tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 06 kvě 2020, 12:34

Ivane, souhlasím tu s Jožkou a Milošem. U mě v Praze také ten zakrslý chcípáček omrzl a teprve začíná rašit, a to zcela nerovnoměrně, stejně jako u Tebe.
Obrázek
Foto: Praha_Motol, 06.05.20

A Nikita ve VDF teprve dokonce nalévá pupeny. Navíc mi přijde, že některé ty vrcholové pupeny se u Tebe už klubají. Také bych s řezem ještě počkal, podle toho co se ještě a jak chytí. Na to je opravdu ještě dost času...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Ragnar » 06 kvě 2020, 19:11

Mám 2 roubovance tomelů z lonska od Tropiku, které úspěšně přezimovaly ve sklepě a vypadá to že taky pouští květy. Předpokládám, že po přesazení ven odpadnou, ale kdyby náhodou ne, mám je odtrhnout, aby se stromek zbytečně nevysiloval, jak se to dělá u jiných drůhu nebo je nechat?

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 07 kvě 2020, 00:30

Tak to je fofr :D . Určitě odtrhnout, tomel je jeden z těch stromků, který je schopen se zcela zahubit přeplozením. Loni jsem nechal na zkoušku nechat plod na Saijo, které mělo 30 cm (ano. jsem vrah :lol: ) a plod nejen, že dozrál, ale měl normální velikost, přitom rostlina měla tak 10 listů. Rostlina se však už letos na jaře neprobudila.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Ragnar » 07 kvě 2020, 07:04

Super díky za ujištění S6 , zatím se chytly pěkně, uvidíme jak se jim bude dařit venku. Koncem příštího týdne už bych chtěl konečně vysadit, po tom snad už posledním arktickým vpádu S8
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 07 kvě 2020, 07:21

Náše Nikita se začíná velice pomalu probouzet, asi ten jeden pupen fakt vytahuji očima, jak ji pořád obhlížím. Ale už se objevily i miniaturní maličké zelené pupeny jinde na větvičkách. Ale z hlavních pupenů nic moc, ten pořádně ožívá jeden, už je aspoň zelený. Je to normální? Dyť pořádná zima nebyla, tak snad nemohl stromek omrznout, stromeček byl zabalený na zimu. Je to první zima, co je tomel venku, tak zatím nemám zkušenost.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 07 kvě 2020, 08:22

Adypro: ja ji mam minuly rok porizenou a vysazenou, stejne jako ostatni tomely a nikita a uz ma konecne zvetsujici se zelene pupeny. (U te nikity jsem zvedavy co bude uschle az kompletne obrazi)

Nbt o cca 6 m vedle je tak o mesic vepredu.

Sem zvedavy na pristi rok.

(Jinak krome toho pozoruji podobnou vec i u jujuby - langy vsechny s listy, gigante pupeny venku zelene, li ani tuk :-) ale myslim ze se taky nakonec probere)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod efrazmor » 07 kvě 2020, 11:14

moje Rojo Briliante aj granatovnik este v marci naliali puky, potom prisli tie nocne niekolkodnove mrazy a odvtedy ani tuk, puky su vsetky vnutri cierne.. granatovnik obrazil z korenov, zacina pucat aj kmen, ale kaki nic.. je sanca, ze sa normalne preberie? Je mi jasne, ze niektore konare neobzivnu, ale zije vobec? Je to cca 2m mlady strom vysadeny v zahrade, minulu zimu bez problemov prezil, aj kvitol, deti ale plody odrazili pri hre.
efrazmor
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 říj 2017, 15:49
Bydliště: Piestany

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 07 kvě 2020, 12:15

Efrazmor: Je potřeba vydržet a počkat co to udělá, mám to taky tak, sosnovská a jiro jedou dobře ale ostatní odrůdy spí.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 07 kvě 2020, 12:45

Jožka píše:Efrazmor: Je potřeba vydržet a počkat co to udělá, mám to taky tak, sosnovská a jiro jedou dobře ale ostatní odrůdy spí.

Přesně tak, trpělivost a uvidíme, ale je to fakt nějaké divné...
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 07 kvě 2020, 12:45

efrazmor píše:moje Rojo Briliante aj granatovnik este v marci naliali puky, potom prisli tie nocne niekolkodnove mrazy a odvtedy ani tuk, puky su vsetky vnutri cierne.. granatovnik obrazil z korenov, zacina pucat aj kmen, ale kaki nic.. je sanca, ze sa normalne preberie? Je mi jasne, ze niektore konare neobzivnu, ale zije vobec? Je to cca 2m mlady strom vysadeny v zahrade, minulu zimu bez problemov prezil, aj kvitol, deti ale plody odrazili pri hre.

A co pak máte za odrůdu granátovníku? Letos ho chci také pořídit.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod efrazmor » 07 kvě 2020, 13:44

@adypro odroda s nazvom 'od babicky' :) netusim, dokonca ani, ci je to nana alebo nie, uz plodil.. babka ho posunula ku mne a ja som ho na jar svacla do zeme, nanestastie tesne pred tymi mrazivymi nocami
efrazmor
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 říj 2017, 15:49
Bydliště: Piestany

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 07 kvě 2020, 14:41

efrazmor píše:@adypro odroda s nazvom 'od babicky' :) netusim, dokonca ani, ci je to nana alebo nie, uz plodil.. babka ho posunula ku mne a ja som ho na jar svacla do zeme, nanestastie tesne pred tymi mrazivymi nocami

A plody byly dobré? Malé či velké? Tak třeba to bude impulz k pořízení nějaké lepší odrůdy, prý budou možná na Tropik.cz. Já se nevzdám ani s tomelem, odrůd pro naše podmínky už je docela dost, když se nezadaří, pořídím nový.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod efrazmor » 07 kvě 2020, 15:11

@adypro plody boli velke akurat do zenskej dlane, sladke zevraj.. keby sme mali nafukovaciu zahradu, tiez by som to skusila s granatovnikmi, tam mam zalusk na odrodu dente di cavallo.. z cireho nestastia nad holym kaki som si objednala odrodu Fuyu, tak miesto na subtropy na juznej strane domu je zaplnene :) uvidim ako sa rozhodne Rojo, ci s nami zostane
efrazmor
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 říj 2017, 15:49
Bydliště: Piestany

Re: tomel

Příspěvekod adypro » 07 kvě 2020, 15:45

efrazmor píše:@adypro plody boli velke akurat do zenskej dlane, sladke zevraj.. keby sme mali nafukovaciu zahradu, tiez by som to skusila s granatovnikmi, tam mam zalusk na odrodu dente di cavallo.. z cireho nestastia nad holym kaki som si objednala odrodu Fuyu, tak miesto na subtropy na juznej strane domu je zaplnene :) uvidim ako sa rozhodne Rojo, ci s nami zostane

Pan z Tropiku zde sliboval ještě lepší odrůdy granátovníku než je ta Vámi uvedená a Hermione, prý jsou nějaké z bývalých sovětských republik Sumbar atp. Mrkněte do sekce nezařazené Punica granatum. Zajímavé tomely jsem objevila u pana Rézla na Bambusarium.cz spoň dvacet odrůd pěstovaných v Čr.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: tomel

Příspěvekod svazenka » 10 kvě 2020, 10:04

Tomel Jiro vysazen a přemýšlím, jestli odstranit nějaké spodní větvičky i když jsou na nich už náznaky květů.

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron