tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Pokuston » 19 črc 2016, 21:56

Jakub píše:Nevíte někdo co s ním může být? Některé větvě zničehonic usychají aniž by byly nějak poškozeny, dost mi to připomíná mrtvici u meruněk :?
Obrázek Obrázek


U které odrůdy a na jaké podnoži se to objevilo?
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 črc 2016, 22:05

tohle dělají oba druhy podnoží D. lotus i D. virginiana s tím se musí člověk nějak smířit že to jiné nebude . Bud to poroste nebo neporoste.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod Jakub » 19 črc 2016, 22:36

Napadený strom je Rossijanka na lotusu. Zdenku máš pravdu, plakat nebudu, v nejhorším případě místo ní šoupnu jiný tomel :mrgreen:
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Oikos » 28 črc 2016, 11:13

Kdybyste někdo chtěl k pokusným účelům (napodzim po opadu listů, nebo na jaře) tomely Vaniglia, Rojo Brilante, tak napište soukromou zprávu a domluvíme se. Někam do ještě lepších podmínek - do nižší nadmořské výšky, z jihu před dům, do skleníku. Tomely jsou pokusně vysázeny ve volné půdě v sadě, zimu tady (282 m.n.m., Hořice v Podkrkonoší) dávají, ale jarní výkyvy teplot moc ne. Už plodily. Jsou cca 8leté, 160-200cm vysoké se zapěstovanou korunou. Toš tak. Ať se nadále daří.
Oikos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2014, 22:32
Bydliště: Hořice, hranice Podkrkonoší/Polabské nížiny, jedlý les 400 m.n.m./předzahrádka 282 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod ladapospa » 29 črc 2016, 18:32

Dobrý den.Má tady někdo zkušenosti s pěstováním tomelů ve skleníku?Mám velkou násadu plodů které ale pak opadají.Zalévám odstátou vodou a celkem dobře větrám. teplota je ale celkem vysoká.
ladapospa
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 14 dub 2015, 21:16

Re: tomel

Příspěvekod MartinRK » 05 srp 2016, 23:03

Obrázek

Tohto roku naštepený Steiermark na virginke . Rastie pekne len neviem prečo má také pokrútené listy.
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jakub » 24 srp 2016, 10:59

Jakub píše:Napadený strom je Rossijanka na lotusu. Zdenku máš pravdu, plakat nebudu, v nejhorším případě místo ní šoupnu jiný tomel :mrgreen:

Tak stromek mezitím odešel celý, ale těsně nad zemí z kmene vyhnal nový výhon, takže nechcípl úplně, druhá věc je, jestli letorost ještě stihne vyzrát 8)
Obrázek
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Rudolf M » 24 srp 2016, 11:10

Řekl bych, že ne. U nás tuty tenký čubrhéle nemají šanci a ještě k tomu na lotusu. Udělalo mi to několik tomelů a ani jeden zimu nepřežil, plno z nich se na jaře neprobudilo včetně podnože a to byla mírná zima..
Musel by to být tlustý bujarý vlk, co vyroste za sezonu 1,5 metru, ten už zimu přežije.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: tomel

Příspěvekod Jakub » 24 srp 2016, 14:36

Tenhle už má 1.2 m a od spodu dřevnatí, ale též mu moc šanci nedávám. Tak snad na jaře ještě obrazí ze zbytku kmene.
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 srp 2016, 20:05

Jakube máš to jedno stejně je to jenom podnož a k tomu čistokrevnej lotus :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod Jakub » 26 srp 2016, 13:22

Tak jsem na to mrkl zblízka, podnož to nebude, vylezlo to cca 6 cm nad místem roubování, navíc lotus má menší listy, pro srovnání to co vylezlo a čistokrevný lotus, rozdíl tam je velký, to ovšem ale nemění nic na tom, že to zimu nejspíš nepřežije :)
Obrázek Obrázek Obrázek
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 26 srp 2016, 14:30

Měl jsi ten stromek přes zimu nějak zabalený ,chráněný? A jak?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 26 srp 2016, 14:36

Podle mě to není lotus, ale buď kaki, nebo kříženec s kaki (Jak jsi uváděl, myslím hybridní kaki x virg. = Rosijanka). Nám loni přes zimu zmrzlo spoustu tomelů, ale udělali jsme hned několik zásadních chyb; vysadili jsme je na podzim a vysadili jsme prťavé rostliny, kterým spíše, než by zmrzly, došly asimiláty a chcíply i s podnoží. No jo, člověk se furt učí. Tohle ti nezmrzne, pokud nebude pod -20 :). Bo už je to zakořenělé a tento výhon má potenciál.
Dříve jsme roubovali do rozštěpu, jako třeba pan Leiss, od kterého jsme měli mnoho rostlin, ale kvůli naší nevhodné výsadbě většina odešla přes tu loňskou zimu. Ale Miloš (milos51) nám poradil spíše očkování níže na podnoži a sice to trvalo mnohem déle (i rok), než se očko probralo, zatímco rozštěp je hned chycený a roste, ale ty "očkované" rostliny se vůbec nedají srovnat s těmi s rozštěpem roubovanými. Loni očkované rostliny, které až letos vyrašily mají i metr a půl a to jsou v 3-4 L růžácích :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Jakub » 26 srp 2016, 19:52

Miloši, zimuji spíš jen sporadicky, kolem kmenu jsem dal vrstvu hnoje, kvůli podnoži a kmen mírně obalil chvojím. Strom odešel kvůli houbové chorobě, nikoli kvůli mrazu, na jaře ještě rašil i z horních pupenů :) Radime, díky za „uklidnění" i zajímavé postřehy, s tím očkováním to je pravda, mám stromek co vyrostl z loňských 5 cm do 165 cm, roubované taky od pana Leisse z loňska, které jsem letos sadil do země, mají výšku kolem 60 cm (v zemi poporostly jen cca 5 cm), tedy stejně starý očkovanec je o metr vyšší, ten je taky ze stejného zdroje.
Obrázek
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Rudolf M » 26 srp 2016, 20:29

Tak jsem si to zvětšil a opravdu to lotus není. Jsi si jistý, že rostlina vyrašila pod roubem?

Lotus má hlavně jiný tvar listů, takový hruškovitý, viz foto níže z letos obražené podnože.

Listy Rosijanky.
Obrázek

Milošovo kříženec kaki.
Obrázek

Čistá virginka
Obrázek

A tady je čistej lotus, podle mě to lotus Zdeňku není.
Obrázek

Tak to nejspíš zimu dá, ale ten hnuj bych tam asi nedával, dej tam místo něho hlínu, nebo ti to zase shnije..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků