tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Helena » 02 lis 2016, 00:21

Miloš....To je nádhera :shock: S6
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juro » 02 lis 2016, 12:44

Milos 51 a aké sú? aspoň podľa foto pekné vyzerajú, ale zrelosť.....
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 02 lis 2016, 17:12

Je to středně skorá japonská stolní odrůda. Zkusil jsem dát k dozrání na jablka jeden plod a změkl za tři dny . Je to už jedlé ,ale málo sladké . Ještě by to chtělo 14 dnů. Nikita je už mnohem sladší.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juro » 04 lis 2016, 08:16

som síce postovateľom tomelov, ale v poslednej dobe uvažujem o odrodách (kaki), ktoré by dozrievali čo najskôr (odolnosť stačí aj do -15/-16). V minulosti som sa pri výbere odrôd rozhodoval práve podľa odolnosti voči mrazom resp. čas dozrievania je podľa mňa neskorý. Čo hovoríte na odrody Hana Fuyu, Jiro, Tone Wase, Sheng (poprípade nové hybridy) poprípade niečo iné. Ide mi hlavne o čo najskoršiu dobu dozrievania. Ďakujem za info a rady.
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 06 lis 2016, 08:56

Jsou to mé postřehy a chutě mohou se z jinýma lidmi lišit Hana Fuyu jsem měl rostlinu v květináči měla dva plody oba dva plody mě chutnali jako bych konzumoval petržel. Odrůdu jsem zatím nezatratil přirouboval jsem ji do velkého stromu a čekám až za rodí tam.
Jiro mám rostlinu v květináči měla plodů teď přesně neví ale bylo jich více chuťově byli dobré mám ji v plánu pěstovat dál. Dostal jsem teď nevím od koho plod Jira a ten mě moc ne nadchl ale Jiro má vice klonu tak to mohl byt jeden z nich.
Tone Wase hezká Japonská komerční odrůda mě osobě moc nechutnala ale mamince jo tak ji dostala. Taky plodila v květináči asi 4 plody.
Sheng velká rostlina ve volné půdě plodů asi 10 ks. Nádherné velké plody jak tvarem taky barvou. Chuť v podstatě žádná ani aroma ani cukr jenom hmota měl jsem z ní velké zklamání. Teď už nevím kdo se tu na foru minulí rok chválil že mu zarodil ptal jsem se ho jak to chutnalo u něho ale neodpověděl hledat to už nebudu je to jeho věc.
Moc mě chutnalo co jsem měl možnost ochutnat Geneva Red, Sosnovskaya a z těch dalších možná to tu už bylo řečeno Congzhou, Orest, Sajio, Jiro, Hyakume, Daebong, Kavkaz, Mikatani Gosho, Tanenashisaijou, Kaki mangan mino.
Jedna věc je ta že naše suma tepla na kvalitu všech odrůd nestačí natož když někdo se to snaží pěstovat někde v horách to je dobře že se snaží ale musí si najít sám co mu tam půjde.
Pokud to dobře půjde tak příští rok bych mohl ochutnat z poustu u mě nových hybridních odrůd už by to bylo tento rok ale mraz -4C několikrát za sebou chvilku před kvetením udělal své.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod juro » 07 lis 2016, 08:19

Ragno, plody veľké, zatial v tvrdom stave.
Obrázekupload pic
Obrázekhow to take a screenshot on a pc
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juro » 07 lis 2016, 08:22

Dunaj:
Obrázekimage post
Obrázekimage hosting 20mb

Porovnanie Dunaja a NC1 (virzinka):
Obrázekimage hosting above 5 mb
juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod juro » 07 lis 2016, 08:25

juro
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 372
Registrován: 23 kvě 2010, 20:40
Bydliště: Kolárovo 111 m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod paloo » 07 lis 2016, 08:31

Zábery z čínskej odrody Cangzhou, naštepenej na odrode Kavkaz, z pod Zobora od JCH.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: tomel

Příspěvekod Oikos » 07 lis 2016, 10:24

Hana Fuyu, Sheng, Korea kaki, Zengimaru, ... a pár dalších Kaki už je v pánu...tady v pokusné výsadbě v dvěstěosumdesátdva m.n.m....
Vaniglia, Rojo Brilante zaplodily, ale nedaly jarní mrazíky a výkyvy teplot, vymrzaly a znovu obrážely...přesázeny do přírody...
Letošní nejranější sklizeň byla virginka Prok (zralá v září), Dollywood, Yates (říjen, listopad). Early Golden, Meader (pomalu dozrávají-měknou nyní)
Nejchutnější a nejranější tady byl Prok a pak Dollywood a Yates, a asi i díky opylování jsou plody letos omnoho větší a chutnější s pár semeny uvnitř, opylovačí Szukis, Kavkaz.
Kříženec Nikitská Bordová je letos enormě velká, už se vybarvuje. Rossianka má zelené plody opylované někde z léta, to nedozraje.
Kaki Steyermark a Hiratanenashi, plody veliké, ale zelené a ani náznak dozrávání.
Virginianany a odrůdy na těchto podnožích naroubované rostou pomaleji, hlavně díky vápnité půdě. Až na pár vyjímečných semenáčů. Naopak mandloně vápno asi milují a rostou jak blázen. Náhradní roubované virginky (Yates, Dollywood,...) půjdou díky tomu také někam ...... do přírody.
Tomely kříženci Goverla, Rogers, Koš, H, na podnožích kavkazu ... zatím neplodily a také nevymrzly.
Toš tak.
Ať se nadále daří.
Oikos
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2014, 22:32
Bydliště: Hořice, hranice Podkrkonoší/Polabské nížiny, jedlý les 400 m.n.m./předzahrádka 282 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 07 lis 2016, 12:15

Juro, Paloo,
to jsou fotky, nad kterými slintám a kroutím hlavou :shock: :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 07 lis 2016, 16:05

Obrázek
Má smysl tam nechávat nezralé plody ,když strom už nemá listy?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 07 lis 2016, 23:26

milos 51 píše:Má smysl tam nechávat nezralé plody ,když strom už nemá listy?

Miloši, v Gruzii jsem viděl plody na opadaných stromech a na zemi ležel sníh. Oni to sbírali ze stromu ke konzumaci a zbytek tam nechávali. Vždy jen pro okamžitou spotřebu. Krásně to na těch stromech v zasněžené krajině svítilo.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod jardos » 07 lis 2016, 23:39

Juro, rovnako vypada aj moj Dunaj. Na strome su este posledne listy, plody su zatial tvrde ako suter. Moj strom je takmer cely den v chladku a vlani som po rekordne teplom lete oberal 1.12. uplne makke plody priamo zo stromu. Poradte, co urobit...nechat to na strome tak dlho, az kym na mrazoch sami nezmaknu, alebo nieco ine?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 08 lis 2016, 07:58

milos 51 píše:Obrázek
Má smysl tam nechávat nezralé plody ,když strom už nemá listy?

Miloši, tak ako píše Stando- kľudne ich tam môžeš nechať, ale ak príde silnejší mráz ( napr. -6, ako už bolo u mňa) tak plody namrznú- dozrejú a budú sa dať konzumovať, ale nevydržia dlho, ak by si chcel zopár skladovať dlhšie- treba ich obrať a uskladniť pri +1-+5 °C- vydržia aj do januára, Určite to záleží aj na odrode, treba skúsiť aj pár obrať a uskladniť, budeš do budúcna vedieť ako je to zo skladovateľnosťou, napr. Dunaj a Pakistan musia namrznúť aby sa dali konzumovať...
PS: inak tomely sú v tomto zvláštne rastliny- niekedy malinké plody vo veľkom zhadzujú, ale čo sa udrží- tak to už na jeseň neodpadne a držia stále na strome
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1789
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků