted enom nevím kde seženu Dunaj na virgi dyž ho nemajů ani u Černochů ve Větřkovicách ? E4
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 23 bře 2009, 13:41

Uf to sem sa rozkecál. Ted enom nevím kde seženu Dunaj na virgi dyž ho nemajů ani u Černochů ve Větřkovicách ? E4


letos asi bude :lol: včera jsem konečně dovezl rouby odrůdy Dunaj v týdnu začínám roubovat tomely :wink:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod vaclav sejkora » 27 srp 2009, 20:53

Dunaj se už začíná pěkně nalévat.
Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod paloo » 29 srp 2009, 10:27

laradek píše::) Připadám si jako reklamní agent. Je to ale opravdu paráda že. Příští rok pojedu pro tento noname kaki z Kavkazu, který bohužel neměl pán naroubovaný. Takže případní zájemci o nějakou rostlinu se mi můžou ozvat, jsem ochoten něco přibrat.

Takto vypadá tento rok :)
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 srp 2009, 10:37

to bych bral jen rouby :D O tomely na podnoži Diospyros Lotus nemám žádný zájem. Virginian mám dost :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod laradek » 29 srp 2009, 16:15

Jen upřesnění, tento strom není Dunaj, ale noname dovezený s bývalých republik SSSR. Pochází z Kakazské oblasti a spolehlivě zimuje.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod paloo » 29 srp 2009, 18:52

laradek píše:Jen upřesnění, tento strom není Dunaj, ale noname dovezený s bývalých republik SSSR. Pochází z Kakazské oblasti a spolehlivě zimuje.

Sorry ja som myslel,že podľa názvu je to Dunaj :D6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod aminka » 30 srp 2009, 10:23

Tak to bych zájem měla, musí být dva, nebo stačí jedna rostlina, kvůlivá opylení???
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod HankaS » 31 srp 2009, 13:58

Já se hlásím též!
HankaS
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 536
Registrován: 18 čer 2007, 21:43

Re: Tomel DUNAJ

Příspěvekod Majk » 31 srp 2009, 14:11

Pokud je to ještě aktuální, tak se mě taky přidej k zájemcům...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků