tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 02 kvě 2019, 10:52

Kde se co da sehnat krome pana leisse a rezla by mezajimalo tez:-))))

I ta jujuba. (Ale co jsem hledal tak jsem nic jineho nenasel)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 02 kvě 2019, 12:17

MikeDundee píše:Nevíte, kde bych mohl sehnat odrůdu Čučupaka ? Pan Leiss z Břeclavi už nebere objednávky a s Rézlem mám velice špatné zkušenosti (asiminy, tomely, jujuba, bambus - vše jsem koupil malé, vůbec to nerostlo a do roka pomřelo, včetně odrůdy čučupaka). Od Leisse jsem takové problémy neměl - tomely a jujuby od něj rostou. Asiminy z Droždína také.
Mám Nikitu a Sosnovskou, ale ještě mám rezervované místo poblíž pro Čučupaku, měla by být také poměrně mrazuodolná.


Fakt si netoužím dělat reklamu, ale věřím, že kvalita našich roubovanců bude lepší, než od p. Rézla. Vč. Čučupaky.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod pavell » 02 kvě 2019, 14:56

Pokud budou tak hezké jak ten hloh Lavallův co mi dnes od vás došel tak to abych si je rychle objednal, kdy zveřejníte nabídku?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: tomel

Příspěvekod MikeDundee » 03 kvě 2019, 10:23

RadimK: To je skvělé, že je u nás takovéto zahradnictví ! Budu u vás nakupovat :-)
Chápu to správně, že tomely (např. ta čučupaka) bude možno zakoupit tedy až v létě ?
Vidím že máte i pekany a hikany - neplánujete náhodou roubovat i hikory (např. Burton je samosprašný), případně Srdcový ořech (Juglans ailantifolia var. cordiformis), nebo velice zajímavý hybrid Buartnut (J. ailantifolia x J. cinerea) ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: tomel

Příspěvekod nene » 10 kvě 2019, 21:20

Tomely mají letos velkou násadu (tohle je konkrétně Nikita, ale ostatní jsou na tom podobně):
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 kvě 2019, 19:13

dobrý no u mě se parohatá kurva vrátila. Po týdnu kdy jsem byl mimo jsem našel jeden čersvě vysazený tomel hore kopytem. Zmrd srnec ho parohama vyhodil i s kořenovým balem ze svahu asi metr od místa kde byl vysazený grrrrrrrrrrrrrrrr . Včera sem ho dal do kvetináče a zítra snad znovu vysadím. Samo že na kminku už je rána od paroží grrrrrrrrrrrrrrrr.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod Franz » 12 kvě 2019, 10:25

ZdenekCernoch píše:dobrý no u mě se parohatá kurva vrátila. Po týdnu kdy jsem byl mimo jsem našel jeden čersvě vysazený tomel hore kopytem. Zmrd srnec ho parohama vyhodil i s kořenovým balem ze svahu asi metr od místa kde byl vysazený grrrrrrrrrrrrrrrr . Včera sem ho dal do kvetináče a zítra snad znovu vysadím. Samo že na kminku už je rána od paroží grrrrrrrrrrrrrrrr.


tož chápu, že asi nemáš moc místa, ale nesaď to do lesa :lol:
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 kvě 2019, 10:54

to není nikde v lese, ale uprostřed vesnice na břehu řeky . Všude okolo baráky a zahrady . Nejbližší les tak 5 km daleko S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 12 kvě 2019, 23:16

ZdenekCernoch píše:to není nikde v lese, ale uprostřed vesnice na břehu řeky . Všude okolo baráky a zahrady . Nejbližší les tak 5 km daleko S13


Me tohle delaj psy, regulerne mi to klidne vyrvou i s korenama a odnesou na druhou stranu zahrady. Kvuli nim ted musim kolem vseho davat pletivo, proroze jedine pak to nepovazujou za klacik na hrani.

Jinak dotazek pro vsechny:
Vysazoval jsem tomely... Maly kousky pohoda a maji se cile k svetu, ale vysazoval jsem i nejaky vyrazne vetsi (cca 2 m bohuzel v kvetinaci stejnem jak pro 10 cm asiminy a ty tedy bojuji o zivot a uz zavadaji listy, jako uplne se tomu nedivim kdyz jsem videl ty koreny smotany)

Kazdopadne mel nekdo podobnou zkusenost a nakonec se z toho stromek probral? (Uz se mi to stalo treba i u kamcatek, jilmu atd drive, ale ty se s tim v pohode vyporadali a zase ibrazili a rozjeli se znova, ale s tomely zkusenost nemam)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 12 kvě 2019, 23:55

S tomely mám velice špatnou zkušenost, pokud jsou dlouho drženy ve stejné (malé) nádobě. Podnož "přestárne" a po přesazení do větší nádoby, nebo do volné půdy několik měsíců živoří a postupně odejdou. Letos se nám to stalo už s posledními "přestárlými" sazenicemi, které jsme ještě měli. Už jsme o všechny slabé kusy přišli. Je to zvláštní, že se z toho rostliny zatím nikdy nedostaly. Ale nakonec je to tak asi dobře. Dlouho jsem je držel v kontejnerech a přitom to byli mrzáčci. Například loni v červnu jsme vysadili 12 stromků virginian na lotusu, z toho 10 jsem rouboval loni čerstvě já a 2 byly roubované už před 3 nebo 4 lety. Letos na jaře se tyto 2 "přestárlé" neprobudily, všechny ostatní úplně v pořádku...
Bohužel tedy ne moc pozitivní zprávy. Někdo jiný ale může mít jiné zkušenosti.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 kvě 2019, 06:07

to znám dobře. Nedáš tomu prostor tak to zajde. u citrusu ten problem není tak velký ale taky se sem tam stane. Asimina je v tomhle nezmar pokud má vodu tak furt ide ele moc neroste spíš jen přežívá S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 13 kvě 2019, 17:56

Vypada to fakt jak v poslednim tazeni...

Listy se zacali kroutit, hnednou od stonku no myslim ze to ma spocitane a jine pritom vypadaji v pohode. Je teda pravda, ze uplne fit nevypadal ani pred tim vysazenim, ale ted je to teda o mnoho horsi a listu co jsou jakz takz uz moc nezbejva.

Co me jeste napadlo jestli to neni prelity. Ted tady prselo imrvere, hloubeji je pak zemina s jilem (kolem 70 cm hluboko) a stromku jsem chtel v tech aktualnich suchach doprat hodne vody... Takze mam tu vodu k nemu trochu vyspadovanou. (Delam to u vseho at to ma hodne vody kdyz nahodou zaprsi)

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 kvě 2019, 22:02

Problém je v tom, že tomel má opravdu hluboký kůlový kořen, který když se ulomí, tak je to opravdu problém. To je u všech rostlin s kůlovým kořenem tak, i u asimin.
Z mé zkušenosti mohu říct, že jsem před 10 lety vysadil 2 semenáče tomelu. Jeden na severu ve VDF, druhý v Praze. Měl jsem je klíčit v opravdu hlubokých květináčích, právě kvůli tomu kůlovému kořenu. Stejně mi ten kůlový kořen prorostl až skrz ten květináč spodem ven. Zatímco u jednoho se mi jej podařilo nakonec vytáhnout, u toho druhého se mi přes veškerou snahu odlomil. A výsledek?
Ten neporušený ve VDF i přes totální zmrznutí až ke kořeni za první tři roky vždy znovu obrazil a teď je z toho opravdu pěkný polokeř tak 2 m vysoký. Ale musím ho na zimu zakrývat.
Ten druhý s ulomeným kůlovým kořenem jsem vysadil v Praze, na plně osluněné a prakticky nejteplejší stanoviště, takže takřka do ideálních podmínek u mě, lepší místo na zahradě nemám. Prvních 6 let totálně živořil, i když jsem se o něj vzorně staral, už jsem ho i několikrát odepsal, ale vždy to tak nějak dal. Dnes má po 10 letech výšku tak 80 cm, ale už to dává sám, bez pomoci. Je mi ho líto vyhodit, je to bojovník a hlavně se opravdu snaží o stromovitý růst. Ale pořád je to takový chcípák... :(

Na druhou stranu si říkám, že už se z něj za tu dobu stala taková malá tomelová bonsai. Kdo to na zahradě má? :D
Zde foto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.05.19


Největší problém je tedy narušení kůlového kořenu, čím je ta rostlina větší, tím hůře to snáší. Starší tomely by se vůbec neměly přesazovat.
Takže co s tím nevím, snad jen doufat, že se nakonec nějak chytí... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 14 kvě 2019, 00:35

S tím kůlovým kořenem se to dost traduje, hlavně u asimin, ořechů, pekanů atd., ale zde musím ze svých poznatků říci, že kůlový kořen slouží zejména pro uchycení stromu v půdě. Pro výživu slouží právě postranní a pak zejména vlásečnicové kořeny. Když se shánějí podnože tomelů a dalších, mají mnoho jemných postranních kořenů na úkor toho kůlovitého a ty se pak chytají nejlíp.
Hofis: U těch Tvých tomelů mohlo jít ale o ztrátu jak kůlového, tak postranních kořenů anebo ještě nebyly postranní vyvinuté. Je pravda, že kůlový kořen je podstatný hlavně první rok života semenáče, než se více vyvinou ty postranní kořeny.
Jinak to jsou semenáče čistého kaki?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2019, 06:00

Ano, semenáče čistého kaki.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků