Recepty na další mňamky

nejen pro labužníky

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod milos 51 » 27 led 2016, 16:58

Obrázek
V Mikulčicích byl v sobotu 23.1.košt pálenek. Byla tam taky asiminovice a kakovice. Snad to bude čitelné
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1849
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Marek107 » 27 led 2016, 18:36

Obrázek
free upload pictures
Milošovi se nepodařilo to tám dát tak velké aby se to dalo číst tak jsem to tam dal ještě jednou. Zkusili jsme jak bude chutnat odborníkům naše výpěstky :D .

Zvětšil jsem to, ale zase to nejde přečíst. Je to nekvalitní fotka.
admin
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod bradhal » 24 úno 2016, 14:57

SYPANÁ BUCHTA

Pro někoho notoricky známá, jiného třeba překvapí. Velmi nenáročná na ingredience i nádobí. Odměřování odměrkou na cups nebo hrnkem - by oko 2 dcl, při použití většího pohlídat množství ovoce a másla.

1 odměrka polohrubé mouky
1 odměrka mletého cukru (dávám krystal nebo hnědý, vůbec to nevadí)
1 odměrka dětské krupice (jde dat místo toho zase polohrubou nebo hrubou, ale není to ono)
1 kypřící prášek (asi by šel vynechat, nezkusila jsem, proč tam vlastně je?)
1 sáček skořicového nebo vanilkového cukru (dávám skořicový, je to lepší)
1 kg jablek nastrouhaných na hrubém struhadle (základní verze receptu)
20 dkg másla

Suché ingredience smíchat v misce dohromady, polovinu (až 2/3) nasypat do formy na koláč (používám skleněnou Ikea 38*25). Na to dat ovoce a posypat rovnoměrně zbytkem suché směsky. Nahoru poklást tenkými plátky másla, vyjde to asi tak 20 dkg nebo míň. Dat do vyhřáté trouby na 40 minut - to jak má každý troubu, já to v tom skle pěkně vidím i na spodku.
Dobré je, že není potřeba vajec ani mléka, spotřebuje se na to hodně ovoce. Není v tom nic mokrého kromě toho ovoce, horní vrstvu taky navlhčí rozpuštěné máslo. Podle druhu ovoce odhaduji množství - jablek víc, mrazeného rybízu míň, pustí víc šťávy. Vyzkoušeny mám strouhané jabka, strouhané jabka s ořechy a rozinkami, mrazený rybíz, mrazený angrešt a josta, mrazené borůvky, krájené hrušky s borůvkami. Jí se to teplé, ale studená taky nemá chybu. Nedrží to moc pohromadě, je to na vidličku. Vlažné a ještě třeba s kopečkem zmrzliny nebo šlehačky nemá chybu. Dobrou chuť.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod chemik909 » 24 úno 2016, 22:43

kypriaci prášok slúži na to, aby sa cesto "nadvihlo" je to akási náhrada droždia (urýchli čas prípravy - optoti droždiu - no kvalitou ho nedobehne ani zďaleka)
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod bradhal » 25 úno 2016, 19:20

Jasně, v normálním těstě. Jenomže tady je to jenom suchá směska, žádné pojidlo jako vejce, mléko, olej, které by bylo potřeba nadzvednout. Suchá mouka, suchý cukr. I po upečení je to v podstatě stejně vysoké. Proto mi tam potřeba kypřícího prášku není úplně jasná a asi to zkusím i bez něho.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod bradhal » 11 dub 2016, 21:09

Výhonky kapradí

Hledala jsem na netu, jaké výšky doroste v zahradách běžná kapradina Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) a vyběhla na mě hromada receptů na výhonky této kapradiny. Strejda Gůgl to na vás vyplivne po zadání "fiddleheads recipes". Těch jídel je tam opravdu spousta a vypadají chutně. Některé v kombinaci s divokým česnekem (ramps - česnek trojzrnný), s fazolemi, bramborami, polévky, zapečené s vejcem, slané koláče, smažené v těstíčku, s omáčkami, nakládané na kyselo...

Základní recept: hodit do vařící vody, nechat znovu přijít k varu, vařit 4 minuty, hodit do ledové vody pro zachování barvy. Okapané dat na pánev, přidat máslo, česnek a sůl.

Vyzkoušeno nemám, ale od zítřka jdu obhlédnout okolní zahrady, kdo ho má, abych si vyptala odkopek a mohla se těšit na další jaro.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod chemik909 » 11 dub 2016, 21:44

zrovna dnes ho u nás predávala pani na tržnici ako rastlinu do zahrady :D
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod bradhal » 04 kvě 2016, 20:59

REBARBOROVÝ KRAMBL

400 g očištěné rebarbory, 4 vrchovaté lžíce hnědého cukru, 80 g másla, 100 g moučkového cukru, 100 g hladké mouky

Starší stonky oloupat, mladé a čerstvé stonky není třeba. Pokrájet na dvoucentimetrové špalíčky a nasypat je do zapékací misky tak velké, aby rebarbora ležela ve vrstvě vysoké asi 3 cm. Posypat hnědým cukrem a promíchat, aby se rebarbora cukrem obalila.
Troubu na 200 °C. Ze studeného másla, cukru a mouky drobenku, posypat reberboru, miskou několikrát klepnout o linku, aby se drobenka trochu dostala mezi rebarboru. Zapékat 30 minut, až povrch zezlátne a spodní část krásně bublá. Jíst pokud možno horké. Můžete zkusit i kombinovaný s čerstvými jahodami.

Vyzkoušeno právě teď, s míň reveně a míň cukrem. Jinak já ji loupu vždy, krájím na plátky necelý centimetr, tmavý třtinový cukr tomu dodá opravdu jiný rozměr. Božské. Doporučuju, první jarní pozdrav ze zahrádky ještě před kamčatkami.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod mirka » 04 kvě 2016, 21:31

No vypadá to slibně, o víkendu to zkusím! Já dělávám džem z rebarbory je výborný,
nebo ji používám na bublaninu s drobenkou!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1515
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Tchorik » 10 kvě 2016, 00:15

bradhal píše:Výhonky kapradí

Hledala jsem na netu, jaké výšky doroste v zahradách běžná kapradina Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) a vyběhla na mě hromada receptů na výhonky této kapradiny. Strejda Gůgl to na vás vyplivne po zadání "fiddleheads recipes". Těch jídel je tam opravdu spousta a vypadají chutně. Některé v kombinaci s divokým česnekem (ramps - česnek trojzrnný), s fazolemi, bramborami, polévky, zapečené s vejcem, slané koláče, smažené v těstíčku, s omáčkami, nakládané na kyselo...

Základní recept: hodit do vařící vody, nechat znovu přijít k varu, vařit 4 minuty, hodit do ledové vody pro zachování barvy. Okapané dat na pánev, přidat máslo, česnek a sůl.

Vyzkoušeno nemám, ale od zítřka jdu obhlédnout okolní zahrady, kdo ho má, abych si vyptala odkopek a mohla se těšit na další jaro.


To je to úplně obyčejné kapradi z lesa? Toho nam roste na chalupě moc a moc (tedy na zahradě),ale nikdy by mě nenapadlo,že to je jedlé... :shock: Vždycky jsem myslela,že je naopak jedovaté. Ale jak tak na to koukám,možná máme spíš kaprad samec - je to stejné nebo ne?
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Alena » 10 kvě 2016, 16:25

Tchoříku, kapraď samec není pérovník pštrosí, to jsou dva různé rody. Kapraď samec je jedovatý. Pérovník tvoří takové typické trychtýře z listů.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Tchorik » 10 kvě 2016, 22:07

No,já jsem si to myslela. Koulala jsem sice na obrázky,ale jen na mobilu a tam to přece jen nebylo moc poznat ten rozdíl - přišlo mi to kapradí jako kapradí :mrgreen: Tak holt to teda dětem vařit nebudu E11
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Helena » 02 čer 2016, 14:40

Sirup z bezových květů
Základ na 1l vody - 10 - 15 květenství,1kg krystal cukru,3lžičky kyseliny citronové.Vodu převařit,nechat vychladnout na teplejší trenýrkovou teplotu - voda nemá být moc horká- zalít květy ,nejlépe ve skle a nechat luhovat 24 hod.Pak důkladně vymačkat přes plátno do hrnce,přidat cukr a kyselinu a zahřívat do rozpuštění.
Já si vše tak trochu upravuju,tak přidávám do bezu i bylinky - meduňku,citronovou verbenu,mátu a máčím společně.Po rozpuštění udělám kontrolní vzorek,někdo má rád kyselejší,tak přidá kyselinku nebo naopak.Já většinou ještě přidávám třtinový cukr.Horký sirup slejeme do lahví a zavíčkujem.Loni jsem dala více kyseliny i cukru a do lahví dala hoodně horké a sirup vydržel bez zavařování do teď.Letos jsem dala kyseliny míň a raději jsem sterilovala 20min na 80°.
Sirup je výborný v létě s perlivou vodou,mátou a ledem - alá nealko mojito S6 Jo a jako jednu dávku dělám ze 3l vody,z toho je cca 5l sirupu
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Tchorik » 13 čer 2016, 15:12

Díky, na oplátku posílám ten, který mi dala tchýně. Zkoušela jsem ho, ale bohužel mi to začalo kvasit a nevím, co s tím.

2 1/2l vody, 2kg cukru - svařit. Po vychladnutí vymačkat šťávu ze 4 citronu, spojit s tekutinou, přidat lžičku kyseliny citronové a vše nalít na 30 květů bezu. Nechat 4 dny stát a každý den promíchat.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Recepty na další mňamky

Příspěvekod Helena » 13 čer 2016, 22:59

:( To nas....štve.Loni jsem dělala 10l sirupu - i pro potomstvo.A všechno vydrželo bez úhony.Některý rok se stalo,že se něco pokazilo,ale všechno ne.Letos jsem dávala míň té kyseliny a raději jsem to sterilovala.Nepotřebuju to pak vylívat,no ne? :D15 Já si teď ještě vzpomněla......před zavíčkováním dávám na sirup trochu rumu,mělo by to zabránit plísni.A načatý sirup pak musí být v lednici.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na RECEPTÁŘ ( o alkoholu nemluvě )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník