tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 27 led 2022, 13:27

Mqm nq vas takovy dotaz...

Sosnovska na lotusu.

Vsadili by jste ji i s roubem pod zem nebo ne?

Aktualne mam vsechny stromky na lotosu a mam je vsazene tak 20 cm pod zem :-)))

Ale je to tak male, ze kdyz to udelam se sosnovskou budou nad zem koukat dva proutky ani ne o velikosti tuzky, dlouhe 10 cm.

Mam jeste nejake virzinske a ty budu davat s roubem nahoru.

Jde o to ze mi zkratka prijde ze je ta podnoz choulostivejsi na mraz nez samotna sosnovska a tak bych chtel ten roub ochranit, ale diky tomu jak je to male mam dilema
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 27 led 2022, 14:25

Já mám sosnovsku naroubovanu na lotusu asi 40cm nad zemí a zatím nebyl problém.
Obrázek
Zde je foto.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek1970 » 27 led 2022, 14:28

Na tomely sú tu lepší odborníci, najmä ten Marek čo tento týždeň oslavoval narodky :D .
Ale tiež som Sosnovskú na lotuse zasadil v mieste vrúbľovania cca 10 cm pod úrovňou zeme, kvôli vyššej mrazuodolnosti Sosnovskej oproti podnoži. Neviem či som urobil dobre, zatiaľ sa nesťažuje a pekne rastie. Menej ako -16 stupňov od jej zasadenia som na záhrade ešte nemal ale raz možno budem rád, že je miesto vrúbľovania pod zemou.
Jej prvé plodenie očakávam tento rok, minulý rok už zakvitla ale mráz obral.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 27 led 2022, 15:07

Také jsem o tom takto přemýšlel a narouboval jsem tu Sosnovskou u mě na lotus pro jistotu úplně dole, abych to mohl případně na zimu později zakrývat vysokým mulčem. Ale chci alespoň ze začátku využít té síly té starší a už pěkně zakořeněné podnože, na ní to letí jako blázen. Přihrnout se to pak dá vždycky. :) Předtím jsem na ní měl Nikitu, ta to na severu nedala. Tak uvidíme, co Sosnovská. Jinak lotus u mě snesl -19°C bez jakéhokoliv zakrytí i mulče zcela bez problémů.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 27 led 2022, 15:53

Já mám Sosnovskou na Lotusu taky, roub je cca 20 cm nad zemí. Loni v zimě jsme měli -17,9°C a nestěžoval si. Roste v pohodě dál.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 27 led 2022, 16:19

antarian píše:Ale je to tak male, ze kdyz to udelam se sosnovskou budou nad zem koukat dva proutky ani ne o velikosti tuzky, dlouhe 10 cm.

Ja k tomu len tolko, ze v takom pripade aj tak treba nechat rasit len jedno ocko a zapestovat normalny kmienok.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Luk » 31 led 2022, 18:09

Při dnešní obchůzce velké záhadné překvapení.
Diospyros virginiana
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 31 led 2022, 19:17

Z velice důvěryhodného zdroje ,je to citrusář z Lanžhota , který strom před lety vlastnoručně zasadil ,mám informaci ,že se nejedná o D .virginianu ,ale je to D. lotus :D Škoda . Mohl být naroubovaný .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 31 led 2022, 22:56

Diky za konzultaci... asi se nakonec opravdu rozhodnu pro to vysazeni s roubem pod zem s tim ze budu doufat ze to nejak za ten rok povyroste.

Jinak ten zapestovan, kminek neni od veci :-) rovnou se priznam ze nekde mam kminek zapestovany a ty puvodne mensi maji aktualne spis kerovou formu :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod vlado69 » 01 úno 2022, 12:02

antariane tímto sázením asi uplatníš starou permakulturní praktiku, tedy zpravokořeňování, při kterém se předpokládá, že ušlechtilá část zakoření a nahradí podnož.
Hele! jsi od Kolína, nemáš náhodou PA golden, potřeboval byl roub.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 02 úno 2022, 21:38

vlado69 píše:antariane tímto sázením asi uplatníš starou permakulturní praktiku, tedy zpravokořeňování, při kterém se předpokládá, že ušlechtilá část zakoření a nahradí podnož.
Hele! jsi od Kolína, nemáš náhodou PA golden, potřeboval byl roub.


mam golden pa3 (ale velikostne je to tak .... no 10 cm :-D vytrhali mi ho psy ze zeme a minuly rok se daval do kupy. Tenhle rok teprve zacne podle me rust.

v to zpravokoreneni bych trochu i doufal, ale kdo vi jak to u kaki funguje a pokud to nevykopu, tak to tezko zjistim
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 03 úno 2022, 11:32

Zpravokořenění funguje prakticky vždy, ale je to zdlouhavější proces. Chvíli trvá, než si ten roub vytvoří svůj vlastní plnohodnotný kořenový systém. Do té doby žije z podnože a pomalu přebírá funkci. Nakonec podnož odumře. Používá se to tehdy, když chceš využít i jiné vlastnosti té rostliny, než je plod. Např. vyšší odolnost, rychlejší nebo pomalejší růst atd. A v neposlední řadě je to spolehlivý a jednoduchý způsob vegetativního množení a vytvoření pravokořených kopií originálu. Ale vzhledem k té dlouhé době se samozřejmě komerčně nevyužívá, co jde jen trochu řízkovat, se řízkuje. :) Pro zahrádkáře je to ale někdy k nezaplacení. íNapř. jsem dal takto zpravokořenit asiminu odrůdu Mango, protože má mít údajně značně bujnější růst než ostatní asiminy. No, zatím moc bujně neroste, spíš bych řekl, že zatím skoro vůbec neroste, ale žije! S6 Ale u asimin mi to přijde normální, Primě také trvalo 3 roky od vysazení, než začala pěkně růst. Tka snad se letos to Mango už trochu víc rozjede. Je v zemi dva roky, už by mohla začít jet.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod kaossik » 04 úno 2022, 01:29

Ale zrovna Kaki bych nezpravokorenoval, co jsem četl, roubuje se na lotus hlavně proto, že lépe snáší vlhkou zimní půdu u nás. D. kaki má kořeny dost citlivé a obávám se, aby taková věc nevedla za pár roků k uhnití kořenů stromu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 04 úno 2022, 15:28

Hofis: mango rostlo mnohem rychleji nez jakakoliv jina odruda (jak jsem psal bohuzel chcipnulo ... trvalo to pul roku nez dobojovalo ale zkouselo vyhanet furt nove a nove vyrustky). Jeste tak mam vysazenou vlastne merunku zakrslou (prisla s totalne zlikvidovanym roubem, takze mi to prislo jako jedine mozne reseni, krome vyhozeni na kompost)

Kaossik: no mam tak vysazene vsechny tomely (zatim nechcipnuli, az na Nikitu, ktera bohuzel vzdy brzo vyrasi zmrzne a jede zase od spodu :-( dva roky za sebou). U virginian udelam vyjimku a toub necham nad zemi (je to na podnozich virginiana, takze nevidim zadnou vyhodu v tom to zakopat pod zem) :-D Tak snad nedopadnu tak ze za par let to vse odejde
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 06 úno 2022, 14:20

Ach jo :-(((
Ted uz to nepouzivam, ale prochazel jsem zahradu a vrhnul se na strihani a nasel na kaki bohuzel tohle...

Zkratka ta paska doslova zarostla do dreva a uprimne mozna jsem to mel nechat jak to bylo nez to zkusit odstrihnout.

No musim rict ze jsem idiot :-) jeste jsem takhlea tou samou paskou pomucil jednu jablon. Aspon ze toho na te zahrade neni vic. Ted uz pouzivam neco jineho... ale holt chybama se clovek uci...

Spis mamna vas dotaz .. co s tim? Je to pomerne dole takze... cele to uriznout... nebo to nechat jak to je a casem se uvidi? Zamazat tmelem nebo ne?

Jinak dodam, ze stromek coz je zvpastni ze vsech kaki na zahrade roste suverene nejlepe a nejvitalneji.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků