tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Jakomag » 14 úno 2024, 20:57

Čekal jsem co nejdéle,až byly plody tmavě oranžové,bylo to cca na začátku prosince,ale měkké nebyly.Část plodů jsem dal do šáčku s jablky a jeden do misky s panákem slivovice, uzavřená svačinová krabička byla v pokojové teplotě.Výsledek pokusu byl jak s jablky,tak s alkoholem podobný, akorát s jablky to více změklo.Trpkost se sice zmírnila,ale i tak zůstal dřevěný jazyk i po snězení i malého plodu.
Adresu jsem do SZ poslal.
Jakomag
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 11 úno 2024, 21:47

Re: tomel

Příspěvekod J.K. » 14 úno 2024, 21:56

Jakomag píše:Čekal jsem co nejdéle,až byly plody tmavě oranžové,bylo to cca na začátku prosince,ale měkké nebyly.

Pravdepodobnosť že máš Nikitu je malá. U mňa na severe boli začiatkom novembra plody mäkké už na strome. Ťažko by na Morave dozrievali o mesiac neskôr.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Jakomag » 14 úno 2024, 22:18

Taky mě napadlo, že nemám Nikitu,ale možná Rosianku.Na druhé straně když byl stromek mladý,shazoval všechny malé plody a to by měla být typická vlastnost Nikitské a p. Leiss by měl být spolehlivý pěstitel.
Jakomag
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 7
Registrován: 11 úno 2024, 21:47

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 14 úno 2024, 22:29

U mě dnes špatný... Vytáhl jsem z ledničky semínka viržínek, po 3,5 měsíci by již měly být stratifikovaná, ale dost jich bylo potaženo zelenou plísní. Očistil jsem je a dal klíčit, ale asi jich moc nevzejde. Ta plíseň byla často doslova zažraná dovnitř a uvnitž byly semínka na hniličku. Odhaduji, že při nejlepším by mohlo být tak 20% nezasažených. Měl jsem je v ledničce ve vlhké kokosové drti. Asi bylo špatně, že jsem krabičku neprodyšně uzavřel, proto vznikla ta plíseň.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod mitas » 14 úno 2024, 22:45

Tie ostatné semená skús vykúpať v hypermangáne. To by malo zaraziť tú plieseň.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 15 úno 2024, 08:33

[quote="kaaja-el"]U mě dnes špatný... Vytáhl jsem z ledničky semínka viržínek, po 3,5 měsíci by již měly být stratifikovaná, ale dost jich bylo potaženo zelenou plísní. Očistil jsem je a dal klíčit, ale asi jich moc nevzejde. Ta plíseň byla často doslova zažraná dovnitř a uvnitž byly semínka na hniličku. Odhaduji, že při nejlepším by mohlo být tak 20% nezasažených. Měl jsem je v ledničce ve vlhké kokosové drti. Asi bylo špatně, že jsem krabičku neprodyšně uzavřel, proto vznikla ta plíseň.[/quote

Dávám semínka stratifikovat v čistém, lehce vlhkém písku. U toho nevadí, že je uzavřen v sáčku, plíseň jsem nikdy neřešil.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 15 úno 2024, 09:08

Děkuji, oboje provedu:-)
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod longr » 15 úno 2024, 11:51

Jakomag píše:Taky mě napadlo, že nemám Nikitu,ale možná Rosianku.Na druhé straně když byl stromek mladý,shazoval všechny malé plody a to by měla být typická vlastnost Nikitské a p. Leiss by měl být spolehlivý pěstitel.

Mně takto shazuje plody Sestronka. Už velký stromek/strom. Třeba Tipo o kus vedle udělá jen mírnou "probírku", ale Sestronka shodila vše až na tři plody a z nich se nakonec udržel jen jeden. Strom roste výborně, ale zkusil jsem přihnojit. Myslím, že se zmiňovalo, že je to známka nedostatku nějakého stopového prvku, snad bóru.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 29 úno 2024, 22:32

kaaja-el píše:Děkuji, oboje provedu:-)


Desinfekce semen viržínky bohužel nepomohla, plesniví to pořád, tak jsem je napíchal do země a děj se vůle boží...
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 29 úno 2024, 22:41

Řešili jsme zde před časem jak rozeznat podnož Lotusu od Viržínky. Já si všiml následujícího rozdílu v barvě loňských větviček:
Levá podnož - Lotus. Má oranžové loňské větvičky. U předloňských je rozdíl v barvě méně patrný.
Pravá podnož - Viržínka. Barva hnědo-šedá, na rozdíl od Lotusu nemá omrzlé tenké konce loňských větviček, což jsem bohužel nevyfotil.
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod MichalaSi » 11 bře 2024, 00:39

Dobrý den, prosím, mohl by mi někdo poradit, jaké kaki si pořídit - potřebuji nižší vzrůst, 350 m n.m., dřívější zralost. Děkuji moc!
MichalaSi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 09 bře 2024, 12:31

Re: tomel

Příspěvekod kaaja-el » 11 bře 2024, 10:48

MichalaSi píše:Dobrý den, prosím, mohl by mi někdo poradit, jaké kaki si pořídit - potřebuji nižší vzrůst, 350 m n.m., dřívější zralost. Děkuji moc!


Dar Sofievky, nebo Sosnovská.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: tomel

Příspěvekod Stanley_51 » 11 bře 2024, 12:11

MichalaSi píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel

Příspěvekod Tovy » 12 bře 2024, 03:13

Ahoj! Tak tomely nejdou a nejdou. Za posledních X let jsem jich vysadil tak 10, skoro u všech nakonec odešla roubovana část, párkrát i celá rostlina. Mám tu sucho a větrno, nicméně celkem teplo, v zimě většinou teplota nepadne pod -10 a když, tak na jednu-dvě noci. Když odumřou, podnože vyjedou krásně - takže mi tu roste tak 5 podnoží, těm se daří dobře, ale když na ně neco naroubuji, tak celý šlahoun odejde a vyroste další. Nechápu, co je špatně. Nejstarší podnož (myslím, že Viržinský) mi vyrostla v pěkný stromek, tak jsem na něj narouboval několik roubu a stromek odešel uplně celý viz foto. Moc dobře nevím, čím to je. Hraboše a pod. tu nemám.

Obrázek

Ale bojuji dál. Jeden Geneva Red mi prežil od roku 2020. Ma teda pořád tak jeden metr, ale snaží se. Minulé jaro jsem koupil velký tomel - v květináči rostl super, ale jak jsem ho zasadil, přestal rust. No možná ta kombinace sucha a písku je pro ně ničivá. Ono tu roste prvních pár let všechno blbě, dokud kořený nedosahnout vody. Mám tu 150 druhů a odrůd ovocných stromků a keřu. Podobný problém měly ještě muďouly, ale tam se už několik chytlo. Ještě japonské srdčíté ořechy tu rostou záhadně - sice krásné zdravé listy, ale nerostou jim větve. Teď mi na jednou po 4 letech vyrostla jedna!! větvička :D

Ja si nestěžuji, píšu pro pobavení a jen že to nechápu a skóre s tomely mám zatím 0:10. Ale nevzdávám to :)
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 12 bře 2024, 06:47

Tovy- já mám 40cm ornice a pak následuje několik metrů písku. První rok po výsadbě to chce hodně vody a další roky občas udělat zálivku. Nevím jestli máš možnost a dostatek vody na pozemku,jestli bude suchý rok tak ti to neporoste.
Obrázek

Obrázek
Ten větší je z roku 2015 a v roce 2017 totálně zmrznul.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron