tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 10 srp 2021, 09:01

Hofis píše:Ivane, to ti asi nikdo přesně nepoví, proč to tak je.Tvrdí se, že za to můžou srážkové šoky, to jsem četl asi nejčastěji, tedy třeba prudký liják po suchých dnech, tedy prudké změny počasí. Pochází z deštných horských subtropů jižní a jihozápadní Číny z výšek kolem 2000 m.n.m. Prý je tam spíše stálé a vlhké počasí bez výrazných extrémů,takže by to davalo i smysl....
....

Hofis- dík za odpoveď....a tak ako som písal, je jedno- aké je počasie- napr. posledné dni sa počasie "znormálnilo" (teploty už neboli 30+)- boli v intervale 25 - 30°C a dokonca 4.8. nám napršalo S6 10mm- a aj 4 cm plody zhadzujú tomely stále- toto za posledný cca týždeň- foto zo včera:
Obrázek
...rastlina má 14 rokov a keď tam ostane do zrelosti 10 - 15 ks plodov - bude to úspech
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2021, 11:13

No, já si spíš myslím, že to shazování plodů je nedostatkem vody. Prostě nemá vodu na to, aby je dokázal uživit, tak je shodí. Srážkové optimum pro tomel je 1200 mm za rok, ještě dostačující dlouhodobé minimum je roční srážkový úhrn kolem 800 mm. U mě ve VDF je průměrný dlouhodobý srážkový úhrn za posledních 10 let 647 mm. A to to celkem zvednul ten minulý rok. Předtím to bylo 627 mm. Takže to nemám většinu roků ani já ve VDF, natož abys to měl ty v Nitře. Můj názor je, že tomel bude pro zdárný růst potřebovat stále vlhkou půdu. Myslím, že mi i ta Nikita odešla ze stejného důvodu. Problémy začaly po tom extra suchém roku 2018, kdy jsme měli ve VDF roční úhrn pouze kolem 400 mm, ale asi 120 mm spadlo v prosinci (decembri), takže do té doby to bylo pouze 287 mm! Buky tehdy opadávaly v půlce srpna suchem, nikdy předtím jsem nic takového neviděl. Nikita mi tehdy na podzim začala podrůstat z podnože a roub začal postupně chřadnout a usychat. Nakonec byl po 2 letech tak vysláblý, že to zabalil. Ta podnož nebyla podle mě schopná zásobit ten kompletní roub vodou a tak ho odvrhla. Na to je potřeba si dát pozor. Už jsem tomely zařadil mezi rostliny s prioritní potřebou zálivky. Zalévám je tedy podobně jako třeba borůvky nebo kamčatky. Uvidíme, jak se to projeví, plody letos nemám žádné. Ale třeba ten semenáč v Praze roste po té vydatné zálivce moc pěkně, daleko lépe než v předchozích letech. Poprvé za celých 10 let i krásně rozjel druhou periodu. Do té doby žádná druhá perioda nebyla.
Ale je to jen můj názor, který ještě musím ověřit.
Zde je zajímavý odkaz k tomelu, včetně popisu ekologických nároků ze Zahradnické fakulty v Lednici:
https://www.zahradaweb.cz/tomel-japonsk ... o-pasma-i/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 10 srp 2021, 14:58

Hofis- zajímavé je že na Sosnovske plody drží a na jiných odrůdach plody padají, nedošel jsem na to čím to může být. V loňském roce to bylo taky tak.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 10 srp 2021, 15:25

Hofis píše:Srážkové optimum pro tomel je 1200 mm za rok, ještě dostačující dlouhodobé minimum je roční srážkový úhrn kolem 800 mm.


Tohle je nějaké podezřelé, 1200 i 800mm je strašně moc, běžně vídám vzrostlé plodící tomely v oblastech, kde není ani polovina takových úhrnů. A když pozoruji mladé tomely v kontejnerech, tak ty rostliny nepotřebují skoro žádnou vodu, přileju tam jednou měsíčně pár litrů a pořád je to mokrý. To samé kontejnerované plodící rostliny, ty vypijou možná o trošku víc, ale v porovnání s fíkovníkem je to nic.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2021, 16:13

Michale, ano, je to hodně, ale jsem si stoprocentně jist, že jsem to někde četl. Nevím sice už kde, k tomelu jsem toho přečetl opravdu hodně, takže mi z toho jde už trochu hlava kolem, ale tady jsem si opravdu jist. Jenže ty srážkové úhrny jsou hodně relativní a vztahují se na subtropy, kde je o dost více a déle teplo, tedy i daleko vyšší odpar. U nás to asi s tou potřebou vody tak dramatické nebude. Takže se asi stačí držet toho, že půda má být konstantně stále vlhká. Ale jinak vysokou potřebu vody u tomelů zmiňuje vícero různých zdrojů. Nevymýšlím si... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 10 srp 2021, 16:49

Je mi jasné, že jsi to někde vyčetl. Jen namítám, že nějakou nadměrnou potřebu vody u tomelů nepozoruji a shazování plodů nemusí být nutně zapříčiněno tím, že rostlina nestojí ve vodě. Spíš bych tipl na podobné chování jako u fíkovníků - taky někdy shazují fíky z nepochopitelných důvodů aniž by třeba jen krátkodobě přeschnuly, prostě je něco vystresuje (klidně i nový krásný velký kontejner) a bum...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2021, 17:24

Jj, ono kdyby to bylo tak jednoduché, tak už to dávno víme, proč k tomu propadu plodů doochází. Ale nevíme to, všechny informace k tomu jsou spíše na úrovni domněnek. Nebo tak mi to alespoň přijde, žádná tvrdá data jsem k tomu zatím nenašel. Jinak tomel by rozhodně neměl stát ve vodě, takřka všude se zmiňuje, že půda by měla být dobře drenážovaná, rozhodně ne přemokřená, ale měla by si neustále uržovat konstantní vysokou vlhkost.
Zde je citace z jedné diplomky k tomelům, která se přímo propadem plodů tomelu zabývala. Propad je především přikládán opylovacím poměrům. I to dokázali na umělém opylování, už jsem tu o tom vícekrát psal. To se mi ale moc nezdá. Buď tedy na těch plantážích v jižní Evropě vše stříkají giberelinem nebo nevím. Ale asi jo.
Cituji:
3.3.2.6 Problematika fyziologického propadu plodů tomelu japonského
Při pěstování tomelu japonského je fyziologický propad plodů hlavním faktorem způsobující nestabilní produkci ovoce. Tomel vykazuje dvě, vzácně až tři vlny fyziologického propadu plodů. První dvě jsou běžné a plody přidružené do tohoto období jsou většinou bezsemenné (GEORGE et al., 1994). První vlna propadu plodů nastává během 20-30 dní po začátku kvetení v čase maximálního prodlužování výhonů a úbytku stavebních látek, především cukrů. Tento stres může být způsoben vysokými teplotami, které podporují současně růst plodů i výhonů a rostlina se rychle vyčerpá (GEORGE et al., 1994). Fyziologický propad plodů je do značné míry ovlivněn stupněm opylení, genetickými a enviromentálními faktory a jejich vzájemným ovlivňováním. Všeobecně lze fyziologický propad plodů rozdělit na ranou fázi vývoje plodů a pozdní fázi vývoje plodů. Přičemž malé plody jsou více náchylné na propad v porovnání s většími (GEORGE et al., 1997). Endogenní růstové hormony (auxiny, cytokininy a gibereliny) mají značný vliv na propad plodů (GEORGE et al., 1997). Transport auxinů do rostoucích plodů obecně klesá v průběhu léta a v této době dochází ke zvýšenému propadu plodů. Pro další růst plodů se proto stávají významné látky z jiných částí rostliny např.: auxiny z listů sousedící s plody (PROCHÁZKA, 1998). Množství auxinů v plodech tomelu je přímo úměrné jejich velikosti. SOBAJIMA (1974) in GEORGE et al. (1997) zjistil, že aktivita citokininů v záměrně opylené odrůdě ´Fuyu´ se zvyšuje 30 dnů po kvetení a zdá se být těsně související s ranou fází vývoje plodů, zatímco u neopylených plodů je množství citokyninů velmi nízké (GEORGE et al., 1997). Bezsemenné plody také často vykazují totální nedostatek giberelinů. Na základě výzkumů bylo dokázáno, že aplikace GA3 (10 mg.l-1 – 500 mg.l-1) do květů nebo na stopku neopylených květů 10-15 dnů po kvetení, zvyšuje udržení násady plodů. Vhodná je kombinace GA3 a s auxinem nebo cytokinem. Aplikace samotných růstových regulátorů (auxinů a cytokininů) se zdá být méně efektivní (GEORGE et al., 1997). SUZUJI et al. (1989) in GEORGE et al. (1997) na základě výzkumu potvrdil, že propad plodů je ovlivněn nedostatečným množství endogenní IAA. Vysoká koncentrace auxinů v kališních lístcích 4-5 dní před opadem, koresponduje s první vlnou propadu. Plody menší velikosti s menším počtem semen mohou vykazovat vyšší koncentraci auxinových inhibitorů.
S fyziologickým propadem plodů u tomelů je spojeno i velké množství růstových regulátorů obsažených v kalichu. Kalich je velmi důležitý, v době kvetení má přibližně 50% váhy plodu. Odrůdy s vysokým obsahem cytokininů v kalichu mají sklon k menšímu propadu plodů. Kalich také obsahuje giberelliny s podobnou aktivitou jakou má GA3. Studie MORLEY-BUNKERA (1992) ukazují, že aplikace GA3 do kalichu zvyšuje propad plodů, zatímco aplikace kinetinu (druh cytokininu podporující dělení buněk) do kalichu vykazuje redukci propadu plodů až o 40% (GEORGE et al., 1997). Pro zmírnění propadu plodů se využívají také pásky obsahující 1000 mg.l-1 IBA, aplikované na vrchol plodů. (GEORGE et al., 1997). Nové růstové regulátory CPPU (KT30-forchlorfenuron, na bázi cytokininu) vykazují efektivní redukci propadu plodů. Aplikují se nástřikem do plně rozkvetlých květů i po 10-15 dnech po kvetení, v koncentraci 3-5 mg.l-1. Jako vedlejší účinek ovšem vykazují redukci zralých plodů a nejsou doporučované k použití u odrůd s brzkou dobou zrání (GEORGE et al., 1997).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod MonikaV » 10 srp 2021, 18:40

Tak ačkoli jsme kousek od sebe s Jožkou, tak Sosnovská se u mě chová úplně jinak--všechny plody z prvního i druhého květenství shodila, a je zalévaná stejně jako ostatní, tož nevím, ale ještě tu může být varianta, že nemám Sosnovskou... S21 (každopádně je to zajímavé) , jediný Boží dar zatím drží a doufám že udržííí S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 11 srp 2021, 06:58

Letos je u nás dost srážek, zalil jsem tomely pouze jedinkrát.
Minulé roky bylo pravidlem, že po zalití do jednoho až dvou dnů nastal masivní opad.
Letos, jestli opadlo 5 plodů (a to jsem viděl snad jen dva)
Tomely sou zatím obsypané a pokud to neopadá, budu muset vyvázat snad všechny větve.
Také letos zakvetla další odrůda, což může být také důvod, že pomohla v opylení.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 11 srp 2021, 13:02

Opad plodov je u mňa s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený nedostatkom vody (v spojení s vysokými teplotami)...:
- od začiatku roka mám 306mm zrážok+ posledné roky nedosahujem ani ročný zrážkový priemer 580mm/rok
- a teploty za toto leto?.... zatiaľ máme "iba" 27 tropických dní( nad 30°C) + 9 dní nad 29°C a za celé leto nebol letný deň(pod 25°C) iba 8 krát :shock:
...ak by tomely potrebovali cca 800mm zrážok za rok- tak teoreticky mu od začiatku roka chýba na ploche 9 m2 pod korunou 1800 l :shock: -dal som mu zhruba 400 l- tak je to "asi" málo....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 11 srp 2021, 22:24

ivan píše:dal som mu zhruba 400 l- tak je to "asi" málo....

Viděl jsem tomely různých odrůd v zahradách v Antályi a mohu s jistotou tvrdit, že nedostanou za sezonu ani těch 400 l. Přitom v červenci a srpnu jsou tam teploty 40 -45°C. Takže vodou to asi nebude.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 12 srp 2021, 06:48

Tak jsem se tu včera rouhal a hned se mi to vrátilo, Nikita shodila tak 40%
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 12 srp 2021, 19:15

Rouháním to nebude, včera nic a dnes je na zemi taky napadanych plodů.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 13 srp 2021, 06:57

Včera další várka, ale pouze Nikita. :? Uvnitř jsou již barevné a až na tu trpkost je cítit chuť.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 13 srp 2021, 09:02

Tak to já mám plody úplně tvrdé a zelené, v průměru tak 3 až 4cm.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron