tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod juro » 10 říj 2017, 14:22

No kvôli ne/chuti som zrušil Dunaj....Plody boli velke...ale o ničom...chytil to mráz a boli na blato. Tu to chuťovo predpokladám podobne, ale strom po zvážení okolnosti ponechám skôr na okrasu...je pri bráne od ulice...Chcel som len vedieť, či to je naozaj Costata resp. Steiermark...
Mám od Bulhara aj odrodu KUBO, ale to fakt netuším čo to bude nakoniec....strom je veľký, ale neplodil zatial...
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 10 říj 2017, 19:53

juro píše:No kvôli ne/chuti som zrušil Dunaj....Plody boli velke...ale o ničom...chytil to mráz a boli na blato. Tu to chuťovo predpokladám podobne, ale strom po zvážení okolnosti ponechám skôr na okrasu...je pri bráne od ulice...Chcel som len vedieť, či to je naozaj Costata resp. Steiermark...
Mám od Bulhara aj odrodu KUBO, ale to fakt netuším čo to bude nakoniec....strom je veľký, ale neplodil zatial...

Podle tvaru plodů to opravdu vypadá na Costatu listy by se měli začít barvit to červena než opadnou.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod juro » 11 říj 2017, 07:16

presne tak, niektoré už červenajú....okrasnú funkciu strom splní.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 12 říj 2017, 11:39

Kaki z dovozu . Dnes v Lídlu.
Obrázek
A domácí odrůda " Nitra" . Taky dnes .. Zvětšila průměr na 7,5 cm :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 21 říj 2017, 21:33

Poslušne hlásim že tento rok u mňa Kavkaz nie je trpký , to znamená že sa dá jesť už v tvrdom stave a je sladký . Toto sa mi stalo tento rok prvý krát. :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod misoo83 » 12 lis 2017, 09:29

Já si před pár dny vyzvedl všechny plody z mé tomel strom, a v tomto videu můžete vidět můj strom je opět se spoustou ovoce v letošním roce :D .
I have few days ago picked up all fruits from my persimmon tree, and in this video you can see my tree is again with lots of fruit this year.

https://www.youtube.com/watch?v=fduS6Wj-r5E
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 15 lis 2017, 20:10

Ze skleníku odrůda Hiakume velký a sladký jako med.
Obrázek
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 18 lis 2017, 14:11

Marku tak to je pěkný kousek.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod jardos » 03 pro 2017, 17:06

Konecne som mal vacsiu urodu Dunaja, tak som mohol testovat, ako s nim narabat. Okolo 20. novembra mi na strome dozrelo 6 plodov z cca 50tich. Boli maksie a mali tmavsiu oranzovu farbu. Chut a konzistencia bola vyborna. Islo o tie plody, ktore boli takmer vzdy nadobnute nejakym vtakom. Neviem, ci dozreli preto, ze boli nadobnute, alebo ich vtak nadobol, lebo uz boli zrele. Potom prisli mrazive dni a nasnezilo. Previdelne som ich oberal a ked som ich dal do igelitky s 3 jablkami, rano boli makke a bez trpkosti, len kde tu trochu trpke, co vobec nevadilo. Ak boli v taske 2 dni, uz boli prezrete. Teploty von zacali atakovat - 5st nad ranom. Ajtak im to von na strome nevadilo. Zmena prisla vcera, ked udrelo - 9st. Dnes uz su plody na blato.
Takze zaver k Dunaju: po polke novembra kazdy vecer podtrhat a dat na noc k jabkam. Potom su skvele. Akonahle sa ruti mraz asi pod - 5, urodu pozbierat a dat radsej do chladnicky. Je uzasne, ze mi tu dozrieva ovocie na zaciatku zimy. Preto skorsiu odrodu nechcem. Moja 2,5 rocna dcera ich valila denne aj 3-4ks. Len chcem upozornit, ze som v najteplejsej lokalite SR. Takze J Morava neviem neviem. Urcite potrebuje hoodne tepla, slnka a neskore prichody vaznejsich mrazov. Moj strom je ale za domom, kde ma priameho slnka len par hodin.
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 03 pro 2017, 18:42

Jardos, urobil si to úplne ukážkovo- presne tak treba "narábať" s Dunajom- s plodmi. Ja som mal môj prvý Dunaj v r. 1996. Po cca 6 rokoch vymrzol až k zemi. Druhý podobne cca po 6 až 7 rokoch. Lenže to som ich na zimu nechránil. Už som "múdrejší"-Teraz môj "maloplodý" Szukis a aj "veľkoplodý" Pakistan a aj Nikitskú na zimu chránim- obalujem aspoň kmeň. Už som to tu písal, že je super, že plody sú zrelé takto neskoro až v zime ( to už je pomenej iných druhov ovocia- nemám na mysli tie umelohmotné z hypermarketov :D12 - ale naše dopestované ovocie).
Si v teplejšej oblasti, ale aj u mňa dozrieval až takto v decembri ( aj známemu, ktorý ho má pri južnej fasáde domu a prežil mu doteraz od. r. 1996- čo som mu priniesol stromček Dunaja z Trnavy od p. Karasa) . Mne tento rok ostal iba jeden plod na Pakistane ( po jarných mrazoch, vlani po mrazoch ani jeden) tento jeden vážil 300g- a tento som odtrhol minulý týždeň a to len preto, aby som zistil ako dlho sa dá skladovať v bezmrazej miestnosti- inak by som ho nechal namrznúť na strome až doteraz-( tiež sme mali dnes -9°C)... Ak by bol "normálny" december- tak vydržia plody na strome prakticky do vianoc- vypadá to super dekoratívne :D11 .
Možno to nie každému chutí- ale keď sú plody "na blato"- dajú sa hneď konzumovať priamo zo stromu bez náznaku trpkosti- akurát sa dlhšie už nedajú skladovať.
A ešte jedna dobrá vlastnosť Dunaju- aspoň u mňa -nezhadzoval mi zelené plody- vždy bol doslova preplodený...( čo sa podľa mňa o ostatných odrodách nedá povedať)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 04 pro 2017, 13:45

Tak dnes jsem sklidila svůj historicky úplně první (a zároveň jediný letošní :lol: ) tomelový plod, a to na Gora Goverla S6

Rostlina je kontejnerovaná, před nástupem mrazů jsem jí dala na zimoviště kde je ted kolem 5 nad nulou.
Plod byl pořád tvrdý, a najednou změkl doslova během jednoho dne tak, až si říkám, jestli už není naopak přezrálý :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 04 pro 2017, 14:55

amy80 píše:Tak dnes jsem sklidila svůj historicky úplně první (a zároveň jediný letošní :lol: ) tomelový plod, a to na Gora Goverla S6

Rostlina je kontejnerovaná, před nástupem mrazů jsem jí dala na zimoviště kde je ted kolem 5 nad nulou.
Plod byl pořád tvrdý, a najednou změkl doslova během jednoho dne tak, až si říkám, jestli už není naopak přezrálý :lol:

A jak ti chutnal že bys nám popsal jestli jsi ho jedl?
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 04 pro 2017, 17:36

ochutnávka bude večer až se k té události sejde celá rodina :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 05 pro 2017, 14:59

Tak první degustace Gora Goverla - slupka byla poměrně tuhá a dost trpká. Vnitřek byl krásně měkký, tak akorát, žádné bláto, velmi chutný, ale s náznakem trpkosti.
Tím že jsem si první sousto ukousla i se slupkou jsem pak tu trpkost dlouho cítila, kdybych ale jen vyjedla vnitřek tak by to myslím bylo opravdu dobré.

Ale byl to první plod, a nepřešel mrazem, snad se rostlina časem polepší.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 06 pro 2017, 08:43

Díky za hodnocení plodů.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků