tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2020, 12:53

V Lednici mají kaki zazimované v normálním velkém plechovém kontejneru . Nevěřím ,že by to nějak vytápěli . Rostliny ve velkých květináčích byly naskládány od podlahy až ke stropu . Žádné osvětlení ,žádná okna a nedovedu si představit zimní zálivku těch květináčů až dole vzadu :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 09 lis 2020, 14:04

Ďakujem, aj keď kontajner doma nemám, užitočná informácia. Len sa obávam, že ak by som ich mal v garáži, u mňa asi nestihnú dozrieť. Oberal som ich pred pár dňami a povedal by som že, sú tak akurát. Ak by som ich vyložil vonku niekedy v marci, preberú sa podstatne neskôr. Ale možno to skúsim, lebo po vybratí zo skleníka aj tak dostávajú úpal (tienenie kvôli vetru a ich veľkosti nie je reálne).
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek1970 » 10 lis 2020, 08:32

Gora Goverla.
Obrázek
Obrázek
Do konzumného stavu došla na jablkách. Opticky atraktívne kaki ale chuťovo žiaľ bieda. Žiadne cukry, žiadne kyselinky, len hmota bez chuti :? . Chuťovo oproti napr. Sosnovskej neporovnateľné.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod pytlak01 » 10 lis 2020, 14:23

J.K., Milos 51: Dik za odpovedi.

Zkusim to dozrani s alkoholem a uvidim.

Jak jsem jiz psal, tuto odrudu jsem dostal neplanovane. Puvodne jsem chtel neco, co muzu dat do zeme.

Vloni jsem to jen presadil a na podzim trochu zastrihl. Zimovani pod pergolou, kterou na zimu uzavru polykarbonatem (min teplota asi -2 st., problemem je spis, vysoka teplota, kdyz zasviti slunce, to tam parkrat je na chvili i pres 20 st.). Letos to mělo přírůstky tak do poloviny cercence a pak trochu v polovine srpna. Pres leto jsem mel kvetinac s rostlinou na dlazbe u domu orientovane na jihozapad.  Divim se, ze se v te vyhni rostlina neuvarila, nijak jsem to nestinil a kvetinac byval na omak hooodne teply (horky). Kazdy den nebo obden (podle pocasi) jsem to poradne zalil (vetsinou voda ze studny, ktera je studena a hodne tvrda). Plodu to letos nasadilo hodne. Cast opadla, cast jsem protrhal. Na posledni bourku rostlina doplatila. Vitr mi prevratil nekolik kvetinacu. A tomel se z jedne strany olamal.

Ale zatim zije, i kdyz je to takovy otloukanek
pytlak01
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2019, 02:14

Re: tomel

Příspěvekod milas » 11 lis 2020, 14:56

Marek1970 píše:Gora Goverla.
Do konzumného stavu došla na jablkách. Opticky atraktívne kaki ale chuťovo žiaľ bieda. Žiadne cukry, žiadne kyselinky, len hmota bez chuti :? . Chuťovo oproti napr. Sosnovskej neporovnateľné.


Moja Goverla dozretá v hrnci s grapou ...chrumkavá ako z obchodu celkom fain....V minulosti dozreté na strome a premrznuté totálně humus...

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod petr » 11 lis 2020, 16:24

U nás na goverlu nedám dopustit, každoročně jeden z nejchutnějších, ale neroste venku. U nás by venku asi nestihla dozrát.
Do letoška jsem nechával na stromě i v zimě a obíral postupně. Změklé plody byly bez trpkosti a velmi sladké aromatické, mnohem lepší než ty z obchodu.
Letos jsem zkusil pár kousku podle Miloše, konkrétně se slivovici, slupku jsem nepropichoval. Po 4dnech plod začal na omak pružit.
Chuťově sladký bez trpkosti, dužina pevná jako u kupovaných.
ObrázekObrázek
petr
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 516
Registrován: 02 bře 2012, 23:08
Bydliště: Kravaře ve Slezsku, 237m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 11 lis 2020, 18:21

Obrázek
Dva plody Amankaki . Vzadu předčasně uzrálý ,asi poškozený plod ,ale sladký a měkký na kaši . Vpředu Amankaki dozrálé na meruňkovici . Má semena ,tedy je opylené a sladké , šťavnaté ,výborné . Nesrovnatelné !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 11 lis 2020, 18:29

Obrázek
Asi před 5-6 lety jsem měl v plodech Nikity semena . Opyloval Zengi Maru . Má samčí i samičí květy a používá se jako opylovač .Jiné kaki tenkrát nekvetlo . Semena jsem vysel a pár oček narouboval do Amankaki . Letos první úroda . To jsou ty plody v popředí . Vlevo pro srovnání jsou na větvičce Nikity . Vzadu Amankaki .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 11 lis 2020, 20:51

petr píše:U nás na goverlu nedám dopustit, každoročně jeden z nejchutnějších, ale neroste venku. U nás by venku asi nestihla dozrát.
Do letoška jsem nechával na stromě i v zimě a obíral postupně. Změklé plody byly bez trpkosti a velmi sladké aromatické, mnohem lepší než ty z obchodu.
Letos jsem zkusil pár kousku podle Miloše, konkrétně se slivovici, slupku jsem nepropichoval. Po 4dnech plod začal na omak pružit.
Chuťově sladký bez trpkosti, dužina pevná jako u kupovaných.
ObrázekObrázek

Pokut na té fotce má být Goverla tak mám pro tebe špatnou zprávu na fotce není Goverla.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 12 lis 2020, 22:32

Tak jsem na dalsich dvou kouskach vyzkousel oplachnuti v alkoholu a pro jistotu prilil jeste malinko na dno :-)))

Zrovna jsem nemel nic jineho po ruce jen rum..

Po 3 dnech jsem se tedy vrhnul na ochutnani.

Duzina tvrda, trpkost zadna, ale kaki chut zmizela take.
Zajimave je ze mi neprislo ze bych v tom citil chut rum. Spatne to nebylo, ale jist kaki a necitit kaki mi prijde skoda.

Tak pristi rok vyzkousim neco jineho (treba slivovici, vodku nebo neco neutralnejsiho)

A nebudu radeji namacet ale vyzkousim jen pridat panaka do nadoby v ktere kaki uskladnim a snad tam ta kaki chut zustane :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 13 lis 2020, 07:46

Antarian :
1. Tři dny jsou málo ! Přes sáček vždy zkouším tvrdost plodů . Musí být měkké ,ale pevné . Podle stavu zralosti plodů tak 5- 10 dnů .
2. Nezáleží na druhu alkoholu , ale spíš na síle . Tam jde jenom o ty etanolové výpary ,které likvidují v plodech tu trpkost ( pozor nikoliv
hořkost ) . Taky chuť
alkoholu
neovlivní chuť plodů . Rumovou chuť mají pouze plody virginián a ta se taky nedá ovlivni nebo změnit třeba na ořechovkovou . :D
3. Konzistence uzrálých kaki je měkká ,ale pevná jako máslo a šťavnatá . Dala by se přirovnat k hrušce máslovce i když chutí ani náhodou ! :D
Chuť kaki je sladká hmota absolutně bez kyselin . Někdy je tam slabá mrkvičková chuť . Virginiany mají aspoň to rumové aroma .
Můj kamarád říká přezrálému kaki sladký slimák . :D Ale je dobré ,že jsi zkusil odstranění trpkosti už u prvních plodů první úrody .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 13 lis 2020, 08:17

milos 51 píše:Obrázek
Asi před 5-6 lety jsem měl v plodech Nikity semena . Opyloval Zengi Maru . Má samčí i samičí květy a používá se jako opylovač .Jiné kaki tenkrát nekvetlo . Semena jsem vysel a pár oček narouboval do Amankaki . Letos první úroda . To jsou ty plody v popředí . Vlevo pro srovnání jsou na větvičce Nikity . Vzadu Amankaki .


Milosi, ty si iny experimentator ! :-) Je to sposob, ako urychlit plodnost semenacov. Kedy som vysial semena z Nikity a semenace rastli dost slabo. Jeden som si nechal a zatial este neplodi, asi ho skusim roubnut do Nikity ;-)


Oproti materskej Nikite vyzeraju byt plody tvojich semenacov vacsie velkostne, asi to zdedili zo Zengi Maru. Semenace mali len samicie kvety alebo tiez aj samcie ako ZM? A co chut v porovnani s Nikitou, sladsie asi neboli, ze? :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 13 lis 2020, 09:17

Mne niektore kaki chuti ako tekvica, radsej vy som bol za chut vanilky, skorice, cokolady alebo tropickeho ovocia. Ale to by som mal zacat pestovat nieco ine ako kaki :-D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 13 lis 2020, 09:44

airbusy: Taky jsem si Martine myslel ,že tím naočkování do velkého stromu urychlím vývoj . Ale Otta Leiss mě z toho vyvedl . První rok sice naroste z toho očka normální velká větev ,to je asi to největší urychlení ,ale květy až po pěti letech . Celá naroubovaná část musí projít nějakým vývojem , musí prostě dospět i když je jistě různě ovlivňovaná tou podložkou . Květy teda až letos a bohužel jsem je detailně neprohlížel a samce nehledal . Plody jsou dosud v meruňkovici . Zprávu podám .
Ze všech rostlin nechám rouby , nic nevyhodím . Hlavně musíte přijet . A chocholky jujubám ostříhej na jeden silnější konárik ,který by se dal naroubovat .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 13 lis 2020, 10:32

Obrázek
Jeden plod tohoto křížence jsem rozkrojil a ochutnal. Po dvou dnech na alkoholu je ještě tvrdý a trpký - svíravá chuť . Má pecku ,je teda opylený a přesto že je ještě tvrdý tak je šťavnatý . Sladkost - velmi mírná . Refraktometr ovšem ukazuje 17°Brix , což by mělo stačit . Že by ten cukr vylezl až dozráním ??
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků