tomel Rosseyanka

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

tomel Rosseyanka

Příspěvekod vaclav sejkora » 15 říj 2007, 21:19

Tak to je Rosseeyanka,která to snad letos venku pře?ije.

Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vaclav sejkora » 23 kvě 2009, 21:19

Na totálně omrzlých výhonech zůstaly dva nepoškozené výhony a na jednom je poupě, zato Nikita byla nezasažená, ale poupě žádný, mrcha jedna.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod laradek » 08 črc 2009, 21:59

Letos se žádných plodů nedočkám, bohužel pupata opadaly. Snad nabere sílu na příští rok.
Obrázek
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vlado69 » 14 pro 2009, 11:48

Mám Early Golden na viržince, letos poprvé kvetl ale vyvíjející se malé plůdky naráz všechny opadaly. Nevím proč, tou dobou se prudce ochladilo a taky jsem hnojil dusíkem protože se mi zdál slabý. Snad se příště zadaří. Na jaře budu sázet Rosseyanku - Rossijanku na lotusu, jsem zvědav jak se jí bude dařit letos v kvetináči roste jako z vody.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 pro 2009, 13:11

tak to máš stejný problém jako já s Meadrem. :? Jde o to že Meader pochází z linie Early Golden, která má být částečně samosprašná. Zjistil jsem na webu, že při květu vytvoří na několika větvích samčí květy s kterými se následně opýlí. Bohužel ne vždy tomu tak je a většinou samčí květy nemá žádné. V tom případě pomuže do korunky přiroubovat opylovče buď SZUKIS nebo MALE :wink: S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vlado69 » 17 pro 2009, 12:50

no jo já zapoměl že má dva druhy květů a ten můj EG měl jen samičí, ale stejně by to měl umět partenokarpicky - bez opylení ne ? Asi to chtěl zkusit, když opadaly až 1cm velké plody. Ten opylovač bude asi jistota.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 17 pro 2009, 14:08

Disopyros virginiana plody bez opylení netvoří. V případě linie Early Golden se po opylení vlastním pylem plody vytvoří, ale neměly by mít žádné semena. Bez opylení vše spadne ve velikosti kolem 1 cm. Vyjímkou můžou být nové odrůdy např. Mohler. Zde ovšem platí naplo, že papír snese všechno a pokud se to neověří v praxi tak tomu moc věřit nebudu. Opět nezbývá nic jiného než zkoušet a testovat :wink: :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vlado69 » 18 pro 2009, 10:17

Díky za informace. Nevíš jestli by EG nešel opylovat Rosseyankou, protože kdyby to šlo a pokud by měl semena dal by se vypěstovat zajímavý kříženec.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 pro 2009, 10:55

Tak tohle je dobře položená otázka na kterou znám odpověď.

Vzhledem k tomu, že jsou Rosseyanka i Nikitas Gift hybridy s druhem Diospyros kaki, které tímto zdědily tvorbu plodu partenokarpicky bez opylení. Naopak další mezidruhový hybrid Geneva Long tuto schopnost nemá a musím mít opylovače. Mohu se mýlit, ale je to málo pravděpodobné. :wink:

V Lednici mají několik plodících semenáčů Rosseyanky a plody mají stejnou nebo trochu horší kvalitu než původní odrůda ( Rosseyanka). Nám bohužel nezbývá nic jiného, než studovat a testovat co každá odrůda zvládne a vydrží v našich klimatických podmínkách.

Letos je ta pravá testovací zima S6 na tomely a asiminy. Bohužel to bude konečná pro fíky ve volné půdě mojí zahrady S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vlado69 » 18 pro 2009, 13:15

O svoje asiminy a tomely se nebojím vypadají v dobré kondici.Asiminy si dětské nemoci (praskání kmínku- Sunflower, nevyzrávání letorostů-Mitchel) už prodělaly a již druhým rokem vzorně rostou. Z mého prvního tomelu (Meader) je nyní 2 metrový semenáč (z roubu vůbec nevyrašil). Early Golden slabě roste, ale mráz mu zdá se nevadí (loni -20°C). Akorát tu rosseyanku jsem radši uklidil, byla furt zelená, v listopadu potom vzorně zežloutla a opadala i pupeny má pěkný. Asi je to vliv podnože (lotus) a letního přesazení, věřím že se srovná.

Do fíků bych ve svých podmínkách nešel (Kutná Hora, 275 m), asi by slušně přežívaly, ale neveřím že bych se dočkal plodů. To radši pojedu opět v srpnu do chorvatska a budu se cpát fíkama od rána do večera - rostou tam všude.

Jinak u nás zatím do -10°C.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod Stanley_51 » 18 pro 2009, 20:00

vlado69 píše:Do fíků bych ve svých podmínkách nešel (Kutná Hora, 275 m), asi by slušně přežívaly, ale neveřím že bych se dočkal plodů. To radši pojedu opět v srpnu do chorvatska a budu se cpát fíkama od rána do večera - rostou tam všude.
Jinak u nás zatím do -10°C.


Trochu tě vyvedu z omylu, pěstuji fíky v 520 metrech a úspěšně. Letošní Tmin -17°C ( únor ), aktuálně -12,3°C a stále ještě to jde dolů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod vlado69 » 21 pro 2009, 10:04

Já jen vycházím z pozorování fíkovníku u sousedů, už po několikáté stromek omrzl i s nezralými plody. Snad jen kdyby existovaly nějaké superrané a odolné odrůdy...
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod Majk » 21 pro 2009, 10:22

Jednou z nejodolnějších a pravidelně plodících odrůd fíkovníku tu pěstuje Radek Lamer (laradek). Sice taky hodně plodů nedozraje a konce omrzají, ale jinak má úrodu vcelku slušnou. Myslím, že všichni na tomto fóru, už od něho nějaký ten klon mají. :D4
V zimě se poprvé taky pokusím z toho mého Laradka pár rostlinek namnožit.

Jak koukám na titulek měli bychom asi tuto debatu přesunout do jiného tématu...
Uživatelský avatar
Majk
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 627
Registrován: 08 dub 2008, 08:30
Bydliště: Orlické podhůří

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod Stanley_51 » 21 pro 2009, 14:44

Souhlas, vraťte se k tématu, i když to padá na moji hlavu, sám jsem to s těmi fíky otevřel. Takže s fíkama do > fíkovníků <. Děkuji za pochopení.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: tomel Rosseyanka

Příspěvekod milas » 14 úno 2010, 16:07

Takto odpočíva Rosseyanka ,dúfam,že je po silných mrazoch S12

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Další

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků