tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 12 črc 2017, 10:53

A vy co už jste sázeli tomely ven, dávali jste roub pod zem ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 12 črc 2017, 11:33

Obrázek
No když jsem vysazoval svoje tomely já ,tak mě nikdo nevaroval, že se to v místě roubování může vylomit a nebo vymrznout . Ale taky záleží na tom ,kde to roste .V Břeclavi se mě to ještě nestalo .A ty to furt tajíš :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 12 črc 2017, 12:38

Sever Hané, kousek nad Olomoucí :) V zimě tady bylo kolem -15.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod izi » 12 črc 2017, 12:51

milos 51 píše:No když jsem vysazoval svoje tomely já ,tak mě nikdo nevaroval, že se to v místě roubování může vylomit a nebo vymrznout . Ale taky záleží na tom ,kde to roste .V Břeclavi se mě to ještě nestalo .A ty to furt tajíš :D

Ja som to počul iba raz; od jedného "renomovaného" pestovateľa z Nitry, a teraz druhý krát od "nene". Moc veľkú logiku mi to ale nedáva:
- Afinita predsa nie je tak zlá, pokial bolo vykonané kvalitné spojenie
- pokiaľ je tak silný mráz, že spáli nadzemnú časť stromu, určite sa dostane aj pod povrch
- 15 - 20cm v zemi určite nezabráni vylomeniu vrúbla
- hrozí sprvokorenenie ušľachtilej časti, tým sa stráca význam podpníka
Mne zatiaľ vždy vymrzla iba naštepená odroda tak, že sa mi minimálne jedno očko nad spojom prebralo. Keby aj nie, mám aspoň podpník na očkovanie.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 12 črc 2017, 13:09

milos 51 píše:Obrázek
Letos první tři plody odrůdy "Nitra" . Velikost 7x7cm. Ale to je vše ,co o ni vím. Znáte ji někdo?

Dozvěděl jsem se , že v okolí Nitry je volně vysazeno asi pět takových stromů . Všechny pochází z Ukrajiny . Je zajímavé ,že letos na mé zahrádce promrzla Gora Goverla ,ale tato Nitra nikoliv !
Plody zrají koncem října jsou velice skoré a hlavně jsou sladké ve tvrdém stavu ,tedy už na stromě!!! Hledáme furt nové super odrůdy a je docela možné ,že nám už dávno taková roste přímo pod nosem .Chtělo by to nějakého špióna v Nitře :D
Obrázek
Letos je tam snad třicet plodů.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 12 črc 2017, 13:27

milos: Ta goverla ti promrzla jak moc ? A jak byla velká a stará ? V květináči vidím, že se mi víc daří Nikitě, Goverla má boční větve tak třetinové.
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 12 črc 2017, 13:51

Obrázek
Tak to je ona . Ale asi se bavíme každý o něčem jiném . Ty o rostlince v květináči a já o stromu v zahradě . :D Takový strom i když promrzne ,vyrazí ze silných větví a nebo i z kmene .
Nejsem sám ,koho tato odrůda trochu zklamala. Proto jsem ji přerouboval právě tou Nitrou. A úplně původně to byl Dunaj . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 12 črc 2017, 14:22

jj, je mi jasné, že jsi mluvil o stromu. Jen jsem zjišťoval (a trochu se divil) že ti na Břeclavsku omrzla. Podle popisů je to dcera Nikity a měla být podobně odolná. No uvidím jak se jí u mě bude dařit. Ale ještě že mám v záloze letos koupené odrůdy Sosnovská a Čučupaka ...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod nene » 13 črc 2017, 00:05

izi píše:Ja som to počul iba raz; od jedného "renomovaného" pestovateľa z Nitry, a teraz druhý krát od "nene".


No já to mám od pana Leisse z Břeclavi, který to tak udělal a zachránilo mu to odrůdu. Proto se od té doby snažím sadit tomely hlouběji. Nevnucuju :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod jaroMira » 13 črc 2017, 10:35

O poškození odrůdy Gora Goverla zimními mrazy jsem již psal v tématu Nikita´s Gift dne 19.5.2017. Citlivá je i NB 21 neboli Sestrjonka. Naopak zimní mráz přečkaly Nikita´s Gift a Kavkaz. Ale zelené výhony spálil mráz 10.5., oba stromy obrašily již bez květů, takže z volně vysazených stromků letos tomel neochutnám. :( Odrůda Nitra by mohla být velkou nadějí...
A ještě k tomu "potápění" roubovaného místa. Já sázím jak Miloš, tedy roubovaný spoj je asi 5-10cm nad zemí. Na zimu překrývám okolí stromku 25cm vrstvou slámy a kmeny omotávám několika vrstvami bílé netkané textilie. :)
Naposledy upravil jaroMira dne 13 črc 2017, 13:36, celkově upraveno 1
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 13 črc 2017, 11:16

milos: Ty fotky plodů nitry jsou z tvé zahrádky ? Píšeš že se dají jíst i ze stromu a jak si stojí v chuťovém srovnání třeba s Nikitou ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 13 črc 2017, 20:47

Jsou z mé zahrádky a vloni jsem měl jenom tři plody. Snědli jsme je ještě tvrdé ,nenechali jsme je ani změknout. Nikita musí být úplně měkká ,jinak je natrpklá.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 13 črc 2017, 22:21

Hm, tak ta Nitra vypadá opravdu perspektivně. Pak se s námi poděl na podzim kolik toho dozrálo a jak rychle byly pryč :D Jestli ti bude stejně prosperovat i příští rok, tak bych tě pak někdy poprosil a domluvil se na roub...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 14 črc 2017, 22:25

Ptal jsem se ohledně zakopání místa roubování pod zem pana Leisse (od kterého mám své 2 první tomely) a tohle mi odpověděl:

Křížence roubuju na D.virginiana , mělo by to být napsané v poznámce na jmenovce P( D.V) . Výše uvedené druhy jsou určitě odolné do více než -20 podnož snad až - 30 , ale zakopání roubu je určitě dobré , protože již jsem několikrát přišel o mladé rostliny ani ne mrazem v zimě , ale jarním pozdním mrazíkem koncem dubna nebo v květnu kdy byly rostliny zdecimovány až do podnože . (tomely jsou velmi citlivé na jarní mráz a je to jedno jestli je to kaki , kříženec nebo viržinka )


Stejný dotaz jsem posílal panu Rézlovi (od něhož mám další tomely):

Vše je na viržince. V žádném případě nesadit roubem pod zem!!! To je kardinální nesmysl a nemá žádnou logiku.


A teď babo raď :shock:
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod onry » 15 črc 2017, 20:34

Tuším že pan Rezl mi asi předloni uváděl svou teorii o vlivu výšky roubování na odolnost. Dle ní pokud máme místo roubu v cca 50-60cm nad zemí, unikne roubovaná odruda snáze přízemním jarním mrazíkům než pokud je roub jen 5cm nad zemí. Bohužel unas jeden rok namrzne vše u země a druhý rok mám naopak spálené mrazem větve v koruně a spodek je ok.
Je spíše potřeba hledat odrůdu co pozdě raší a naopak brzo dozrává. Např Sukiz mi letos i přez namrznutí krásně zakvetl bohužel neměl co opylit.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků