tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod caver » 06 úno 2022, 19:38

Ahoj,

pásku na sílu vytáhnout, případně si pomoci nožem, pak zamazat stromovým balzámem. Problém to není, už se mi to stalo taky. Stromek je vitální logicky, asimiláty zůstávají v koruně, takto se za účelem indukce kvetení stromky drátovaly nebo nařevávaly.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 06 úno 2022, 21:21

caver píše:Ahoj,

pásku na sílu vytáhnout, případně si pomoci nožem, pak zamazat stromovým balzámem. Problém to není, už se mi to stalo taky. Stromek je vitální logicky, asimiláty zůstávají v koruně, takto se za účelem indukce kvetení stromky drátovaly nebo nařevávaly.


Po vzoru hesla, co muzes udelat dnes neodkladej na zitrek jsem to narezal a kombinackama nakonec vytahnul. Lepe to neslo, mozna az na tu cas s vetsi odtrzenou kurou s casti dreva. Zrejme sem to v tom miste mel narezat jeste hloubeji, ale bylo to cele komplet zarostle a nevidel jsem tam a nechtel jsem to prehnat. Uz takhle je to myslim vyriznute az az.

Kazdopadne je to pryc a vyvazane a ramy zamazane stromovym balzamem.

V nejhorsim to pujde pryc uplne a bude to rust ze spodnich casti stromu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod caver » 06 úno 2022, 21:40

Neměj strach, zvládne to..operace se zdařila S6
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 460
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: tomel

Příspěvekod Tibor » 06 úno 2022, 21:55

Ja keď som kupoval kaki od známeho pestovateľa z Nitry, tak ten mi odporučil miesto vrúbľovania zasadiť pod zem a okolo toho miesta dať trochu drenáže-najlepšie piesok. Vravel že kaki len veľmi neochotne spravokoreňujú, prakticky vôbec. Išlo o Nikitskú bordovú na lotuse. Myslím že už som tu o tom raz písal.
Stromček mi koncom jedného leta z ničoho nič behom pár dní uschol, takže neviem povedať ako by to s tým podsadením dopadlo.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 07 úno 2022, 20:40

Tibor: Po kolika letech takhle zasel?

Caver: tak snad jo :-D Uvidime tak za rok, dva :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod jarek01 » 07 úno 2022, 22:46

RE: antarian
Asi bych to v místě toho zeslabení vyztužil nějakou hůlkou, aby se to nezlomilo (nevím jak velká je část stromku nad tím zeslabením.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: tomel

Příspěvekod miro22 » 20 úno 2022, 00:15

Zdravím,

chcem sa opýtať najmä pestovateľov, ktorí už majú s pestovaním kaki dlhšie skúsenosti.
Mám voľne na záhrade vysadený stromček kaki odroda "Sharon", ktorý som štepil v roku 2019 na D. lotus.
Pestuje niekto túto odrodu tiež voľne? Dá sa predpokladať do akej veľkosti takýto strom postupom času narastie? Pýtam sa kvôli tomu, že informácie na internete sa rôznia a vôbec netuším ako lotus ovplyvňuje rast a konečnú veľkosť stromu. Obávam sa, či aktuálne miesto v záhrade bude do budúcna dostatočné, prípadne by som ho ešte presadil kým je to možné.
A ako to je s rezom kaki? Je potrebné urobiť na začiatku výchovný rez a potom už nechať stromček voľne rásť, či ako k tomu treba pristupovať. Prikladám aj fotky môjho stromčeka so založenou korunkou. Zatiaľ neplodil, ale dúfam, že tento rok už bude nejaká ukážka plodov. Tie asi svojou váhou, tiež prispejú k ďalšiemu tvarovaniu vetví.

Za každý názor, radu alebo skúsenosť vopred ďakujem.


Obrázek

Obrázek
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 20 úno 2022, 11:37

Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 20 úno 2022, 12:24

Miro22- stromek není potřeba přesazovat, na fotce je vidět že místa má dost. U takového stromku zakracuji větve asi o třetinu a jinak upravuji korunu každým rokem.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 20 úno 2022, 12:31

Miro22: Já jenom k té odrůdě Sharon . Už to tady někomu uzrálo volně v zahradě ? Možná by bylo vhodné už teď přiroubovat do koruny něco vyzkoušeného a odolnějšího . Pokud je stromek mladý ,jde to líp .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod miro22 » 20 úno 2022, 14:31

Stanley_51 píše:https://www.youtube.com/watch?v=O3xkaNPdbPk


Čiže tomely sa rezom upravujú podobne ako ktorékoľvek iné ovocné dreviny. To som práve nevedel. Vďaka.

MD
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: tomel

Příspěvekod miro22 » 20 úno 2022, 14:36

Jožka píše:Miro22- stromek není potřeba přesazovat, na fotce je vidět že místa má dost. U takového stromku zakracuji větve asi o třetinu a jinak upravuji korunu každým rokem.


No momentálne je tam priestoru dosť. Ale mám pred tomelom aj za ním vysadené mladé stromčeky (jabloň a marhuľu), ktoré nie sú na foto vidieť. Zatiaľ je to ok, len na internete sú fotky aj pomerne mohutných stromov, ktoré veľkosťou presahujú rozmery bežnej záhrady. Skôr by boli vhodné do parku alebo ako solitér a nie k iným ovocným stromom. Tak neviem čo z toho narastie.
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: tomel

Příspěvekod miro22 » 20 úno 2022, 14:49

milos 51 píše:Miro22: Já jenom k té odrůdě Sharon . Už to tady někomu uzrálo volně v zahradě ? Možná by bylo vhodné už teď přiroubovat do koruny něco vyzkoušeného a odolnějšího . Pokud je stromek mladý ,jde to líp .


No to neviem, aké skúsenosti majú iní pestovatelia s touto odrodou a či ju pestujú celoročne vonku. Budem rád ak niekto napíše svoju skúsenosť so "sharonom". Ak to bude potrebné, samozrejme nahradím ho inou odrodou, len čakám ešte na prvú úrodu. Každopádne, záhrada kde som ho posadil je v nadmorskej výške 180 m n.m. , cez leto horúčavy, zimy mierne (minumum mrazivých nocí, sneh takmer žiadny). Už si pripadám ako v Chorvátsku ( len to more chýba :D ). Sám som zvedavý na plodnosť a dozrievanie.
miro22
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 03 bře 2019, 17:44

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 20 úno 2022, 16:08

Miro, Sharon nepestuji ani jsem neměl možnost ho ochutnat. Ale jak už jsem psal, řez je nutný pokud strom necháš nárůst do velkých výšek jak píšeš nebudeš schopný jej obrat ani z žebříku. Nemůžeš počítat že plody spadnou jako marhule, budou držet na stromě i v zimě tak dlouho až shniji.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod vrana » 23 úno 2022, 19:15

neznáte nějakou zakrslou odrůdu? V rusku zas hledají vysoké,protože jim to ožírají jeleni.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků