Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Rudolf M » 24 črc 2015, 00:42

Děkuji za vyčerpávajíví odpověď. Takové znalosti jsou úžasné, nikde se to nedočteš S14 .

Já když si rostlinu kupoval, tak mi bylo kladeno na srdce, že nesnáší velké nádoby a že se opylí sama. Po pár měsících bych řekl, že s velkýma nádobama až takový problém nemá, asi záleží na zálivce, spíše menší. A s opylením jsem byl úspěšný až na předposlední pokus. Jednak jsem do teď nepřišel na to, jak ji mam opylovat mechanicky, protože otvor na opylování je široký asi jako 3 vlasy u sebe.. ale pak jsem do jednoho květu klepl a začal se z toho otvůrku sypat pyl, tak mě napadlo ten květ otočit vzhůru "nohama" a trochu do něj drbnout a hle, začal se tvořit plod! S6

S puklicema mám také velký problém, díky za doporučený přípravek. U mě jsou největší problém mravenci, ti mi roznesli po celé zahradě veškerou škálu škůdců a nejdou zlikvidovat.

To hnojení je zajímavé, nicméně to otevření oken a puštění na rostlinu více světla také mohlo udělat velkou míru působnosti. Nicméně není nad přírodní hnojení S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Miroslav » 24 črc 2015, 07:07

to máš Tomasi vse v Králováku?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Tomas75 » 24 črc 2015, 22:55

umele neopyluji, nechavam na prirode, do dnes jsem nepochopil jak u sapot umele opyleni funguje, protoze je fakt ze do kvetu maji malicky otvor kterym clovek neprotahne ani stetecek. Takze doufam ze se i v nasich koncinach najde nejaky hmyz ktery si s opylenim poradi.
ano, vse pestuji v Kralovaku ve vytapenem skleniku. Nejdele mam cernou sapotu - 3 roky.
Dva roky mam bilou sapotu - letos prvnim rokem plodi : http://postimg.cc/image/x9q0zm2nl/
a letos v dubnu jsem sehnal zelenou sapotu : http://postimg.cc/image/467d7d46b/
a od letoska mam take Mamey sapotu.
S poslednima dvema zatim nemam dlouhe zkusenosti, takze jen doufam ze se atabluji a preziji letosni zimu. Bila sapota a cerna sapota zimu prezily bez potizi a obe letos maji pomerne solidni nasadu plodu. Poreferuji pozdeji jak chutnaji (pokud neco dozraje). V zacatecnickem nadseni to samozrejme nechci pestovat jen pro okrasu nebo pro pocit ze tyhle stromky mam. Cilem je z kazdepo stromku uroda aspon 10 ti plodu. Takze vse jde do volne pudy skleniku a davam jim rozlet. Mala sapota v 20 ti litrovem kvetinaci proste poradnou urodu nikdy neda. Mozna jeden plod na okostovani a pak se zase rok ceka zda nezaplodi opet.Jakmile jsem po prvnim roce fungovani skleniku zjistil ze mi puda pod sklenikem nepromrzne ani do 70cm hloubky - tak co jde tak peru do volne pudy skleniku.
Budu referovat hlavne o Mamey sapote a zelene sapote, protoze to bych rekl jsou pomerne raritni roistliny v Cechach, nikdo s nimi nema moc zkusenosti a sam jsem zvedav zda je jednou odplodim.
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Tomas75 » 26 říj 2017, 23:10

Dobry den,

posilam aktualni fotku narustajicich plodu, ale dozrani dle lonske zkusenosti cekam az pristi rok zjara, strom ma 30+ plodu.
Obrázek
Obrázek

Pokud by zjara chtel nekdo pecky tak muzu poslat...

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Honza123 » 06 led 2019, 10:04

Obrázek

Letos kvetla někdy v létě, nechával jsem míň plodů kvůli jejich velikosti
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Marek107 » 06 led 2019, 18:40

Honzo gratuluji mohl bys mě popsat tvé pěstování jestli volná půda ve skleníku nebo květináč kolik zaléváš atd.... díky. Dostal jsem jednu rostlinu od Martina a já jsem z touto rostlinou v začátcích díky moc.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Honza123 » 06 led 2019, 20:44

Díky :) ,
je to docela lapač puklic. Mám jí od jednoho pěstitele z ČR, ale původně je prý z Itálie. Minulý rok měla asi 11 plodů o váze jen 60 g, protože jich bylo až moc. Přírůstek má docela velký, letos jsem nechal jen 4 plody, to by mohly mít 150 g a více. Zraje klidně i rok, takže by mohla konečně dozrávat i venku (minulý rok zrála v zimě). Snese i nižší teploty, takže bývá venku dlouho. Kvete většinou na jaře nebo v létě (na nových výhonech). Když zrála přes zimu tak byla nic moc, uvidím jaká bude tentokrát. Mám jí v květináči v bytě za francouzským oknem.
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod caver » 07 led 2019, 08:35

Marek107: Ahoj, pokud je to ta kytka ode mne, tak to je bílá sapota (Casimiroa edulis). Bílá sapota je podstatně odolnější, u mne snáší při zimování bez poškození i kolem -3°C, takže hraniční teplota bude níže (v literatuře se uvádí až -7°C). Ve Tvém skleníku by to stálo za zkoušku, třeba s nějakým krytím na zimu. Když zmrzne, naroubuju Ti novou :D
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Marek107 » 07 led 2019, 11:44

Díky moc tuto zimu ji nechávám ještě doma a na jaro půjde do skleníku teoreticky by to mohla zvládnutou. Je samosprašná ?
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod caver » 07 led 2019, 20:35

Mohla by to zvládnout, jsem zvědav. Bílé sapoty jsou samosprašné, ale mají obrovský propad květů. navíc při vývoji květů nesnáší vysokou teplotu (cca nad 20°C), pak se nevyvine čnělka.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Black sapote (Diospyros digyna) - čokoládové ovoce

Příspěvekod Marek107 » 08 led 2019, 09:15

Díky tomu že tam mam tolik betonu a opřené o svah tak ty výkyvy teplot nejsou tak velké. Zbytek asi už nechám na přírodě. Večer večer jsem se díval kam ji u místním bude to těžké budu se muset něčeho zbavit.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Předchozí

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron