tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2022, 19:29

Znám, můj vlatní semenáč v Praze. Ale ještě po nějakých 12 letech ani nekvetl, tak nevím, co z toho bude. Teď má něco přes metr, učiněný bonsaj. Ale třeba zrovna letos zakvete. Říkám si to tak každý další rok. Musím holt doufat, že se někdy dočkám... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 26 bře 2022, 12:20

Chtel bych se zeptat jestli nekdo nemate
Yates, nc21, sosnovskaja a potreboval bych poradit jestli z toho neco roste mene :-) (mam jedno misto mensi, respektive mam pobliz cisticku, takze to asi moc vadit nebude, kdyztak vystriham spodek, ale i tak se radeji ptam)

Plus jeste dotaz, myslite ze bude hodne vadit pisek (ja tam dam substrat ale proste tak do trictvrte metru je to samej pisek a jen kolem korenu bude substrat.

No ono to jinak navymyslim s tou zeminou, takze to nejak zkratka dopadne :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 26 bře 2022, 15:12

Antarian- co se týká toho písku tak nevidím v tom problém, všechny tomely mám nasazené v písku. Padesát centimetrů ornice a pak žlutý písek a daří se jim dobře.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod haco » 15 dub 2022, 21:04

tohtorocne stepenie tomelu vyzera nadejnejsie ako nepodarene pokusy vlani. zatial sa tlacia vsetky ocka, uvidime...
Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2022, 18:35

Chcem poprosit skusenych pestovatelov kaki o nazor. Aku najnizsiu teplotu vydrzi ciste kaki v tomto stadiu? Aspon priblizne. A kolko by mohla zniest Nikita v takomto stadiu. Vdaka

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod jarek01 » 18 dub 2022, 20:29

S teplotou asi neporadím, ale je vidět z předchozích příspěvků, že na Slovensku jsou s jarem o hodně dále.
U mě se na Virginkách začínají zelenat teprve špičky pupenů.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 18 dub 2022, 21:36

Bohuzial sme popredu. Prave kvoli tomu mi robi starosti zajtrajsia noc.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Tovy » 18 dub 2022, 23:12

Ahoj!
Vysadil jsem postupne nekolik krizencu tomelu za 4 roky. Zatim prvni zimu vydrzely jen Nikitskaja Bordovaja a Geneva Red (ten ale nema skoro zadne prirustky - za 1 rok ve skleniku a 2 roky venku vyrostl snad jen o 10cm. Doufam, ze se rozjede tento rok). Myslim, ze jsme tu nemeli mene jak -10 v zime, jenze jsem na kopci, dost tu fouka, mozna to je problem. Nicmene podnozim se zjevne dari dobre. Protoze jeste nejsou naklicene, tak prosba, jestli nekdo nema nejaky roub navic, ze bych vyzkousel naroubovat. Dik!
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 29 kvě 2022, 14:59

Jen tak pro zajimavost.. kolik let vam tak trvalo nez zacali tomely plodit?

Ja zatim asi 4 rok na miste a zatim jen 2 rok sem mel 2 nebo 3 plody, minuky rok par kvitku, ale nic z toho nebylo a ted opet par kvetu na nekterych stromkach, ale bida a cekam jak to dopadne.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 30 kvě 2022, 09:35

tak jsem zjistil pri dnesni prohlidce zahrady ze tento rok vysazene virginiany maji kvety (to budu muset asi otrhat ... ty rostlinky maji nad zemi tak 20 - 30 cm)

Co me trochu znepokojuje tak jedna z nich nevypada teda uplne dobre a ma takove lehce pokroucene listy plus nekolik vyhonu na ni otrhal vitr :-( No snad se s tim nejak popasuje a prezije to. Zkusim to privazat k tycce a snad to zvladne lepe

Edit: ted koukam a virzinky maji ty listy takove svesene vsechny i ta moje velka... zrejme je to asi normalni a jen jsem se zbytecne vzrusoval.
Co se tyce kvetu tak tam je mi to fakt zahadou... nektere strimky fakt krasne rostou, prirustky jsou fajn, ale kvety zadne nebo je to ve stylu 3 kvety na ceky stromek). O to vic me ted prekvapili ty nove vysazene virzinky s velikosti cca 20 cm nad zemi na kterych jsou kvety. (Stromky byli vyssi ale davam to hooooodne hooodne hluboko, mozna ten problem je v tom a snazi se to zpravokorenit a vydava to tu energii na to misto na kveteni)
Hybridy maji naopak ty listy takove svesene nemaji.
A ted koukam ze jeste jeden rozdil mezi nimi je. Ty virzinky jsou roubovany na virzince a ten nekvetouci zbytek je na lotusu.
No pokud vse prezije tak nasledujici rok se uvidi (ten prvni rok po vysadbe to muze byt cimkoliv a i u tech nekvetoucich si rikam ze dokud rostou tak to takovy problem neni ... minuky rok dva kvety, ted tri a za par let to bude treba plne kvetu a jen to potrebuje cas a ten strimek bude v tu dobu aspon silnej a pevnej, aby se nezlomil.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod svazenka » 30 kvě 2022, 21:27

Přikládám fotku mého japonského tomelu Jiro , rozdíl mezi snímky je 3 týdny. Přírůstky více jak 40 cm. Podotýkám, že jsem vůbec nezalévala, srážky u nás byly asi 35 mm. Má asi 30-40 květů. A teď dotaz: můžu trochu prořezat nebo nechat být?

Obrázek
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 30 kvě 2022, 22:39

My odstraňujeme teď - všechny nové výhony směřující do koruny a zahušťující korunu (pokud samozřejmě nemají květy). Zaštipujeme příliš dlouhé výhony, především vrcholové, aby nám stromek nepřerostl, protože pokud zaplodí, tak u nás v písčité půdě má ve větru a po dešti tendenci se vyvracet a taky aby vítr příliš dlouhé nové přírustky nevylámal....snažíme se celkově o pevnou kompaktní korunu, protože když tomel zarodí na tenkých větvičkách, tak se pod váhou plodů poláme. Tím netvrdím, že se nám to daří :D , roste to opravdu jak blázen (přírustky už přes 60cm).....ale snažíme se. Řežeme na jaře a korigujeme průběžně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4232
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 31 kvě 2022, 07:11

Nám dva Tomely umřely, neprobudily se.
Jeden měl jako by ožranou kůru u země, asi chyba mulčování, musím tam nechávat mezeru u kmenů.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 31 kvě 2022, 08:12

Taky je prubezne striham, kdyz se tomel rozjede, tak jsou prirustky opravdu ohromne, odstranuji i kvety- letos je jich opravdu (hodne,tak si to muzu dovolit)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod svazenka » 31 kvě 2022, 09:42

Díky, tak já to taky trochu prostříhám :)
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků