tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 01 pro 2018, 08:42

fpepek píše:dekuji za rady pokusim se naroubovat odrudu co mi poradil "nene". Rad bych pozadal nejakou dobrou dusi o zaslani nekolika roubu odrudy Sosnovska. Dekuji ochotu :D

Ja by som asi s vrúbľovaním rok počkal - kým z toho pahýlu vyraší nejaký rozumný výhon. Pravdepodobnosť ujatia bude zrejme vyššia. Ale možno tu má niekto skúsenosti aj so štepením do starého dreva.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 02 pro 2018, 10:14

Právě s roubováním na kořenový krček po "řezu na pařez" z důvodu kompletního vymrznutí původní naroubované odrůdy mám větší úspěšnost než s roubováním někde výš, například na větve v koruně. Protože je ale kůra tomelů křehká a trhá se, nejde použít obyčejné roubování za kůru. Je třeba použít buďto Tittelův způsob nebo plátkování (osvědčilo se mi nejvíc).
fpepek píše: Rad bych pozadal nejakou dobrou dusi o zaslani nekolika roubu odrudy Sosnovska. Dekuji ochotu :D

Pošli adresu do soukromé zprávy a během jara Ti nějaký roub doručíme (buďto poštou nebo dáme do schránky při případné návštěvě Ostravy).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod nene » 03 pro 2018, 11:22

Když se pěstování nedaří..... :D4
https://www.youtube.com/watch?v=s9Gy8jAWCfA
(stačí od 10:00 :) )
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 03 pro 2018, 17:29

Taky řeším tento stejný problém. Letos mě z pahýlu vyrašili tři výhony zhruba 1m vysoké a tak na jaře je chci naroubovat, je to rozhodně lepší než roubovat nějaký starý pahýl.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1189
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 03 pro 2018, 20:45

No to jo, ale kdybys narouboval ten pahýl a podařilo se, tak už máš letos metr (a víc) vysoký prut (možná už i spíš stromek) požadované odrůdy ...a pokud by se nezadařilo, tak by tam ty pruty vyrostly i tak. Nám roub Sosnovské na pahýlu (roubováno duben 2017) letos docela slušně zarodil. Nestačili jsme zírat, rostlo to před očima, letos už není skoro poznat srůst, je to zavalené do původní tloušťky pahýlu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod milas » 03 pro 2018, 22:18

Obrázek


Asi takto?
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 04 pro 2018, 18:36

Tak to je pěkné. Uvidím jestli seženu rouby a zda se to chytí, podnože vypadají pěkně tak by s toho mohlo něco být.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1189
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod jardos » 11 pro 2018, 21:31

Ahoj. Dovolte aby som sa podelil s tohtorocnou skusenostou ohladne dozrievania kaki. Mam odrodu Dunaj, ktora dozrieva hodne pozde a ktora proste za normalnych okolnosti ma tu trpku zvieravu chut. Oberal som ich pred mesiacom a niektore plody boli oranzove viac, niektore menej. Samozrejme som zacal pracovat s tymi viac oranzovymi. No a skusal som, co urobit, aby boli co najchutnejsie a stratili trpkost. A zitil som nasledovne:
Tie, ktore sa zamrazili a rozmrazili v mraznicke, boli uplne na figu...zla kasovita mdla konzistencia.
Tie, ktore som dal do sacku s jablkami, mi zacali vsetky hnilickaviet z vnutra. Boli bez trpkosti, sladucke, ale kanzistencia a chut neboli moc lakave.
No a potom som vyskusal tretiu metodu. Zobral som tak po 2-3 kaki, oplachol ich v domacej palenke a este mokre ich vlozil do sacku, zaviazal a nechal bud vonku alebo dal do chladnicky. A to Vam je porada. Plody su neskutocne sladke, krasnej pevnej, az jemne chrunkajucej, ale rozplyvajuces sa konzistencie, bez naznaku trpkosti a chut je uchvatna. Inak, ako takto to uz ani nebudem skusat. A staci ich v tom alkohole umyt raz.
A tie plody, ktore po obrati nechal len tak v sklepe alebo dnuka dozriet, tak je vsetko ok, len su nepozivatelne ohladne trpkosti.
Tolko moje skusenosti s Dunajom. Ozaj som netusil, ze to moze byt az take lahodne. Je to bomba.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 13 pro 2018, 21:04

Plodil tu nekomu uz Huk Gam? Prej jde sehnat tmavy (tak by mel vypadat), ale koluji i oranzovoplode. Muj jeste neplodil, tak by me zajimalo, co je zac. Diky za poznatky
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 13 pro 2018, 22:33

Pavel_CZ píše:Plodil tu nekomu uz Huk Gam? Prej jde sehnat tmavy (tak by mel vypadat), ale koluji i oranzovoplode. Muj jeste neplodil, tak by me zajimalo, co je zac. Diky za poznatky

Je tok HukKam má být modrý plod rouby jsem dostal od Clifa a vypadá to tak že poslal něco úplně jiného kamarádovi to tento rok plodilo a zůstalo to žluté z poslední tel co jsem sním mluvil můžu pro jistotu se ještě zeptat.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 14 pro 2018, 00:28

Marku, diky za zpravu, to jsem potreboval slyset. Cliff poslal neco jineho asi vice lidem, ten tmavy asi nema nikdo.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: tomel

Příspěvekod Marek107 » 14 pro 2018, 11:00

Pavel_CZ píše:Marku, diky za zpravu, to jsem potreboval slyset. Cliff poslal neco jineho asi vice lidem, ten tmavy asi nema nikdo.

Má to předhoněné nebo jinak změněné a udává to za HukKam. To samé se mě stalo u Jujuby díval jsem se na fotky odrůd a plody z daným názvem se neshodovali. Vím ještě o jednom člověku že mu poslal jinou odrůdu Jujuby než udával.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 15 pro 2018, 11:37

Jardos : A všem , kteří jste dělali pokusy s uzráváním v alkoholu , děkuji . Všichni jsme si to ověřili ! Je to velice rychlá , účinná a elegantní metoda jak odstranit trpkost z tomelů. Bohužel použitelná jenom pro malé množství ovoce . V oblastech kde se sklízí tuny kaki je nepoužitelná. Průmyslově se trpkost odstraňuje ve velkých dozrávárnách s řízenou atmosférou . Na vesnicích běžně starým způsobem -pod vodou za nepřístupu vzduchu. Plody se nasypou do bazénů a nádob s vodou , která se dezinfikuje hašeným vápnem nebo popelem z rýžové slámy. To aby se voda nekazila a nehnila. Nutnost dezinfekce vody naznačuje ,že tento proces odstraňování trpkosti trvá déle než u alkoholu. Toto jsem ještě nezkoušel .K pokusu by stačil kýbl s vodou a tu občas vyměnit. Tak až příští rok :D
Naposledy upravil milos 51 dne 15 pro 2018, 17:26, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 15 pro 2018, 12:09

No a pro příští rok bych měl ještě jedno téma k pokusům a tím je doba sklizně kaki . A to by byla taky odpověď (bohužel opožděná ) pro ĽubošeM a Daníka , kteří se na to ptali (1.11. a 11.11.) Četl jsem ,že česáči při sklizni kaki mají u sebe cedulku s barevným odstínem oranžové barvy ,jakou musí mít sklízené plody. To by znamenalo ,že pro sklizňovou zralost plodů kaki je rozhodující jejich vybarvenost . Nečeká se tedy až začnou plody měknout a už vůbec ne až přejdou mrazem. Jakmile se plody plně vybarví ,jsou ve sklizňové zralosti a jsou sklizeny . U těch trpkých následuje odstranění trpkosti a tím se dostanou do zralosti konzumní .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 15 pro 2018, 17:03

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Po odstranění trpkosti se tuhý plod oloupe ,zavěsí na provázek a vcelku vysuší . Pozor - před sušením se musí na 5 vteřin ponořit do vařící vody a vysterilizovat tak povrch plodu. Já jsem to letos zapomněl a pár plodů mně chytlo plíseň. Plody se mohou také nakrájet na plátky (laradek) a nebo na čtvrtky .Výsledek je podobný sušeným fíkům. Toto se dá ale dělat s plody pevnými ,které jdou loupat a krájet . Ale pokud vám kaki přezraje a máte ho větší množství ,co s tím ? Zkoušel jsem rozvařit ,přepasírovat a vysušit na ovocnou kůži (sušička s pevným dnem). Dá se kombinovat s jablečnou ,zmraženou asimínovou či jakoukoliv ovocnou dření a ořechy. To mělo vcelku úspěch. Naopak naprostý propadák byl kaki džus. Přidal jsem pomerančovou a citronovou šťávu ...a nic .Vnoučata odrazovala asi ta barva :D
Naposledy upravil milos 51 dne 19 pro 2018, 19:02, celkově upraveno 8
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník