tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Marek1970 » 03 kvě 2021, 16:07

Bláža píše:Loni jsem si dokonce nějaké objednala od pana Danka z Sk. No, z těch chcípáčků mi přežil jeden (tak 20cm), prý se jmenuje banánový. Důvěru si pán nezískal, tak hledám jinde.

Tak tohto "predajcu" snáď už tu netreba ani komentovať. "Banánovy" tomel S15
Ľúto je mi len tých, ktorý tomuto "odborníkovi" naleteli.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Bláža » 03 kvě 2021, 18:07

Příspěvekod moonvil » 03 kvě 2021, 14:03
Co třeba jujubu?
Děkuji za upřímnou reakci i kreativní nápad. Když já ji nikdy ani neochutnala ani neviděla. Něco už jsem o ní samozřejmě četla a nabyla jsem dojmu, že je to velmi drahá rostina (menší problém) která roste velmi pomalu (z čehož usuzuji, že i pozdě plodí) není úplně na venkovní výsadbu, spíše do nevytápěného skleníku (bydlíme v Praze, v širším centru) a nakonec z ní naroste obrovský strom. Chuť je mi záhadou, zdá se, že dobrá (ony tedy naše děti jsou jak kobylky). Plodnost vypadá taky jako velká, ale to znám spíš jen z fotek na googlu). Jak trpí na škůdce a choroby nevím.
Jak je to ve skutečnosti? Ta myšlenka mě zaujala.
Díky
Bláža
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 03 kvě 2021, 21:24

Bláža píše:Dobrý den, Díky Bláža

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 03 kvě 2021, 21:47

Blážo, v Praze rozhodně jujuba nemusí být ve skleníku, dozrát stihne, hlavně ranější odrůdy.
Ale co se týče toho tomelu, tak bych volil jen "jistotu" v podobě Rosseyanky, Nikitské nebo z těch novějších třeba Sosnovské.
Jestli on by nebyl lepší, jakožto pozdní ovoce, nějaký pozdně zrající dřín (Cornus mas). Lze udržovat relativně malý a foremný, bohatě plodí,.. sice musí být dva, ale mohou být hned u sebe a tvořit společný keř. Třeba takový Svetlachok zraje asi tak až na přelomu září a října.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 04 kvě 2021, 10:46

No, já nevím, podle mě jujuba není ovoce na přímý konzum na první dobrou. Jako že člověk přijde ke stromku, utrhne plod a pochutná si. Plody se musejí nechat odležet a pak se dají jíst. Dětem nechutnaly ani přímo ze stromu, ani po odležení. A to jinak sežerou kde co. :) Nechci jujubu nijak hanět, na zpracování asi výborná, ale na zobání přímo ze stromu moc ne. Pokud jde o málo místa a i dekorativní prvek, dal bych tam asiminu, ale jen výlučně Primu 1216, ta je skutečně samosprašná, ověřeno u mě. Moc vděčná rostlina. A pokud je místa víc, tomelu bych se nebál, ale spíše nějakého hybrida, jak píše Radim K, čistý tomel asi úplně ne, maximálně nějakou opravdu odolnější odrůdu. Mě v Praze živoří semenáč tomelu už asi 10 let, jednou vymrzl komplet ke kořenúm jako malý proutek, ale od té doby se drží. Je to ale nějaký neduživý zakrslík. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Bláža » 04 kvě 2021, 10:50

Příspěvekod Radim K » 03 kvě 2021, 21:47
Jestli on by nebyl lepší, jakožto pozdní ovoce, nějaký pozdně zrající dřín

Děkuji Radime. Dřín já znám spíš jenom jako kuličky na kompot, o to vůbec nestojím. Ale ono už je to možná dneska úplně jinak?
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: tomel

Příspěvekod nene » 04 kvě 2021, 12:52

Honzo, ušetřil jsi mi psaní. Prima by byla zajímavá, strom pěkně vypadá, žádné moc velké opečovávání nepotřebuje - jenom by to asi chtělo nejdřív ochutnat, někdo to fakt nemusí. Ještě fíkovník by byl zajímavý - záleží, jak je to chráněné místo. No a hrušeň - na kavkazské podnoži to moc neroste, plodí brzy a např. Nojabrskaja je vynikající, není to rarita, ale je to prudce jedlé :wink: .
No a naše oblíbenkyně - mišpule, ty jsou tedy opravdu jedlé v době, kdy už nic jiného není. V tom případě doporučujeme koupit Royal.
Mišpule je opravdu krásný strom nebo keř - podle přání.
A je to jasné - bude to chtít další zahradu :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Bláža » 04 kvě 2021, 16:20

Všem díky za rady.
Já se nevyjádřila úplně jasně. Zahrádka je maličká, 300m včetně všeho (okolo domu a tak).
Já se ale rozhodla, že z ní udělám jedlý ráj. A celkem se mi to daří. Roste tady velká hruška (i když předchouzí majitele ji ošklivě zmrzačili, na což určitě časem umře), v kompostu je zasazená meruňka (ten kompost jí zachránil život), švestka, zatím maličký muchovník. Zimolezy, maliny, a všechno ostatní drobné ovoce. Muďoul jsme jedli a obzvlášť dětem chutnal. Ty chci 2 koupit letos (ano, také jsem je koupila loni od pana Danka S13 ) a dát je před dům - na sever, svítí tam ráno a pozdě odpoledne. Ale letos přes zimu jsme pokáceli dvě jabloně, místo jedné bude určitě fík, asi Dalmatie (prý úzký a vysoký), a teď řeším ten druhý strom. Nemělo by to být nic obrovského, hruška s fíkem od sebe budou asi 8/9 metrů, tak něco mezi to.
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: tomel

Příspěvekod nene » 04 kvě 2021, 16:37

Bláža píše:.... hruška s fíkem od sebe budou asi 8/9 metrů, tak něco mezi to.

Jéje, to je místa, tam toho ještě vejde :wink: ....(stromy se dají stříhat). V seznamu nevidím broskve....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Bláža » 04 kvě 2021, 20:48

Příspěvekod nene » 04 kvě 2021, 16:37
V seznamu nevidím broskve....
(stromy se dají stříhat)

Stříhání ani stříkání není naše parketa. Manžel nechce tvarovat strom řezem, nemá to rád, chce aby rostl jak je mu to přirozené. Jakýs takys prosvětlovací řez ještě, udržovat ale strom malý vzdor jeho genetice, to nechce.
A stříkání, no to je vždycky výkon aby postříkal alespoň okolo toho květu. A broskev, jak je mi známo, chce stříkat dost ne?
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

Re: tomel

Příspěvekod nene » 04 kvě 2021, 21:43

Tak tohle netušíme, broskve nestříkáme. Nestříkáme nic. (Jedině v únoru Sulkou proti vlnovníkovi).
K té přirozenosti růstu - rostliny na zahradě nerostou v přirozených podmínkách.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Lenkalor » 04 kvě 2021, 22:03

[quote="nene"
K té přirozenosti růstu - rostliny na zahradě nerostou v přirozených podmínkách.[/quote]

To je fakt. Plané jabloně a hrušně rostou přirozeně, ale jíst se to nedá (vlastní zkušenost - potřebuji smajlíka pro křivou hubu :x ?) :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 04 kvě 2021, 23:28

Bláža---- A co takhle Nashi? Pročti si toto téma a možná tě zaujme.--výborné šťavnaté ovoce S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 05 kvě 2021, 00:30

V Osvračíně obhospodařujeme maličký pozemek, něco málo přes 300 metrů, z toho čistě zahrada přes 200 a na správně zvolených podnožích je tam úplně všechno ovoce stromového i keřového patra, stromové jsou "sloupcovité" odrůdy. 2 jabloně, hrušeň evropská, asijská (nashi), meruňka, švestkomeruňka, švestka, japonská švestka, višeň, třešeň, keřová višeň, višeň plstnatá, aronie, mišpule, moruše (Trnavská) 3 muchovníky, 3 borůdvky, 3 kamčatky, asimina, dva tomely, 2 dříny, rybízy, josta, angrešty, fík a ještě jsem určitě na něco zapomněl. A stále by byl ještě prostor na něco. A ještě jsou tam nějaké okrasné.
Jinými slovy, jde to, ale chápu, že ne každý chce/může/umí vybírat vhodné odrůdy, vhodné podnože a je ochoten sázet blíž k sobě, než se "doporučuje".
Ovocné stromy ve skloupcovitých tvarech s podsadbou keřů, tvoří živý plot kolem celého pozemku.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Bláža » 05 kvě 2021, 14:52

Ach, radime, koukám, že máte stejnou úchylku jako já! Přála bych si Vaši zahradu vidět. Nám tady spoustu místa zabírá (barák, samozřejmě, ale někde bydlet musíme no) vrba, jenže my nějak nemáme na to ji pokácet. Je to nepochopitelné, ale my ji nějak máme rádi. A ta je monstrozní. A pak dva velké vyvýšené záhony. Keramický atelier, pec na keramiku na dřevo. Není to jednoduché. Taky chceme pískoviště a ohniště. Ale pořád nacházím nová místa kam se dá něco nacpat :-)
Větší stromy sem ale každopádně víc než dva nedám, tak chci dobře zvolit jaké. Resp. ten jeden můžou být dva, ale stejné a u sebe tak, že budou tvořit skoro jeden.

Co se týká tvarování. Jasně, už samo o sobě toho spousta není přirozená, ale například vystříhávání stromů a vedení podél domu, se mě moc líbí. Manžela z toho ale berou mrákoty. Stejně tak když je velký strom který někdo řezem udržuje maličký, co si budeme povídat, jsou to pak takové podivné "bonsaie".

Ale k těm broskvím, fakt to dáte s jedním postřikem v únoru a jsou to zdravé a plodící stromy? To mě hodně zaujalo, broskvoň bych brala.
Praha 250mnm
Bláža
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 kvě 2021, 15:52

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků