Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod minka » 05 zář 2021, 10:47

Já mám naštěstí samce u sousedů, takže mi místo nezabírá, ale ty odnože samic hlídám, zanedlouho bych tam měla les.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Tibor » 06 zář 2021, 18:19

Ďakujem za komentáre.
Nejde mi ani tak presne o tie karotenoidy, ale od rakytníku proste očakávam nejakú pridanú hodnotu vo forme "zdravotných" benefitov.
Inak by som si vysadil určite iné chutnejšie ovocie, ktoré ma nebude pichať pri zbere.
Udáva sa že to priaznivo pôsobí na trávenie, proti žalúdočným vredom atď. Neviem či vôbec boli v rakytníku identifikované látky ktoré majú tieto benefity na svedomí, nie to že by sa ešte niekde dalo dopátrať v ktorej odrode je ich najviac.
U tej Krasavice sa udáva že má toho rutínu ma nejako viac ako ostatné odrody+ veľa céčka aj tie karotenoidy, tak ma zaujala a je u nás pomerne dlho a tak s ňou musia byť skúsenosti.
Ale podstatné pre mňa je aby tá rastlina bola bezproblémová, zdravá a nenáročná, takže sa bojím ísť do tých novších háklivejších odrôd.
A potom to odnožovanie :? Keď bude odnožovať samec to nevadí, ale samica musí ísť blízko plotu aby dostala dostatočne slnečné miesto.
Tie popisy odrôd mám samozrejme prejdené, ale čakal som hlavne poznatky z vlastných záhrad.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Hofis » 06 zář 2021, 18:28

No, já mohu akorát potvrdit, že těm ruským sladším odrůdám se teda moc růst nechce. Mám Altajskou a Žemčužinu 2 roky a zatím moc nenarostly. Ale žijí, tak třeba se ještě rozjedou. Mám ale no name od tchýně, nevím, co je to za odrůdu, je to opravdu kyselé jako šťovík, ale roste to jako z vody...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Bullets » 06 zář 2021, 18:28

Jde rakytníky úspěšně pěstovat i v květináčích?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 06 zář 2021, 21:45

Tibor píše:Ďakujem za komentáre.
Nejde mi ani tak presne o tie karotenoidy, ale od rakytníku proste očakávam nejakú pridanú hodnotu vo forme "zdravotných" benefitov.
Inak by som si vysadil určite iné chutnejšie ovocie, ktoré ma nebude pichať pri zbere.
Udáva sa že to priaznivo pôsobí na trávenie, proti žalúdočným vredom atď. Neviem či vôbec boli v rakytníku identifikované látky ktoré majú tieto benefity na svedomí, nie to že by sa ešte niekde dalo dopátrať v ktorej odrode je ich najviac.
U tej Krasavice sa udáva že má toho rutínu ma nejako viac ako ostatné odrody+ veľa céčka aj tie karotenoidy, tak ma zaujala a je u nás pomerne dlho a tak s ňou musia byť skúsenosti.
Ale podstatné pre mňa je aby tá rastlina bola bezproblémová, zdravá a nenáročná, takže sa bojím ísť do tých novších háklivejších odrôd.
A potom to odnožovanie :? Keď bude odnožovať samec to nevadí, ale samica musí ísť blízko plotu aby dostala dostatočne slnečné miesto.
Tie popisy odrôd mám samozrejme prejdené, ale čakal som hlavne poznatky z vlastných záhrad.


Zkusím stručně -
všemožných vitamínů a prospěšných látek je v rakytníku plno (nejen ve šťávě, ale i ve slupce, semenech, listech, kůře) a jsou tam obvykle v takových koncentracích, že stačí malé množství plodů na pokrytí doporučených denních dávek všeho možného. Některé mají větší podíl olejů, jiné ony karotenoidy, flavonoidy, atd., ale to bys musel jít právě po nějaké konkrétní látce, pokud to chceš tak nějak obecně od každého něco, tak se těma odrůdama nemusíš až tak moc trápit a zaměřit se spíš na to, aby rostlina byla plodná a vitální. Je tak mimochodem - na žaludeční vředy a kožní záležitosti jsou dobré právě ty oleje obsažené zejména ve slupce a semenech. Olej je v každé odrůdě, v některých o něco méně, ale vždy tam je.
Rakytníky prostě odnožují, sladší odrůdy jsou choulostivější, Krasavice má větší podíl karotenoidů, nevím jaké další zkušenosti bys chtěl, zkus případně upřesnit dotaz.

Bullets: v dostatečně velkých asi ano, ale neřeknu ti čísla, nezkoušel jsem to
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 08 zář 2021, 14:05

Tiborovi pár vět o Krasavici.

Je to ruská evropská odrůda, tedy roste přiměřeně dobře, je i dost odolná, výmladky tvoří málo, plody jsou hezké, na dálku svítí svou červení. Výnos menší. A teď pár záporů. Jedna z nejpichlavějších, sklízení je fakt opruz. Plody chuti spíš nedobré, s takovou doktorskou pachutí.

Pokud máte zájem o samosběr (Leikora) a případně i o nějaké informace o jiných odrůdách, můžete přijet 25.9. do Dolců, Anežčin dvůr (okres Plzeň-jih),
více na http://www.anezcin.cz
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod svazenka » 09 zář 2021, 07:02

Doporučila bych taky samosběr v Blatničce (okres Hodonín), je tam toho spousta.
http://www.rakytnikovesady.eu/cs/
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Tibor » 09 zář 2021, 22:12

Tak po predošlých radách som trochu prehodnotil svoje priority :lol:
Hlavne nech to čím menej odnožuje a nech to nenarastie príliš veľké-tak 2,5 metra max.
A podstatné pre mňa nech to nieje háklivé na choroby.

Tá "doktorská pachuť" u tej Krasavice bude aj vo vylisovanej šťave či len v šupkách?
Tie tŕne u nej tiež asi nebudú nič extra.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod pavell » 24 zář 2021, 09:24

Tak ve Spomyšli prodávají rakytník Eva který má údajně až 34% cukru :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 24 zář 2021, 11:27

Blbost :lol:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod pavell » 24 zář 2021, 14:25

Jistě že je to blbost, kdyby si aspoň po sobě přečetli co napíší S12
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Rakytník

Příspěvekod Tibor » 26 zář 2021, 20:22

Zbohom repné polia a trstinové plantáže.
Od teraz rafinujeme cukor už jedine len z rakytníku.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 02:17

Zdravim,

Chystam sa zasadit nejaky Rakytnik, Podla toho, co tu citam, tak to vyzera na odrody Botanika a Altajska, pripadne este Zemcuzina.
Akeho k nim odporucate opelovaca? Osvedcil sa K+?
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 08 led 2022, 09:38

Ano, K+ můžeš použít jako univerzálního opylovače.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 17:40

Vdaka Michale.
Videl som na tvojej stranke, ze rakytniky mas celkom prestudovane. Treba ich nejak zostrihnut po zasadeni (tvarovat korunu), pripadne ich nenechat prvy rok plodit, aby sa lepsie zakorenili? Asi to ma skor vyznam pri Altajskej, lebo podla toho, co sa tu pisalo, Botanika rastie ako burina.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků