tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Otas » 10 pro 2017, 23:16

Tak jsem se konecne letos dockal prvni urody po 6 letech. Venku je Nikitskaja Bordovaja, trosku ji poskodil jarni mrazik v dubnu, tak jsem necekal, ze neco prezije, ale v srpnu jsem objevil dva plody, ktere pekne dozraly. Mam jeste v kontejneru Nikitskaja Bordovaja T 01-08, ktera mela tri plody, ale rozdil mezi nimi zadny nevidim. Jsou mensi pekne vybarvene, pokud nejsou uplne dozrale, jsou natrpkle. Musi zmeknout anebo je dat do mrazaku na dva dny. Jsou sladke, mirna natrpklost tam je citit.
Dunaj mi poprve take zarodil. Plody jsou vetsi nez Nikitskaja, mirne zplostele, chutove je podobny jako Nikita. Musi se nechat uplne dozrat, ale i presto tam je takovy natrpkly ocasek. Zatim byl v kontejneru, ale pristi rok jde ven.
Prekvapeni roku je Sharon, ktery je ve skleniku. Ma uz 6 let, vyhony 1m i vice. Loni zakvetl, ale vsechno opadlo. Letos jsem mu dal druhe varovani. Kvetu bylo strasne moc, postupne to zacalo opadavat, ale opadala asi polovina a ostatni se zacaly pekne zvetsovat. Celkove pres 40 plodu. Nasel jsme dva protichudne popisy. Jeden tvrdil, ze je sladky i jako tvrdy, druhy tvrdil, ze je trpky a musi uplne dozrat. Druhy mel pravdu. Po uplnem dozrani je tam opet malinko citit trpkost, ale mi to nevadi. Cekal jsem, ze bude sladsi, ale myslim, ze to bylo tim, ze plodu bylo hodne. Sice narostly pekne velike, ale zrejme uz stromek nedokazal vsechny vyzivit. Prosti rok je proberu.

Sharon
Obrázek
Nikitskaja
Obrázek
Dunaj
Obrázek
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 11 pro 2017, 13:38

Paráda, jsem rád za nějaké info ohledně Sharonu. U nás s ním moc zkušeností není, tak už trochu vím, co od něj očekávat :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Jozef » 12 pro 2017, 12:05

Tomel pěstují několik let. Dunaj i rosjanka byly v tvrdém stavu Nejedlé a rosjanka byla trpká i po změknutí.
Pak mě začal kvést Kavkaz a všechno bylo jinak. Dunaj i rosjanka měly plody sladké už v tvrdém stavu.Kavkaz kvetl
samčími květy a všechny plody byly opyleny. Všechny byly sladké i plody rosjanky a všechny měly semena. Všechny
Pěkně dozrály.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: tomel

Příspěvekod laradek » 12 pro 2017, 13:55

Zajimave zjisteni. Ja mam Kavkaz hned vedle Rosseyanky. Takze rikas, ze ji opylil a plody byly se semeny sladke. Letos kvety na kavkaze zmrzly, tak uvidime pristi rok. Jinak jak rikas, Rosseyanka ma plody u me venku jeste ted, ale i po mrazech trpke.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 12 pro 2017, 18:27

Tak my to máme přesně naopak - předloni nám zarodil Nikita, plod byl velmi sladký, bez trpkosti a se semeny. Vloni opadalo všechno, ale letos se Nikita rozhodl, že už má toho našeho fňukání nad opadanými plody dost a předvedl se šedesáti nádhernými oranžovými koulemi - všechny byly trpké i po naprostém změknutí, semena byla snad v každém plodu ...opylovače máme viržinku od Resla. My tu trpkost přičítáme přeplození.. :?:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 23 pro 2017, 20:21

Šťastné a veselé Vianoce.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod onry » 24 pro 2017, 01:12

Taky jsem dopřál slepičkám. Letos jsem sklidil cca 40ks na Korea.Velikost jak z obchodu. Otrhal jsem ještě před přímrazkem- nazelenalé plody. Za tvrda naprosto nejedlé. Nechal jsem je dojít , část na jablkách a část jen v bedně. Změkly pěkně, dokonce chytly pěknou barvu (jak z obchodu) jen chuť mizerná (naprosto bez cukru a s trpkým ocáskem). Snědl jsem dvě. Rodinka odmítla úplně. V obchodech jsou teď dobré sladké za 9Kč. Tak ty moje šly na kompost slepičkám. Nemám tam opylovače (ještě nenarostl) tak třeba to bude narok lepší.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 25 pro 2017, 18:32

onry píše:Taky jsem dopřál slepičkám. Letos jsem sklidil cca 40ks na Korea.Velikost jak z obchodu. Otrhal jsem ještě před přímrazkem- nazelenalé plody. Za tvrda naprosto nejedlé. Nechal jsem je dojít , část na jablkách a část jen v bedně. Změkly pěkně, dokonce chytly pěknou barvu (jak z obchodu) jen chuť mizerná (naprosto bez cukru a s trpkým ocáskem). Snědl jsem dvě. Rodinka odmítla úplně. V obchodech jsou teď dobré sladké za 9Kč. Tak ty moje šly na kompost slepičkám. Nemám tam opylovače (ještě nenarostl) tak třeba to bude narok lepší.

Můžu tě ubezpečit ani po opyleni to nebude dobré Korea je nějaký klon Costáty který v našich podmínkách není chuťově moc ke konzumaci. Měl jsem ji několik let a vím o čem mluvím.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod onry » 26 pro 2017, 00:28

Aha. No zatím ji nechám. Pro efekt. Každý kdo ji vidí tak závidí. Mohutný stromek - 4m. Obrovské tmavě zelené listy, roční výhony skoro 1m silné jak ukazovák a k tomu hromada plodů jak z obchodu (i po 3ks vedle sebe). S9 Jen jíst se to nedá. E11 Zkusím tam vroubovat něco lepšího co mám zatím jen malé stromky. Vedle mám malý stromek nějaké F2 generace (jen lístek se jménem se ztratil) plody dobré s rumovo vanilkovým aroma sladké, ale velikost max 5cm a nedají se skladovat.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milas » 26 pro 2017, 13:27

No mám Koreu a třeba nechať,čo najdlhšie na strome ...jednoducho keď ostriháš zelené bobule hrozna môžeš ho dať aj na jablká A nebude sladké. .. S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 26 pro 2017, 13:30

Letos jsem měl úrodu asi 30 kg .Amankaki ,Zengimaru , Nikita ,Sestrjonka a Nitra . Přijatelně sladká byla pouze Nikita. Vše ostatní jenom nasládlé jako vloni a plné semen. Opyloval Kavkaz a Zengimaru. Sklizené plody jsem dal do sklepa změknout a potom oloupal škrabkou a rozkrájel na dílky. Pokud byla dužnina ještě trpká a nejedlá -tak ty nakrájené kaki na dva dny do mrazničky. Z mrazáku už bylo vše bez trpkosti . Naskládal jsem do sušičky a ten cukr jsem doplnil slabým přicukrováním. Jen tak ,jako se cukrují koblihy. Pokud se zmrazují jahody ,borůvky a nebo kamčatky, sladí se mnohem víc.
Obrázek
Takto vypadá výsledný produkt. Všechny testující osoby hodnotily velice kladně .
Dužninu kaki je možné i rozmixovat a následně vysušit na placku . Říká se tomu ovocná kůže .
Naposledy upravil milos 51 dne 27 pro 2017, 09:11, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 26 pro 2017, 13:56

milas píše:No mám Koreu a třeba nechať,čo najdlhšie na strome ...jednoducho keď ostriháš zelené bobule hrozna môžeš ho dať aj na jablká A nebude sladké. .. S1

A nielen hrozno ( ak sa to otrhá ešte zelené), ale aj jablká, hrušky, slivky.... proste to treba nechať na strome dozrieť...S1
Vedia to napr. aj v Rusku (a nielen v Rusku):
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 04 úno 2018, 08:56

Som rád, že skladovateľnosť veľkoplodého Pakistanu je viac než 2 mesiace po obratí ( obratý bol koncom novembra)- plod dozrel - bol sladký bez náznaku trpkosti- včera sme ho "degustovali)- je fajn, že nemusí namrznúť, aby bol sladký
Obrázek
Po viac ako dvoch mesiacoch po obratí vypadal takto( priemer 9cm)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 13 dub 2018, 19:05

Pěstujete někdo tomel odrudu Bona ? A jaké s ním máte zkušenosti je chutově dobré?
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 14 dub 2018, 05:42

Jožka píše:Pěstujete někdo tomel odrudu Bona ? A jaké s ním máte zkušenosti je chutově dobré?

O odrůdě bona jsem niky neslyšel.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků