tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 30 říj 2022, 09:51

MartinS píše:Gora Goverla sklamanie. Plody sa mi zdaju bez chuti a chyba im cukor. Mate ju niekto? Ake su vase skusenosti? Dakujem.

taky mám tuto odrůdu asi 7-9 let plodí 4 roky,plody nádherné a vždy z oranžověly a taky neměly cukr už jsem ji odepsal a že je nechám pro ptáky v zimě na krmení, ale letos jsem ji změřil refraktometrem a zíral jsem mají 21% brix což už se dá a nikitskaja 25 brix asi mladé stromky potřebují čas si sednout
Obrázek
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod nene » 30 říj 2022, 11:14

milas píše:Mal by som otázočku...mám čučupaku rodiacu bez semien...mám aj sosnovskú -veľmi málo semien-možno 10 z celého stromu..píšu,že čučupaka potrebuje opeľovača a sosnovská je dobrý opeľovač...nepozeral som na jar na kvety,tak neviem...myslel som si,že keď čučupaka potrebuje opeľovača,tak bude mať pecky...môže mi to tu niekto trošku osvetliť?


Tak jsme prohledali internet, abychom si v tom udělali trochu pořádek :wink:. Všechny zdroje se shodují v tom, že jak Čučupaka, tak Sosnovská mají jen samičí květy. U Čučupaky se někdy píše, že potřebuje opylovače (ale není napsáno proč), u Sosnovské je zdůrazněno, že je lépe ji pěstovat bez opylovače, protože jinak má hodně velkých semen.

Takže nám tu Čučupaku ( a vám tu Sosnovskou ) asi opyluje něco jiného. U nás poblíž Čučupaky rostou kromě Sosnovské už jen NB-02 a NB x Saijo. Obě odrůdy mají letos plody zatím bez semen (ještě je několik plodů na stromě), ale v minulých letech se neprojevily jako opylovači. Takže netušíme.
Každopádně opylovače na zahradě pokud možno nechceme. Před lety jsme měli odrůdu (Rossijanka x Honan Red), u které jsme zjistili, že má pouze samčí květy, a všechny plody tomelů na celé zahradě byly samá pecka. Stromy byly obsypané, to ano, ale např. NB x Saijo bylo obsypané tak, že to stromek neutáhl a plody byly bez cukru, samá pecka a žádná dužnina a všechny (asi 200) šly do kompostu. Stromek pak skoro odešel, ale naštěstí po velmi hlubokém řezu obrašil a letos už zase rodí.
Každopádně je pro nás důležitá informace, že Čučupaka rodí i bez semen. Máme na stromě ještě asi dvacet nezralých plodů a uvidíme, kolik budou mít semen. Teď ještě musíme přijít na to, co nám tu Čučupaku a Sosnovskou opylilo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod milas » 31 říj 2022, 18:05

Přesně tak som si to myslel....V rohu záhrady mám semenáč lotusu a v ňom zavrúbľované nějaké hybridy,ale dvě vetvy ešte nie a tie kvitli lotusáckimi kvetmi,takže já pôvodcu asi poznám. ..a poznámka ...keby čučupaka kvitla dvomi druhmi kvetov,asi by som si to všimol,A taká by išla zo záhrady von...Aj ja mám na spodu stromkú ešte papanicu. ..vrch už dozretý a na stojáka zjedený...


Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 02 lis 2022, 09:45

domnívám se, že pyl z lotusu nic jiného než lotus neopýlí jinak by už dávno byly hybridy s lotusem
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod milas » 02 lis 2022, 10:41

Tak potom neviem...Len tam som videl samčie kvety....samozrejme ten môj zvyšok lotusu nikdy nemal ovocie...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 04 lis 2022, 21:40

Obrázek

Obrázek
Tak jsem začal sklízet Tipo, které předloni zmrzlo, loni obrazilo a letos plodilo , váha 240 g . To už je jako kaki z obchodu, jsem překvapen že to v mých mizerných podmínkách takto vyšlo. A ještě Roman Koš, ten má 180g, nevím kolik to má mít, letos stromek plodil poprvé.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radoslav » 05 lis 2022, 18:45

Pri PCNA odrodách sa uvádza, že sa dajú jesť priamo zo stromu ako jablko, bez trpkosti, zvieravého pocitu, ale ja keď jem Hana Fuju cítim trochu trpkosť, nie tak ako Tipo, čo sa vôbec nedá jesť pokiaľ nie je prezreté. Je to Ok alebo nemám Hana Fuyu, ale nejakú inú odrodu?
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 05 lis 2022, 20:12

Milane, už jsi je chutnal? Jaký je obsah cukrů v plodech? Mají po vyzrání normální sladkou chuť?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 05 lis 2022, 20:46

Tipo a Roman Koš jsem zatím nenačal, včera jsem je teprve dal na jablka, tak snad za týden. Zatím konzumuji Nikitskou, ta je už technicky zralá, dokonce jsem našel i zmekly plod na stromě, byl už jedlý. Myslím že je dobrá a sladká. Ale tolik sladká jako uzrálé Rojo Brillante z obchodu není. Bohužel nemám refraktometr, tak cukry změřit neumím. Kde se taková věc dá koupit ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 05 lis 2022, 21:18

Ahoj Milane, o brix ani moc nejde, mě spíš zajímá, jestli je to Tipo a i ten Roman Koš po dozrání sladký. Tzn. jestli je to schopné v našem podnebí schopné dozrát do správné konzumní zralosti. Dej prosím vědět, až je ochutnáš, děkuju. Jinak refraktometrů je na netu plno, a ani nejsou zas tak drahé. Refraktometr ale opravdu zrovna tady není potřeba, si myslím... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 05 lis 2022, 22:48

Milan píše: Bohužel nemám refraktometr, tak cukry změřit neumím. Kde se taková věc dá koupit ?

https://www.hadex.cz/r336-opticky-refra ... ahu-cukru/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Milan » 05 lis 2022, 22:55

Děkuji za tip na nákup
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 06 lis 2022, 11:01

Milan píše:Děkuji za tip na nákup

Kupoval jsem ho zde asi před dvěma měsíci. Je z těch levnějších, ale pro naše účely plně dostačuje. Jsem s ním spokojený. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 06 lis 2022, 11:23

Nenačínajú vám vtáky tomely?
...lebo u nás tie k...y nenažrané (vrabce + drozdy) postupne načínajú- ešte aj trpké tvrdé plody....
Obrázek
Obrázek
...a pri tom hmyzu je tu strašne veľa, ten nežerú- celý rok žerú ovocie....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 06 lis 2022, 12:01

Sosnovska, sklizeň končí.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků