tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 15 zář 2016, 10:54

vrana píše:je tu něco zajímavého? http://plodsad.com.ua/g978734-sazhentsy-hurmy


Ja týmto predajcom z Ukrajiny vôbec neverím , minule predávali odrodu Kaukaz a bola tam fotka stromu aj z domom Jána Chrasta a pokiaľ sa Jano dobre pamätá tak im na to súhlas nedal :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod milas » 15 zář 2016, 11:42

A "našim" veríš???????
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 15 zář 2016, 13:26

milas píše:A "našim" veríš???????


Áno ,ale iba Danekovi :) lebo u neho viem na čom som.
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 15 zář 2016, 18:06

:D15 S6
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 zář 2016, 07:49

Obrázek

tato fotka je od Borise Kršky když byl na Ukrajině v sadu kde to vzniklo a začalo plodit
Naposledy upravil ZdenekCernoch dne 20 zář 2016, 05:13, celkově upraveno 1
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel

Příspěvekod juro » 19 zář 2016, 10:29

Obrázek
že vraj Virginka - NC1 od Bulhara. Na záhrade mám ešte Korp a Yates.....opeľovač chýba a aj tak plodí. Plody v priemere 3,4 cm.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod triodyn » 19 zář 2016, 17:04

Juro a jak moc ti květy na yatesu propadají,já ho mám taky,kvetl letos teprve podruhé a všechno opadalo,docela by mně zajímalo jak virginiana chutná-ten yates,jinak mi přirychlené tomely(a nejenom ony) v květináčích venku z jara pomrzly -pozdní mráz-a tak pěstuju znova :roll: :roll: ....Stanley ho má-měl- taky a i on 100proc. opad. :D11
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 19 zář 2016, 17:22

triodyn píše:Stanley ho má-měl- taky a i on 100proc. opad. :D11

Měl...na jaře mě oba tomely ( Yates a Mohler ) bez rozloučení opustily.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 19 zář 2016, 20:23

Juraj+: Ahoj Juraj, tu sa hlási Jarda...
Som teraz u Miloša a preberáme teraz tie tvoje rychle zrejúce Goverly ... Mne to urobilo vlani presne to isté, takto mi to zčervenalo presne k 17.9., svietilo to do ulice ako semafóroé´svetlá...
Je to Goverla, o tom nemusíš pochybovať. Začína sa potvrdzovať nielen to, že sa sem k nám dostalo zrejme viacero klonov Goverly ( každá inou cestou a z iných zdrojov ) a doteraz zretelne začíname rozlišovať minimálne dva až tri jemne sa odlišujúce typy plodov. Rovnako v dozrievaní sa ukazuje, že sú dosť podstatné a opticky výrazné rozdiely.. Najprv sme uvažovali o tom, že ide o nejakú klonovú záležitosť a nemuseli by sme byť cekom ďaleko od pravdy, lebo Goverla a ostatné Gory prešli pomerne zložitým a sofistikovaným procesom kríženia a zpätného opätovného prekríženia ... Inak povedané, že "stálosť" tvaru plodov, dozrievania aj ich veľkosti by ešte nemusela byť celkom uzavretou záležitosťou. Určitá odlišnosť medzi plodmi rovnakej odrody by sa mohla začať takto prejavovať ešte aj po rokoch od uvedenia Goverly ( aj iných Gor ) do povedomia verejnosti...
Druhou otázkou - a ja sa k nej čím ďalej tým viacej prikláňam - je aj faktor posledných dvoch rokov v počasí, kde sme pred dvomi rokmi zažili v lete priamo vražedné teplá a tohoto roku zase ničivé mrazivé noci po 26.4.2016. Ťažko je s určitosťou možné tvrdiť, či tieto extrémy v počasí by mohli mať na predčasné dozrievanie ( vyfarbenie ) plodov Goverly nejaký vplyv .. Mne sa však javí dosť pravdepodobné, že do istej miery ano...Vychádzam z toho, že moje Goverly keď takto vlani začali náhle meniť farbu do červena to urobili po tých mimoriadne horúcich dňoch a teraz sa to tomu čiastočne priblížilo znovu. Len si spomeň, aké teplá sme tu mali ešte pred 10 dňami...(!).Nie súce až tak extrémne ako predvlani, ale aj teraz to pálilo cez poludnie ako v Grécku na pláži ...
Tieto moje Goverly sú práve vysadené na tepelne mimoriadne exponovanom mieste, takže to teplo " schytali" plnou silou ... Ostatné moje Goverly, ktoré nie sů na tak exponovanom horúcom mieste nie sú až v takomto pokročilom vyfarbovaní ... Pokús sa nad tým zamyslieť aj ty a dívaj sa otvorenými očami znovu na to miesto, kde tie Goverly máš vysadené a pokús sa analyzovať , čo to prehrievanie v tých teplách mohlo to sálajúce teplo umocniť. Nemáš tam nejaký piesok ( okolo Dunaja ho máte spústu), prípadne štrk svetlej farby, alebo niečo tmavé poblíž tých Goverl ? Pátraj, hľadaj, možno na to spoločnými úvahami prídeme ...
U mňa viem o čo by mohlo ísť a teda tuším už aj príčinu - poblíž obidvoch Goverl mám cestu a asfalt. To by to mohlo sposobiť celkom logicky, že sa to tam "prehrialo".
Závereom ťa ale možno ešte ukľudniť, že vyfarbené Goverly vydržia ešte dlho na strome a dozrievať budú len postupne až do konca októbra...Tak ako ostatné kaki. Akurát budú mimoriadne atraktívne červené, ale zvnútra zrelé ešte dlho nebudú. Tu sa chovajú ako správna Goverla - a tá je predsa dosť pozdná ... Mal som to tak vlani a ukazuje sa, že tohoto roku sa to zase opakuje... Schválne si potom porovnáme aj farbu plodov, ale aj chut a kvalitu ... Uvidíme, v čom bude zhoda.

P.S. Vieš o tom, že Jankovi tak skoro a náhle očerveneli niektoré plody tiež ? On tam má tiež poblíž tú cestu s prehriatym asfaltom ... A ešte aj chodníky ... Tušíme, koľko stupňov Celzia tam mohlo byť ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juro » 20 zář 2016, 06:45

No zatial som mal len jeden odpadnutý plod, takže degustácia bude cez víkend ak sa mi podarí vypadnúť z Bratislavy a navštíviť znova záhradu. Kvety na Yatese a Korpe som nezaznamenal. To NCčko má cca. 2,5m a zhruba 15plodov....žiadna sláva
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 20 zář 2016, 13:08

milos 51 píše:Juraj+: Ahoj Juraj, tu sa hlási Jarda...
Som teraz u Miloša a preberáme teraz tie tvoje rychle zrejúce Goverly ... Mne to urobilo vlani presne to isté, takto mi to zčervenalo presne k 17.9., svietilo to do ulice ako semafóroé´svetlá...
Je to Goverla, o tom nemusíš pochybovať. Začína sa potvrdzovať nielen to, že sa sem k nám dostalo zrejme viacero klonov Goverly ( každá inou cestou a z iných zdrojov ) a doteraz zretelne začíname rozlišovať minimálne dva až tri jemne sa odlišujúce typy plodov. Rovnako v dozrievaní sa ukazuje, že sú dosť podstatné a opticky výrazné rozdiely.. Najprv sme uvažovali o tom, že ide o nejakú klonovú záležitosť a nemuseli by sme byť cekom ďaleko od pravdy, lebo Goverla a ostatné Gory prešli pomerne zložitým a sofistikovaným procesom kríženia a zpätného opätovného prekríženia ... Inak povedané, že "stálosť" tvaru plodov, dozrievania aj ich veľkosti by ešte nemusela byť celkom uzavretou záležitosťou. Určitá odlišnosť medzi plodmi rovnakej odrody by sa mohla začať takto prejavovať ešte aj po rokoch od uvedenia Goverly ( aj iných Gor ) do povedomia verejnosti...
Druhou otázkou - a ja sa k nej čím ďalej tým viacej prikláňam - je aj faktor posledných dvoch rokov v počasí, kde sme pred dvomi rokmi zažili v lete priamo vražedné teplá a tohoto roku zase ničivé mrazivé noci po 26.4.2016. Ťažko je s určitosťou možné tvrdiť, či tieto extrémy v počasí by mohli mať na predčasné dozrievanie ( vyfarbenie ) plodov Goverly nejaký vplyv .. Mne sa však javí dosť pravdepodobné, že do istej miery ano...Vychádzam z toho, že moje Goverly keď takto vlani začali náhle meniť farbu do červena to urobili po tých mimoriadne horúcich dňoch a teraz sa to tomu čiastočne priblížilo znovu. Len si spomeň, aké teplá sme tu mali ešte pred 10 dňami...(!).Nie súce až tak extrémne ako predvlani, ale aj teraz to pálilo cez poludnie ako v Grécku na pláži ...
Tieto moje Goverly sú práve vysadené na tepelne mimoriadne exponovanom mieste, takže to teplo " schytali" plnou silou ... Ostatné moje Goverly, ktoré nie sů na tak exponovanom horúcom mieste nie sú až v takomto pokročilom vyfarbovaní ... Pokús sa nad tým zamyslieť aj ty a dívaj sa otvorenými očami znovu na to miesto, kde tie Goverly máš vysadené a pokús sa analyzovať , čo to prehrievanie v tých teplách mohlo to sálajúce teplo umocniť. Nemáš tam nejaký piesok ( okolo Dunaja ho máte spústu), prípadne štrk svetlej farby, alebo niečo tmavé poblíž tých Goverl ? Pátraj, hľadaj, možno na to spoločnými úvahami prídeme ...
U mňa viem o čo by mohlo ísť a teda tuším už aj príčinu - poblíž obidvoch Goverl mám cestu a asfalt. To by to mohlo sposobiť celkom logicky, že sa to tam "prehrialo".
Závereom ťa ale možno ešte ukľudniť, že vyfarbené Goverly vydržia ešte dlho na strome a dozrievať budú len postupne až do konca októbra...Tak ako ostatné kaki. Akurát budú mimoriadne atraktívne červené, ale zvnútra zrelé ešte dlho nebudú. Tu sa chovajú ako správna Goverla - a tá je predsa dosť pozdná ... Mal som to tak vlani a ukazuje sa, že tohoto roku sa to zase opakuje... Schválne si potom porovnáme aj farbu plodov, ale aj chut a kvalitu ... Uvidíme, v čom bude zhoda.

P.S. Vieš o tom, že Jankovi tak skoro a náhle očerveneli niektoré plody tiež ? On tam má tiež poblíž tú cestu s prehriatym asfaltom ... A ešte aj chodníky ... Tušíme, koľko stupňov Celzia tam mohlo byť ?


Ahojte Miloš - Jardo , Ok tak budeme porovnávať . Pred rokom keď si bol u mňa tak si si dúfam všimol že moja asfaltová cesta pri kaki stromoch je Dunaj :) a ten skôr v lete chladí ako hreje . piesok okolo stromu nemám , iba trávu. U janka pri ceste preto očerveneli niektoré plody pri ceste lebo tam má naštepenú odrodu Congzhou a tá zreje oveľa skôr ako ostatné odrody . Ja mám plody tejto odrody už tiež žlté a nemám to ani pri ceste.
Naposledy upravil juraj+ dne 20 zář 2016, 13:53, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 20 zář 2016, 13:39

Congzhou
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 20 zář 2016, 20:09

Juraj ten Congzhou máš opravdu moc pěkný. :D
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 20 zář 2016, 21:31

Ahoj Juraj,

ale veď mne sa to hneď videlo divné, že tá cesta je akási velice široká .... !!! Ako teraz už blbo vidím a bol som aj dosť "unavený", tak mi to hneď nedošlo, čo to máš tam také nemodralé za zahradou ...
Niekoľkokrát sa mi aj zdalo, že tam na tej ceste vidím akési velké lode idúce raz hore , raz dole ... Snažil som sa rozpoznať či ich vezie kamión, ale ako sme po celé odpoludnie pili tú tvoju domácu vhisky, nedalo sa mi to vidieť dosť jasno... A nechcel som vypadať blbo, tak som sa ťa radšej nič nepýtal ... Tak on to bol Dunaj ???

Ale vážne ... Cangzhou mám tiež a viem, že dozrieva už teraz , lebo je skorý ... to je v poriadku ...A asfaltkou to u teba asi fakt nebude, keďže ju tam nemáš... Tak čím to bude s tými Goverlami, keď sa nám obom takto začínajú hanbiť až do červena ? Nebude to tým, že sú to "prvorodičky" ? ( to sa zvykne pri druhom až treťom dieťati zrovnať ...)

Musíme teda hľadať inde ... Niekde tá príčina bude ... O mesiac porovnáme Goverly od nás, od Marka, od Ota ,aj od Miloša j ostatných, urobíme spoločnú koštovku a možná na niečo prídeme...Súhlasíš ? Bol by v tom čert, keby sme sa v tom nerozobrali.
A tú tvoju dobrú domácu whisky nechaj radšej doma, aby porota nebola ničím ovplyvnená . Popíjať budeme tentokrát len kávu s malým rumom, aby objektivita posudzovania bola zaručená ...
Jarda
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juraj+ » 21 zář 2016, 15:18

Marek107 píše:Juraj ten Congzhou máš opravdu moc pěkný. :D

Marek , to bude asi tým že si z Japonska doviezol perfektnú odrodu. :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků