Tomel hybrid - Nikita's Gift

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Helena » 19 črc 2016, 23:25

Tak si říkám,jestli nezkusit zimovat v tom domku.I když tam mrzne,přeci jen ta teplota tam nepůjde tak dolů jako venku S2 Květináč nacpat do většího,mezi to hlínu,rostlinu zabalit S2
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod juraj+ » 24 črc 2016, 19:52

Helena píše:Tak si říkám,jestli nezkusit zimovat v tom domku.I když tam mrzne,přeci jen ta teplota tam nepůjde tak dolů jako venku S2 Květináč nacpat do většího,mezi to hlínu,rostlinu zabalit S2


Urob si drevenú debnu niečo ako mini truhlu , polož nikitu do nej a zakop to asi pol metra hlboko do zeme a máš po starostiach . Takto sa to dá bezpečne prezimovať . Musíš počkať keď opadnú listy až potom môže prísť pohreb . nerobím si srandu , je to tutovka.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Helena » 24 črc 2016, 20:50

Juraj,děkuji za radu.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod peetoo » 20 lis 2016, 17:49

Nevíte prosím, co způsobuje černání a prohlubně na plodech. Nikita mi zarodila 2 rokem. Vloni to bylo jen sem tam, letos všechny.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
peetoo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 29 úno 2012, 17:44

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milas » 21 lis 2016, 09:21

Mal som to minulý rok,tento rok som bez úrody. Myslel som si ,že nejaká pleseň,ale tá vyzerá ináč. Toto by som sa nevzrušoval,asi to tak má občas byť. Tu píšu o tom ,že je to známka zrelosti...tak neviem...

http://www.microsofttranslator.com/BV.a ... wdown.html

ešte pleseň

http://www.postharvest.biz/en/company/f ... cia:77131/
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Jaroslav87 » 23 lis 2016, 21:14

Vypadá to na nějakou čerň, což je i na jabkách, kde se jedná o kosmetickou vadu.
Jaroslav Pavlíček
Jaroslav87
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 26 říj 2016, 22:53
Bydliště: Palkovice u FM, 325m.n.m

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod ivan » 26 bře 2017, 09:24

Minulý rok vysadená malinká asi 0,8 m vysoká Nikitská prežila zimu ( minimum -22°C) s minimálnou ochranou- čečina pri koreňoch a okolo kmienika kôrovie z kukurice, začínajú sa zelenieť púčiky...Szukis sa začal tiež prebúdzať, Pakistan zatiaľ nie
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Helena » 16 dub 2017, 21:16

Prosím o radu.Nikitka loni pořízená,letos vysazená.Je to jen proutek a má narašené pupeny.Tedy nejspíš listové,v jejím věku asi nic jiného nenaraší.Mám ji před mrazem zabalit? Jak jí může hlášený mráz uškodit?
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Jakub » 16 dub 2017, 21:46

Taky je mám už narašené. Rozhodně zabalit. Pokud jsou trochu zelené, tak je mráz zničí, podle mých zkušeností stačí opravdu málo. Loni mi Nikita zmrzla a obrašila až v červnu ze záložních pupenů.
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Helena » 16 dub 2017, 22:08

Děkuji Jakube,tedy zabalím.A jak to děláte vy,co máte už stromky vzrostlé :?:
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Jožka » 17 dub 2017, 18:36

Vám to všem raší a u mě nic ani tomu lotusu se moc nechce, jenom mírné naznaky rašení. A vzrostlé stromky ty už zabalit nejdou.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod ivan » 17 dub 2017, 18:51

Buď rád, že ešte sú neni narašené- lebo škody na nich nebudú také výrazné ako keď už majú lístky- mne Nikitskú trošku do rána " popálilo"
Konečne sa zamračilo, tak dúfam, že túto noc mrznúť nebude...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod nene » 17 dub 2017, 18:54

Tomely sice raší, ale ani u nás to není tak intenzivní jako např. loni - kromě Geneve Red na virgince, která je obalená zelenými lístky, jsou všechny ostatní jen ve stádiu více či méně zvětšených pupenů, jako by chtěly rašit a nemůžou....nebýt té možnosti srovnání s Geneve, tak mi to asi starosti nedělá, ale popravdě moc šťastně nevypadají. Vloni držely v rašení krok s argutama, ty už teď mají (na jihu) až 20cm přírustky...uvidíme, jak to dopadne, až se oteplí, Nikity by mi bylo opravdu líto, kdyby odešel.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Rafał » 18 kvě 2017, 16:05

Bohuzel moje Nikita zmrzla tuto zimu,jsem velmi prekvapen tuto skutećnosti,protoźe temp min. klesla jen na -19c .Na zacatku jsem myslel,ze duvodem było fyziologicke sucho(dlouhy mraz bez snehu) ,ale ted vidim źe podloźka je źiva ,tak że myslim że to mraz zabil moje NG,jen źe vetśina zdroju rika ,że odolnost NG to -22- -24 c. Stromek mel 5 let a mel 1,7 m ,ne był maly. tak Jsem velmi zklamany,protoźe jsem doufal na prvni ovoce ve 2017 r ,a ted mam trochu dreva na grillu.
Rafał
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 11 lis 2010, 17:51
Bydliště: vesnice v Polsku nedaleko Osoblaha(242 m.n.m)USDA 6b

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod nene » 18 kvě 2017, 23:32

To je škoda. Na Hodonínsku byla taky nejnižší teplota -19°C (přízemní -21°C) a oba stromky NB (jeden 5 let na virginianě a jeden loňský roubovanec na dvouletém lotusu) přečkaly zimu v pořádku. Vyrašily trochu později a s trochou přikrytí přečkaly bez úhony i pozdní dubnové mrazíky. Podobně, možná o trošičku líp, si vedla i odrůda NB-02. Zato Geneve Red, která krásně přečkala zimu a vystartovala brzy zjara, je spálená na tabák, přestože byla přes pozdní dubnové mrazy přikrytá. Ale už raší ze záložních pupenů.
Nejhůř přes zimu dopadl loňský roubovanec NB x Saijo. Na podzim jsme ho přesadili, protože na původním místě překážel. Vysadili jsme ho tak, aby místo roubování bylo asi 15 cm hluboko. Na jaře byl ale suchý, ani náznak přežití. Minulý týden jsem to nevydržel a vyryl jsem ho. Po vyrytí jsem zjistil, že pod zemí vyrašily dva nové výhony (již asi 2 cm dlouhé), jeden pod místem roubování (z podnože) a druhý nad roubováním. Bohužel při vyrývání jsem poškodil kořeny S13. Zajímavé na tom je, že vedle máme pětiletý stromek téže odrůdy (NB x Saijo), který přečkal zimu jen s několika vymrznutými větvičkami (ale na rozdíl od několika dalších nekvete).
Možná je to jedna z cest, vysadit stromky tomelů asi 20 cm pod místo roubování, anebo (jak to dělají vinaři při pěstování révy vinné) zahrnout na podzim stromek hlínou, aby v případě silných holomrazů přečkalo aspoň nějaké očko ušlechtilé odrůdy. A doufat, že příští zima nebude tak krutá a nebude se to znovu opakovat. :roll:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků