tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 18 lis 2018, 17:55

Obrázek
Amankaki- japonská odrůda. Pokud není opylena zůstane trpká ,barva dužniny je světlá a neutvoří semena .Trpkost jsem úplně odstranil v alkoholovém pytlíku za 6 dní. Nahoře.
Dole . Pokud je odrůda Amankaki opylena (v tomto případě opylovala odrůda Kavkaz) ,dužnina ztmavne , utvoří se semena a plod je sladký
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 18 lis 2018, 19:52

Miloši prosímtě, platí to i pro jiné odrůdy že opylením ztratí trpkost?

Já měla loni první plod na Gora Goverla, uvnitř ok ale slupka příšerně trpká... Letos má rostlina plodů 5, všechny jsou jak med... rozdíl je propastný... ale nevšimla jsem si že by mi kvetl ještě jiný tomel.

Může to být tím že rostlina je větší, nebo jsem si jen nevšimla nějakého květu na další rostlině?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 18 lis 2018, 20:17

Ne neplatí . Jsou odrůdy se sladkou dužninou např. Orest , potom s trpkou , kam patří většina starých odrůd a potom ty přechodné ,které jsou sladké až po opylení jako např .Amankaki. No a mě velice zajímá ,jestli by se dala ta trpkost odstranit např. u Nikity ,která je dobrá jenom po úplném vyzrání. Jenomže tu marmeládovou rozbředlou hmotu každý nemusí a někomu chutná více právě ta tvrdá chrumkavá dužnina.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 18 lis 2018, 20:47

Rozdělení japonských tomelů do 4 skupin podle vlivu opylení .
1. PCNA (Pollination Constant Non Astringent) -odrůdy se sladkou chutí dužniny , obsahují semena a v dužnině jsou zřetelné tmavé tečky.
2. PVNA (Pollination Variant Non Astringent) - sladká chuť se projevuje pouze po opylení , partenokarpické plody jsou jedlé až po změknutí
dužniny.
3. PCA (Pollination Constant Astringent ) - odrůdy se svíravou chutí v době zralosti ,jedlé až po změknutí plodů.
4. PVA ( Pollination Variant Astringent ) - odrůdy , které mají po opylení dužninu sladkou jenom v bezprostřední blízkosti semen , kde se rovněž
vyskytují tmavé tečky. Počet semen je variabilní. ( Giordani ,2001)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod amy80 » 18 lis 2018, 20:49

Aha, díky.

Takže Goverla asi spadá do stejné skupiny jako Nikita.

Plody byly sladké jakmile změkly, nebyly ale vysloveně rozbředlé.

A je někde seznam které odrůdy patří do které z těch 4 skupin?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 18 lis 2018, 22:21

milos 51 píše:... No a mě velice zajímá ,jestli by se dala ta trpkost odstranit např. u Nikity ,která je dobrá jenom po úplném vyzrání....

Ja myslim ze urcite ano. Niekto tu uz u nej popisoval svoju metodu ulozenim v atmosfere CO2(?). Ja mozem potvrdit, ze alkohol uz po tyzdni odstranil trpkost u Rojo Brillante. Takze vdaka Milos, ze si sa podelil s tymto jednoduchym riesenim!
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod jarek01 » 19 lis 2018, 21:17

Včera nakousl syn jeden plod odrůdy Rosseyanka x Sayjo ( velikost asi 4-5 cm ) a ten byl tvrdý a velice trpký. Dal jsem ho na zkoušku do mražáku.
Dnes jsem ho po 24 hod. vytáhl z mražáku a nechal rozmrznout. Plod změkl, chuť byla sladká a jen s malým nádechem trpkosti.
Proto jsem dnes dal do mražáku další plody a vytáhnu je za dva dny a uvidíme.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 25 lis 2018, 17:24

milos 51 píše:Ne neplatí . Jsou odrůdy se sladkou dužninou např. Orest , potom s trpkou , kam patří většina starých odrůd a potom ty přechodné ,které jsou sladké až po opylení jako např .Amankaki. No a mě velice zajímá ,jestli by se dala ta trpkost odstranit např. u Nikity ,která je dobrá jenom po úplném vyzrání. Jenomže tu marmeládovou rozbředlou hmotu každý nemusí a někomu chutná více právě ta tvrdá chrumkavá dužnina.

Miloši- dík za radu, nechal som tiež pár plodov v sáčku potreté pálenkou - na Pakistan to funguje ( o 7 dní bol tvrdý a jedlý bez náznaku trpkosti) ale Nikite tých 7 dní bolo málo, bola trpká, skúsim ju "v alkoholovom opojení" nechať dlhšie( polovicu plodov mám ešte na strome), som zvedavý, ktoré budú chutnejšie
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1777
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Daník » 28 lis 2018, 20:50

Metoda se sáčkem a alkoholem je senzační S6 - plody Tipa po týdnu tvrdé a slaďoučké, s břečkou vzniklou po zmrazení to je nesrovnatelné!! Krátký seznam odrůd a jejich vlastností vyšel teď v prosincovém Zahrádkáři.
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: tomel

Příspěvekod Daník » 28 lis 2018, 21:03

Rozdělení odrůd dle typu je také porůznu dostupné na internetu v různýchbakalářských aj pracech v pdf. Něco mám uloženo, ale pdf asi nejde připojit. Zaznamenal jsem také rozdílné zařazení v různých zdrojích, např. mnou jmenované Tipo někde jako PCNA jinde PVNA...
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: tomel

Příspěvekod fpepek » 29 lis 2018, 11:32

mam po problemu zda tomel zmrzne nebo jestli je roubovany postarala se o to fenka NO

Obrázek

Obrázek

chtel bych poradit kde koupit novy stromek a jakou odrudu pro pestovani venku . Dekuji
Uživatelský avatar
fpepek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 08 bře 2016, 15:15
Bydliště: Ostrava 266 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod nene » 29 lis 2018, 16:07

Tohle je přesně ta situace, kdy je potřeba se nadechnout a zaradovat se, že si konečně můžu na zbylý pahýl naroubovat odrůdu, která bude odolnější :oops: (odolnost vůči fence NO bude ovšem taky nutno pořešit :) ). Taky jsme roubovali na obdobný dobře zakořeněný pahýl a už druhý rok po naroubování jsme sklízeli (Sosnovskou).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Daník » 30 lis 2018, 11:25

Náš kníráč měl taky tak kolem 1 roku tendenci organizovat rozmístění výsadby. Chce to pořádný kůl a pletivo. S novým tomelem zkus Leisse Břeclav.
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 30 lis 2018, 18:13

U p. Leisse je potřeba obědnávat s předstihem proto že nyní má tomely vyprodány. A určitě vybrat odrudu která je mrzuvzdorná aspon nad 20°C jinak to nemá cenu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod fpepek » 30 lis 2018, 20:41

dekuji za rady pokusim se naroubovat odrudu co mi poradil "nene". Rad bych pozadal nejakou dobrou dusi o zaslani nekolika roubu odrudy Sosnovska. Dekuji ochotu :D
Uživatelský avatar
fpepek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 08 bře 2016, 15:15
Bydliště: Ostrava 266 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků