tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Bery » 26 říj 2020, 21:22

Dobrý den,
po dlouhé teoretické přípravě pěstuji čtyři roky čtyři sazenice 2x N.bordovaja(NG) a 2x H.Hoverla. Ač mladé stromky, začaly záhy plodit, loni měla Hoverla mnoho plodů, zůstalo neopadaných pár, několik mělo černé skvrny. Opad jsem přisuzoval suchu.
Letos lilopravidelně, tři stromky nasadily dohromady nejméně 60 plodů, po opadu v několika masivních vlnách zůstalo na NG 8 plodů. Jinak nikde nic. Ty jsem sklidil před plným vybarvením minulý víkend, protože všechny měly zespodu černé fleky, které se promítají zevně do bílého povlaku.
Už loni jsem se snažil něco číst na googlu v češtině a angličtině. Vesměs jsem se dověděl, že černé skvrny jsou zdravotně neškodné a jedná se o vysrážený cukr a podobně. Tady se člověk dočte, že se v obou případech jedná o buďto moc zálivky, nebo málo zálivky, nebo studenou zálivku atd.
Prosím pěkně, je zde někdo, kdo by dovedl odpovědět například s odkazem na odbornou stať s možností dohledání, kde se masivní opad plodů vysvětluje a čím (já se domnívám, že mám stromečky ještě moc malé na takovou násadu). A dále, kde by se taky vysvětlovala černá skvrnitost na povrchu a uvnitř plodů( mám za to že se jedná o houbové onemocnění s negativním dopadem na bezpečnost požívání plodů).
Občas se černá skvrnitost v podobě černých nitkovitých žilek vyskytuje v omezené míře u některých dodávek plodů v obchodě, tedy velkopěstitelé se jistě problémem vážně zabývají, připravuje je o peníze.
Děkuji předem.

Bery

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 26 říj 2020, 22:25

Bery píše:Dobrý den,Bery

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 27 říj 2020, 11:15

Obrázek
Listi už opadava.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 27 říj 2020, 11:25

antarian píše:Takovy asi uplne zakladni dotaz ale zeptam se.

V jakou chvili je mam sbirat? Kdyz jsou na omak mekke?

Tak moc jako fiky? Nebo mene?

Někde jsem četl ,že brigádníkům při sběru kaki dávají barevné cedulky na porovnání s barvou trhaných plodů . Pokud je to pravda , tak vodítkem pro sklizeň je tedy vybarvenost plodů . Před deseti dny jsem na zkoušku utrhl dva plody Nikity , jednu Nitru a jeden CangZhou . Vše jsem opláchnul ve slivovici ( ta odstraní trpkost) a mokré dal do sáčku spolu s jablky . Dnes po deseti dnech všechno měkké ,parádní a má to i dostatek cukru . Vpravo dvě Nikity dnes utržené (tvrdé ,trpké ,nejedlé) a na talířku Nikity uzrálé v alkoholu s jablkem , trhané před deseti dny . Trpkost jde odstranit ještě vymrznutím v mrazáku (stačí prý přes noc) ale tuto metodu já považuji za velice krajní řešení . Přemrznutím ztratí plod strukturu a je rozbředlý jak přemrzlé rajče . Pokud máš letos větší množství plodů , tak to na pár kouscích vyzkoušej .
Obrázek Nikita utržená 17. 10.
Bery: Propad plodů je u kaki úplně normální ,hlavně u mladých stromků . Všichni jsme to zažili . Tmavé fleky jsem měl vloni na Nikitě taky , letos tam nic není . Netuším ,co by to mohlo být . Zkus dva plody uzrát s tím alkoholem a jablkem.

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Bery » 28 říj 2020, 08:31

Ahoj,
díky za přivítání.
Jednu Nikitu jsem překrojil, měknoucí černé fleky s bílým popraškem jsou na povrchu. Je to ošklivá ,,vada´´na slupce, podle mého soudu jedna z houbiček, co nám ničí sklizeň. Loni to bylo i vevnitř, jak někdy vídáváme v marketech, černé žilky uvnitř plodu.
Neduhů a chorob bude hodně. Třeba jsem po dovozu sazenic z Břeclavi vídával na stromcích v létě ostrohřbetky, které nařezávají větvičky za účelem kladení vajíček. Nejprve jsem byl krásou hmyzu nadšený, po nastudování jejich biologie a šíření po ČR jsem vychladl a druhý rok jsem je všechny pomačkal v prstech)))). Je zatím klid.
A nyní odkaz:
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fyto ... ac51|popis
https://www.google.cz/search?source=hp& ... ent=psy-ab

Neurazte se prosím nikdo, jsme ale většinou nadšenci, zaregistroval jsem se a napsal příspěvek, abych zveřejnil prosbu, zda by někdo nedokázal najít a odkázat odborný článek k těmto a podobným neduhům našeho oblíbeného ovoce, Černým skvrnám na slupe a černým skvrnám uvnitř dužiny.

Víc hlav víc ví.
Bery
Bery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 24 říj 2020, 12:27
Bydliště: Ostravsko, 240 m.n m

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 28 říj 2020, 10:09

Dorbý den, já mám jednu malou Nikitu, na plody zatím marně čekám, ale kaki ráda kupuju sobě i dětem, taky jsem si všimla, že tam občas sou takové černé žilky a říkala jsem si, že to asi není na závadu...ale ty fleky na fotkách jsou fakt divné, vypadá jak nějaká plíseň či houba...no uvidíte za rok, letos bylo fakt hodně mokro.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 28 říj 2020, 10:54

Ahoj Bery, asi před rokem jsem sem dával odkaz na krásnou diplomku z Mendelovy univerzity, bohužel ten odkaz už není dostupný. Tam bys našel odpovědi na skoro všechny tvoje dotazy. :(
Zkusím se ještě podívat, jestli jsem si jí někam nestáhl a neuložil, ale moc šancí tomu nedávám.
Bohužel u nás k pěstování tomelů zas tolik materiálu není, takže všichni musíme zkoušet a přicházet na to de facto sami.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 28 říj 2020, 11:12

Jožka píše:Listi už opadava.


Tak tohle už je přímo k sežrání :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod milas » 28 říj 2020, 14:35

Tak som si odfotil mobil....dobrý nápad,Nie?
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 28 říj 2020, 16:10

https://www.youtube.com/watch?v=uxCqEp8vljE
Odstraňování trpkosti a uzrávání kaki v domácích podmínkách .I s přesným postupem :D .
https://www.youtube.com/watch?v=q6qVrlKYk-8 https://www.youtube.com/watch?v=OE4NMsAKtmw
V tomto stupni zralosti mám koncem října téměř všechny plody .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 29 říj 2020, 07:22

Mám takovej pocit, že všechny diplomky by se měly dát sehnat buď v el. podobě nebo i fyzicky v univ. knihovně, určitě to půjde dohledat, pokud víš orientačně název.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 29 říj 2020, 12:43

Bery píše:Prosím pěkně, je zde někdo, kdo by dovedl odpovědět například s odkazem na odbornou stať s možností dohledání, kde se masivní opad plodů vysvětluje a čím (já se domnívám, že mám stromečky ještě moc malé na takovou násadu). A dále, kde by se taky vysvětlovala černá skvrnitost na povrchu a uvnitř plodů( mám za to že se jedná o houbové onemocnění s negativním dopadem na bezpečnost požívání plodů).
Občas se černá skvrnitost v podobě černých nitkovitých žilek vyskytuje v omezené míře u některých dodávek plodů v obchodě, tedy velkopěstitelé se jistě problémem vážně zabývají, připravuje je o peníze.

Nakonec se mi podařilo najít ten zmiňovaný materiál ohledně opylování tomelů a mhoho dalšího. :wink:
Je ke stažení zde:
www.uschovna.cz/en/zasilka/EG2Z62K22F8K7NKP-KE9
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 29 říj 2020, 21:47

Zajímavá diplomka, opravdu. Projela jsem ji a trklo mě, že autorka zmiňovala okrajově tvorbu černých skvrn v době dozrávání plodů způsobenou nadměrnou vlhkostí v tomto období, což by asi letos sedělo...
Ještě bych ráda zeptala, kdo máte více tomelů ve volné půdě, co se vám asi nejvíce osvědčilo za odrůdu? Aby dozrála a byla chuťově dobrá a i odolná, chválu čtu na Sosnovskou. Uvažuju ještě o jednom stromku, zatím mám Nikitu 2. rok v zemi, zatím je malá.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 30 říj 2020, 00:50

adypro: tomely mám pouze ve volné půdě, v kontejnerech to neroste a neplodi. Co se týká Sosnovske tak vody jsem ji dopřával až až a s plody to nic neudelalo. Koukni na moje foto výše.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 30 říj 2020, 08:23

Toto leto bolo vody dost, prsalo pravidelne a tak este zaciatkom septembra opadavali plody na Nikite, ta je na prepad plodov asi najviac nachylna. Teraz uz pomaly na nej oranzoveju plody.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků