tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 02 lis 2020, 10:53

Obrázek

Obrázek
Mrazák je asi ten nejhorší způsob . Ale zkus ten alkohol . Já jsem do sáčku ještě přibalil skleničku meruňkovice ,tak jak to dělají na videích .
Bohužel , použitá meruňkovice je velmi dobrá . Postačil by jakýkoliv patok :D Alkoholem se trpkost úplně odstraní ,na jablkách se mi zdá ,zůstává ta trpkost u slupky .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 03 lis 2020, 08:33

milas píše:
Nikita mi zdochla, ale mal som asi 5-6 slušných úrod ....je trpká a po dozretí pěkná farba a dobra chuť. ..sosnovskú mám prvú úrodu. .prevrúbľoval som Sheng 2017?...nemá takú peknú farbu,ale zožeriem ju priamo zo stromu A je skorá....Nikita musela celkom dozreť,resp. Prejsť mrazom,aby šupka stratila trpkosť. ..
Pre mňa dobre dozretá Nikitska o trochu lepsia,ale sto ľudí, sto chutí...ale Sosna je už koncom októbra S9
Obrázek
A ešte historické foto Nikity...polovička decembra


Dakujem za nazor Milas, tak zostanem pri tej mojej Nikite, pripadne este si roubnem do toho Sosnu, nech si sam porovnam chut ;-) Sheng som kedysi mal ale ten mi jednu zimu vymrzol, este mlada rastlina, myslim ze v tej zime 2017. Vtedy tie mrazy dala Nikita lavou zadnou, podobne Rosseyanka. A ta Sosna aj neskorsie rasi na jar ako Nikita alebo skor?

Milos, ty robis tym plodom riadnu akupunkturu :-D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 03 lis 2020, 09:44

Airbusy: sosnovska jediná u mě přežila jarní mrazy. NB+T zmrzla úplně pak vyrazila ze zaoci ale plody nebyly.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 03 lis 2020, 10:27

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dnešní zkouška trpkosti . Po pěti dnech v alkoholu jsou plody téměř bez trpkosti . Ale ještě to slabě drhne . Chce to tak ještě dva dny. Přitom jsou tvrdé jak kost . Sladkost je bohužel slabší , bylo to podtrženo . Chce to přesně vystihnout čas sklizně . Plody musí být plně vybarvené a přitom ještě pevné . Na stopce ponechávám téčko z větvičky pro zavěšení na provázek .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod airbusy » 03 lis 2020, 11:11

Jožka píše:Airbusy: sosnovska jediná u mě přežila jarní mrazy. NB+T zmrzla úplně pak vyrazila ze zaoci ale plody nebyly.


Jozka, takze Sosnovska neskoro puci na jar? Mozes to pucanie porovnat s Nikitou, ci je to skor alebo neskor? U mna Nikita a Rosseyanka tiez ako jedine prezili jarne mrazy.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 03 lis 2020, 11:55

U mě Sosnovska rasila později, ale možná svoji roli hraje to že není volně na zahradě ale ze tří stran je chráněna budovami a od jihu jsou tuje vysoké asi šest metrů tak na strom jde málo slunce. Možná že proto rasi později, příští jaro to musím vysledovat.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 04 lis 2020, 09:34

Moj prvy krat zarodeny semenac Zib2 aktualne takto:

Obrázek
3.11.2020, Zibritov

Druhy semenac Zib1 trosku zaostava v zrelosti:

Obrázek
3.11.2020, Zibritov
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 05 lis 2020, 17:21

Obrázek
NB+HR pouze jeden kus a zatím nezrali.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 06 lis 2020, 09:27

Hlásím výsledky mého pokusu s uzráváním Nikity na meruňkovici . 29. 10. jsem natrhal pár plodů Nikity ,která ještě nebyla plně vybarvena ,měla jenom oranžovou barvu , byla trpká a tvrdá . Dnes ,po osmi dnech v alkoholových výparech , jsou plody měkké ale pevné a absolutně bez trpkosti . Dají se loupat . A refraktometr ukázal 18 Brix. Jsou i dostatečně sladké . Chtěl jsem jenom zkusit , jestli by kaki dozrálo do konzumního stavu , pokud by musely být plody předčasně sklizeny kvůli mrazu .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2020, 11:45

Super pokus, Miloši! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 06 lis 2020, 11:57

Hm, teď už jen sehnat tu meruňkovici :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 08 lis 2020, 12:00

Tak prvni vlastni NBT ochutnano. (Drive nez jsem ouvodne zanyslel, jekikoz mi ho dcerka nakousnula)

Na omak bylo jiz mekke (dalo se zmacknout trochu, ale ne nejak uplne roztekle.)

Chutove sladke, rekl bych mozna o chlup mene vyrazne nez obchodu, ale je mozne ze to bylo v podstate to same jako kdyz ho necham zmeknout do mekka.

Nejprve jsem chtel rict zadna znamka po horkosti, ale.mozna tma nakonrc malinko neco cejtit bylo pak chvili po dojedeni.

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod pytlak01 » 09 lis 2020, 03:09

Vloni jsem trochu neplanovane dostal Rojo Brilante. Do zeme asi jit nemuze, tak jsem ji zasadil do kvetinace. A letos asi sklidim prvni urodu. Tak jsem zvedavy....
Snad se stromek tou urodou moc nevycerpa. Vice nez 2/3 plodu jsem protrhal, kdyz byly male a jeste jich nekolik upadlo, kdyz kverinac povalil vitr.
Obrázek
Obrázek
pytlak01
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2019, 02:14

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2020, 08:25

milos 51 píše:Rozdělení japonských tomelů do 4 skupin podle vlivu opylení .
1. PCNA (Pollination Constant Non Astringent) -odrůdy se sladkou chutí dužniny , obsahují semena a v dužnině jsou zřetelné tmavé tečky.
2. PVNA (Pollination Variant Non Astringent) - sladká chuť se projevuje pouze po opylení , partenokarpické plody jsou jedlé až po změknutí
dužniny.
3. PCA (Pollination Constant Astringent ) - odrůdy se svíravou chutí v době zralosti ,jedlé až po změknutí plodů.
4. PVA ( Pollination Variant Astringent ) - odrůdy , které mají po opylení dužninu sladkou jenom v bezprostřední blízkosti semen , kde se rovněž
vyskytují tmavé tečky. Počet semen je variabilní. ( Giordani ,2001)

Nevím ,do které skupiny patří Rojo Brilante ,ale zkoušku můžeš udělat sám . Ochutnej a pokud bude plod trpký ,tak to nech dozrát pomocí alkoholu . Je to asi nejlepší způsob . Jinak nádherný stromek ! Plody jsou už určitě ve sklizňové zralosti . Ponechávat je na rostlině (někdo čeká dokonce až do mrazu ) už nemá žádný význam .A stromečku se uleví .
Na VŠ v Lednici mají skoro celý sortiment tomelů pěstovaný v nádobách . A to i takové odrůdy ,které by mohly růst volně . Na zimu stěhují do kontejneru . Zavlažují kapkovou závlahou . Ke každému květináči hadička s kapkovačem .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 09 lis 2020, 11:02

pytlak01 píše:Vloni jsem trochu neplanovane dostal Rojo Brilante....

Rojo alkohol potrebuje urcite, inak je trpke. Tiez ho skusam pestovat v nadobe, ale ani zdaleka nie s takym uspechom, ako ty. Mne rastie iba na jar, kym je este v skleniku. Potom uz ziadna rastova perioda. Ak si si to vsimal, vedel by si povedat, ci tebe prirasta aj pocas roka? A tiez by ma zaujimalo tvoje zimovanie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků