tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod onry » 14 kvě 2019, 13:27

Pokud se pamatuju tak rostlinky (1,2-1,3m) od " bulhara" přišly prostokořenné a chytaly se velice dobře. Co jsem sázel z květinéče později tak se hodně šklíbí. Chce to asi velmi opatrně rozrušit kořenový bal a kořeny "nasměrovat v růstu" jinak se točí dokola. Před pár lety jsem roubovanou jeřebinu pro nedostatek místa dal do květináče a po 3 letech jsem ji hodil do volné půdy kde úspěšně během 1/2 roku zašla. A teď mám z kmínku a kořene pěkný držák na nápoje (ještě v květináči dole udělal kořen úhel 90´a opsal přesný kruh o průměru 8cm
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 14 kvě 2019, 20:08

To co jsem sazel ja to se rozplest nedalo...
V podstate byl celej kvetinac jeden velkej smotanej koren a sem tam substrat...

No uvidime... Treba to zvladne jako kupa jinej kytek co sem vysadil, pak z nich vsechno opadalo a za mesic dva se rozjeli znova....

A co to nezvladne holt nahradim. (Jamy uz mam pripravene, obrubniky hotove at maji hodne vody takze ted uz to bude maximalne o vymene.... Tak budu zkouset dokud to nevyjde)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 31 kvě 2019, 09:03

Toto fórum ma navnadilo okrem iného aj na pestovanie kaki. Mám síce málo miesta, ale nejaké 2 stromčeky by som chcel vyskúšať. Natrafil som na nádherné veľké stromčeky Tipo, Rojo Brillante a Mela. Sú to ale výpestky z Talianska, takže mám také nepríjemné tušenie, že nebudú do našich podmienok dostatočne otužilé. Chcel by som poprosiť o názor skúsených pestovateľov, či má vôbec význam tieto južanské odrody u nás sadiť von. Som síce v najteplejšej časti Slovenska, ale aj tak mám pochybnosti, či by nenamŕzali. V slabších zimách možno nie, ale občas sa mrazivejšia zima vyskytne aj tu na juhu. Mám k dispozícií aj nevykurovaný dvojvrstvový fóliovník, takže by bolo možné pestovanie v kvetináčoch pod fóliou, ale ja by som to mal radšej vonku vo voľnej pôde. Ďakujem vopred za rady.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 12:14

Semenáč mi s krytem na zimu ve VDF dal skoro -19 stupňů s asi tak 30% omrznutím pupenů. Ani dlouhá období mrazů kolem -15 až -16 stupňů mu zde nedělají nějaké výraznější problémy. Ale podotýkám s krytem nejprve zabalen v prodyšné textilii a poté ještě obalen rákosovou rohoží. Ty jsi oproti mě pomalu v tropech... :)
Nemám tedy žádné zkušenosti s těmi níže jmenovanými odrůdami, ale pokud u tebe neklesají teploty příliš často pod -16-17 stupňů, tak do toho určitě jdi.
Doporučím hnojit hodně draslíkem, ten je na vyzrávání dřeva. Každý rok pod ně hodím na jaře, když čistím ohniště tak 2 plné lopaty čistého dřevěného popela.
Jinak mi to přijde i jako celkem nenáročná rostlina do tvých podmínek. Ta kytka vydrží víc, než se zdá... :wink:
Ale jak říkám, s roubovanci zkušenosti nemám, pouze se semenáčem a hybridem Nikita. Ten ani u nás na severu na zimu nezakrývám a celkem v pohodě zatím prosperuje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 31 kvě 2019, 19:57

Ja bych do těchto odrud nešel, mám odrudu Jiro šestým rokem a teprve letos snad donese plody. Násadu má pěknou, jinak každým rokem zmrzne. Letošní zima nepřesáhla 13°C tak to přežilo bez uhony. Je spousta odolnějších odrud tak bych zvolil něco odolnějšího a není potřeba to na zimu balit.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 31 kvě 2019, 22:19

Chlapi, vdaka za nazory. U nas v "beznych zimach" teploty najhlbsie klesaju zhruba na tych -12 az -14 °C. Raz za cas vsak pride zima, kedy to zbehne aj na -18. Hlbsie poklesy su uz mimoriadne zriedkave.
Co na nich vlastne zvykne zamrzat? Kvetne puky? Alebo cele letorasty?
Jozka ktore odrody su dostatocne otuzile do teplejsich oblasti v CR a SR? Tie najotuzilejsie hadam nie su nutne, tie su asi skor do okrajovych oblasti. A hlavne kde ich zohnat? V zahradnictvach maju prevazne tie talianske malo odolne. Vdaka.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 22:46

Namrzají pupeny budoucích větví, tedy jednoletého dřeva. To co namrzne, z toho nevyroste větvička. Někdy mi zcela zmrzly i menší větvičky z minulého roku, ale to opravdu zřídka a pouze ve Varnsdorfu. Tam nemám roubovaný tomel tam se můžeš vydat jenom cestou semenáče.. :) .
V Praze mám semenáč zcela bez ochrany každou zimu a v pohodě. Být v tvých podmínkách, mám plnou zahradu tomelů! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 01 čer 2019, 08:47

Hofis, tak to by sa mi pacilo mat ich plnu zahradu. :D Tym, ze mam taku mini botanicku zahradu, viem natlacit maximalne 2 stromceky. Uvazujem teda tak, ze by som dal 1 taliansku na vyskusanie ako tu pojde. A druhu by som dal mozno nejakeho krizenca ako stavku na istotu.
Este 1 vec. Obdobie kvitnutia sa plus minus prekryva u roznych odrod? Alebo su medzi nimi velke rozdiely a moze sa stat, ze sa v kvete ani nestretnu?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 01 čer 2019, 10:15

viewforum.php?f=38

Bude to chtít studium :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 01 čer 2019, 15:27

Studium urcite, len na to potrebujem aspon mesiac a ja som to chcel vysadit cim skor, aby sa to do zimy poriadne zakorenilo. Zato som poprosil o nejake zakladne informacie. Ale asi to take jednoduche nebude. Nema asi zmysel huronsky sadit prve, co zozeniem a potom to menit za nieco ine. :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 01 čer 2019, 18:47

Za nejrozumnější považuju sehnat podnož , zasadit a pak si naroubovat cokoli dle přání. Mezitím si ta přání studiem ;) upřesnit.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 01 čer 2019, 22:48

Ve Tvém klimatu je fakt výhoda, že moc nemusíš řešit odrůdu. Máš zimy podobné, jako my, ale léta mnohem delší. Takže i odrůdy, které na drtivé většině Česka nemají (při celoročním pěstování venku) žádný význam, jako třeba Tipo, Jiro, Hana Fuyu, Sharon, atd, u Tebe význam mají. Takže bych se ve Tvé lokalitě zaměřil spíše na to, jestli máš rád chuť čistého kaki, nebo jestli máš raději chuť viržinky. Pokud máš rád chuť virginiany, tak bych sáhl i po kříženci, kde se ta chuť více či méně prolíná a nejsou tak fádní, jako je pro někoho čisté kaki. Pak bych se asi zaměřil na to, jestli chceš mít odrůdu astringentní i bez úplné zralosti, nebo jestli chceš mít plody modré až černé (Kuro Kaki, Chiocolatino, Huk Kam) a nebo jestli chceš, aby plody zrály v srpnu, září,.... listopadu, prosinci... :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 02 čer 2019, 19:41

MartinS- Mě Jiro totálně zmrzlo při -17°C obrašilo z kmínku a všechno začalo znovu a teprve letos se snad dočkám první urody, proto si pořizuji odolnější odrudy jako je NB-T , Sosnovská, Čučupaka, Gora roman koš a podobně. Pokud máš málo místa tak nemá cenu experimentovat s málo odolnými odrudami, to muže dělat ten kdo má velkou zahradu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod MartinS » 03 čer 2019, 12:30

Chlapi velmi pekne vam dakujem za cenne rady. S6
Este by som sa chcel opytat jednu vec. Nieco som tu uz studoval a casto sa spomina ako povod rastlin Nitra. Nemate niekto kontakt? Do Nitry to mam 25 km. :D To by bolo super, keby nieco mali. Nemusel by som to zhanat kade-tede.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 03 čer 2019, 14:41

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků