Tomel hybrid - Nikita's Gift

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod petr » 03 lis 2015, 10:37

Parádní, S6 snad se též dočkám.
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod peetoo » 09 lis 2015, 17:06

Tříletá Nikita. Problém je určení doby sklizně. Kdy poznám, že je mohu otrhat?
Obrázek
adult photo sharing
Uživatelský avatar
peetoo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 29 úno 2012, 17:44

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2015, 20:18

Odborníci přes kaki tvrdí ,že u nás asi nebude žádný problém s dozráváním kaki. Pokud se plody dostanou do stadia kdy zežloutnou ,zbytek klidně dojedou někde ve sklepě na jablkách. Já si to letos ověřuji na odrůdě Amankaki , který jíme už snad 14 dnů. Takový proces dozrávání funguje dokonce i u plodů ,které strom pustí úplně zelené- ty jsou ovšem nechutné. Už o tom tady někdo psal. Klidně dva plody ustříhni ,dej do mikro sáčku s jablkem a počkej až změknou 3-4 dny. Nikita ovšem musí změknout úplně dokonale,jinak je trpká.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Tomas75 » 10 lis 2015, 00:16

ahoj,
naprosto souhlasim. Ja mam take na zahrade Nikitu (Beroun) a podle fotek moje plody vypadaji velmi podobne. Nicmene v teto podobe nejsou dobry - maji dosti trpkou/suchou/taninovou chut a urcite by sis na nich nepochutnal. Ja kazdy den (uz asi 14 dni) otrham dva plody (aktualne jsou na strome svetle oranzove, trosku mekci na dotek) a strcim je do pytliku s poradne zralym jabkem. do cca 4-5 dnu uplne zmeknou, dostanou skoro az cervenou barvu a po rozkrojeni jsou blemcavy skoro jako blaticko. V tomhle stavu se daji jist (vyjidam lzickou, ale da se jist i s kurou) a jsou velmi dobre a sladke. Nikita neni jako treba TIPO z obchodu ktere se da jist pevne a je chutne. Nikita musi byt uplne mekka a blemcava aby byla dobra k jidlu. jelikoz uz sklizim tretim rokem tak mohu potvrdit (aspon za BEROUN) ze do podoby skoro cervene, mekke a rozblemcane na strome plody nedozraji. Nicmene neni to zadna tragedie - protoze takhle pekne oranzove jak je mas na fotce se daji postupne sklizet a za 4-5 dni dojdou v pytliku s jabkama zcela k jidlu. Jinak letos jsme meli uz trikrat pod nulou (nejvice - 2 stupne) a plody na strome v pohode prezily. Listy uz zadny nejsou, ale plody sklizim postupne dal. mam zasazeny i novejsi odrudy = Gora KOSH a Gora Rodzers - ale zatim jsem nemel tu cest ochutnat plody.
Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod peetoo » 10 lis 2015, 19:04

Děkuji Vám za příspěvky. Pane Tomáš máte v plodech Nikity semena?
Uživatelský avatar
peetoo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 29 úno 2012, 17:44

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Miroslav » 10 lis 2015, 22:11

Tomas75 píše:ahoj,
naprosto souhlasim. Ja mam take na zahrade Nikitu (Beroun) a podle fotek moje plody vypadaji velmi podobne. Nicmene v teto podobe nejsou dobry - maji dosti trpkou/suchou/taninovou chut a urcite by sis na nich nepochutnal. Ja kazdy den (uz asi 14 dni) otrham dva plody (aktualne jsou na strome svetle oranzove, trosku mekci na dotek) a strcim je do pytliku s poradne zralym jabkem. do cca 4-5 dnu uplne zmeknou, dostanou skoro az cervenou barvu a po rozkrojeni jsou blemcavy skoro jako blaticko. V tomhle stavu se daji jist (vyjidam lzickou, ale da se jist i s kurou) a jsou velmi dobre a sladke. Nikita neni jako treba TIPO z obchodu ktere se da jist pevne a je chutne. Nikita musi byt uplne mekka a blemcava aby byla dobra k jidlu. jelikoz uz sklizim tretim rokem tak mohu potvrdit (aspon za BEROUN) ze do podoby skoro cervene, mekke a rozblemcane na strome plody nedozraji. Nicmene neni to zadna tragedie - protoze takhle pekne oranzove jak je mas na fotce se daji postupne sklizet a za 4-5 dni dojdou v pytliku s jabkama zcela k jidlu. Jinak letos jsme meli uz trikrat pod nulou (nejvice - 2 stupne) a plody na strome v pohode prezily. Listy uz zadny nejsou, ale plody sklizim postupne dal. mam zasazeny i novejsi odrudy = Gora KOSH a Gora Rodzers - ale zatim jsem nemel tu cest ochutnat plody.
Tomas

Tomáši, sousede, kde to tam máš v Králováku?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Tomas75 » 12 lis 2015, 13:55

Dobry den Peetoo,

ano - semena v plodech Nikity mam. Obvykle dve takove mensi. Neni to zadna tragedie. Proste je vyplivnu, ale jsou tam...

Dobry den Miroslave,

zahradu mam v Zahoranech.

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod peetoo » 15 lis 2015, 16:58

Já bohužel semena nemám, asi kvůli opylovači. Na 3 leté Nikite jsem měl 39 plodů, ani jeden během vegetace naštěstí neupadl. Celková hmotnost plodů byla 3692g. Průměrná hmotnost byla 94,7g.
Největší plod měl 121 g, nejmenší 75 g.

Mohu k lepšímu opylování Nikity použít D.virginiana?

Obrázek
free image hosting
Uživatelský avatar
peetoo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 29 úno 2012, 17:44

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2015, 18:04

Obrázek
Vlevo je čtvrcená Nikita , vpravo Amankaki. V obou odrůdách jsem měl semena .Opyloval Kavkaz a Zengi Maru. Z Amankaki to šlo vytahat protože je tvrdý , v Nikitě jsem je ponechal.
Nevím ,proč je chceš opylovat . S vytahováním semen je práce navíc.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod ivan » 28 bře 2016, 20:28

Poprosil by som o pomoc- dal som si vlani naštepiť Nikitu na Lotus, je zatiaľ v črepníku- vlani v auguste utrpela šok- po tých veľkých suchách v lete v polovici augusta prišli silné zrážky(120mm/m2) a aj ochladenie z 37 °C na 20 °C- a v miske pod črepníkom stála dlhšie voda- a vyzerá to tak, že to Nikita asi neprežila, najprv koncom augusta jej hnedli listy a opadali- nepolieval som ju, nechal preschnúť- v septembri vyhnala tenké konáriky- samozrejme že boli slabé a nevyzreli, ale bola zimovaná v pivnici a vo februári začala vyháňať výhonky zo spiacich púčikov, preniesol som ju na svetlé miesto, a po asi dvoch dňoch po slabom poliatí ( zemina bola skôr suchšia než premokrená) začala akoby vädnúť a opadali jej listy a odumierajú aj konáriky- asi ostala nejaká hubovitá choroba na koreňoch- nemáte s tým nejaké skúsenosti ako ju zachrániť?- či ju vybrať z tej zeminy a dať novú zeminu?
ďakujem,
tu je foto zo včera
Obrázek
free adult image hosting
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Rudolf M » 28 bře 2016, 22:07

Já bych si tipl, že jsi jí probudil příliš brzo. Možná i nevhodné zimování, pokud vyhnala v únoru, tak teplota při zimování nebyla ideální. A "zimní" přírůstky jsou vždy velmi mizerné a slabé, pokud jsou k tomu ještě v regulérní místnosti, tedy běžná bytová teplota a vlhkost vzduchu, nemají dlouho výdrž. Tyto stromy potřebují venkovní klima, popřípadě ještě skleníkové, ne bytové.

Možná by nebylo od věci vyklepat původní bal, zkontrolovat kořeny, pokud jsou vůbec živé. Jestli ano, tak přesadit (hlavně do propustného substrátu, cokoli+písek nebo hodně perlitu). Zalít až druhý den a substrátu udržovat mírně vlhký, většinou stačí zalít 1x týdně. A určitě bych jí neměl doma, ale dát jí ven!
A ještě by nebylo od věci zkrátit rostlinu na polovinu, aby nemusela znovu vyživovat to co již jednou uschlo.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 29 bře 2016, 10:36

Rudo,mám stejný názor. Ta rostlina vůbec nemusela být ve sklepě. Hned po naroubování měla jít ven do volné půdy. Jedna z nejodolnějších odrůd a v Nitře!! V podmínkách , o kterých mnozí jen sníme! Podle mých dosavadních zkušeností jsou tomely divočáci. Pokud se dostanou z květináče do volné půdy ,je to jako pes ,který se urthne od řetězu. Žádné mazlení ve sklepě!
A vyžadují i takový řez! Čím více se to řeže ,tím více to roste! A taky se dobře roubují nebo očkují. Jen se toho člověk nesmí bát!
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 04 črc 2016, 17:26

Obrázek
Sestrjonka (Nikita21) má min. 2x větší plody než Nikita a zvláštní uzavřené kališní lístky. Máte ji taky takovou ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod Marek107 » 04 črc 2016, 21:32

Miloši si jeden z mála co má venku nějaké plody NB21 :D. Takže není co ukazovat. Mám fotky i vím jak vypadá zralí plod ale malý jsem neštudoval.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Tomel hybrid - Nikita's Gift

Příspěvekod milos 51 » 05 črc 2016, 12:56

Obrázek
Rozdíl ve tvaru listů mezi NB2 vlevo a NB21- Sesrjonka vpravo.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků