Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 20 dub 2016, 18:39

samec polmix u mne moc odnožuje a zapleveluje.snad hucul bude lepší.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 28 kvě 2016, 23:54

Čučíme na jeden rakytník No Name, koupený prostě jako samice tuším někde na Moravě. Všechny rakytníky co máme, a že jich je dost, mají plody o velikosti špendlíkový hlavičky. Jen tenhle má plody o velikosti pecky třešně :) .
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 29 kvě 2016, 12:59

Ty brďo, to bude nějaká superraná odrůda...

Přemýšlím pořád, jakou odrůdu si na podzim koupím na místo jedné z vyhozených argut, zatím mám Botaniku, která letos prvně bude mít nějaké plody, myslela jsem, že mi to postačí, ale pak jsem si řekla, že rakytníku není nikdy dost, tak se rozhoduju, jestli Krasavici pro vysoký obsah rutinu, nebo zkusit nějakou z těch nových sladkých odrůd... Už někomu z vás ty tzv. sladké odrůdy zaplodily? Mívala jsem na staré zahradě Leikoru a Sluníčko, vyhovovaly mi, kyselost mi nevadila, ale teď dumám, že bych vyzkoušela zas něco jiného, když je ta možnost...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 29 kvě 2016, 16:25

Doporučuju ty sladké odrůdy. Pokud máš již jeden keř "nepřešlechtěný" s vysokými obsahy vitamínů a rutinů, tak zkus teď nějakou sladkou chuťovku. Adavo má zajímavou nabídku, už jsem se tam byl ptát i osobně, ale teprve v červnu je budou řízkovat, tak snad to do podzimu doroste do prodejních velikostí :) .

My máme na zahradě všechny odrůdy, které se u nás za poslední 3 roky prodávali, žel většina z nich je nejedlá (na zmrky a šťávy s medem ale dobrý). Nejvíce mě zklamalo sluníčko, loni jsem si s chutí nasypal první plody do pusy a málem jsem letěl... E7 E11 . Tak teď ty nejvíc nepoživatelné budeme nahrazovat těmi sladšími..
Naposledy upravil Rudolf M dne 29 kvě 2016, 20:06, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 29 kvě 2016, 16:38

Mně Sluníčko nevadilo, kila jsem toho nesnědla, ale na zobnutí do pusy dobrý. A po přislazení medem výborný :D Po různých pokusech o nejlepší uchování rakytník "za syrova", abych nezničila vitamíny, jsem nakonec za nejlepší vybrala prosté vylisování šťávy a její zamrazení v sáčcích na led, vylisované zbytky zalít olejem.Takže si říkám, jestli tedy zkusit něco sladkého, nebo radši vybírat podle vysokého obsahu zdravé prospěšných látek... No podumám, do podzimu času dost. Zase ty sladké odrůdy by se nemusely asi tolik přislazovat, že...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 29 kvě 2016, 20:36

Alena píše:Už někomu z vás ty tzv. sladké odrůdy zaplodily?


Sladké odrůdy (Altayskaya, Klavdia, Ženčužnica, Tenga, atd.) už pár let plodí. Keře sice ještě nejsou dospělé, takže úroda se zatím zvyšuje jen pomalu, navíc jsem je měl na příliš suchém místě a nová výsadba opět potřebuje nějaký čas než zaplodí, ale chuť je již ověřená celkem důkladně. Určitě bych každému doporučil nějakou tuto sladší odrůdu zařadit do sbírky, ale nejlépe v kombinaci s kyselejším, zato plodnějším rakytníkem. Ona ta sladkost není zadarmo - chutnější odrůdy jsou podle dosavadních zkušeností více náchylné na choroby a taky méně vitální (a tudíž méně plodné). Ale jsou to jen předběžné závěry, na důkladnější otestování by to chtělo více času a taky zkoušet pěstovat v různých lokalitách ČR.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 29 kvě 2016, 21:17

Tak díky moc za odpověď :D
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 22 čer 2016, 00:00

Mám dva Slniečka

No a tohoto roku mi jeden z nich začal žltnúť a opadávajú lístky. Vysoké sú už zo 3 m.

Tento je krásne zelený

Obrázek

No a ten druhý je takýto

Obrázek

Neviem, čím to môže byť. Rozmýšľam či to nie je hryzec vodný. Skúšal som z nim zakývať, no drží sa. Jedine, či neodhryzol nejaké dôležité korene. Nič iné ma nenapadá. Z jari bolo všetko OK.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 22 čer 2016, 06:08

přidej vápenec nic jinýho mě nenapadá :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 22 čer 2016, 08:18

Díky. Pridal som dolomit, uvidím.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 22 čer 2016, 15:34

Na těch malých obrázcích je prd vidět. Máš je oba poblíž sebe nebo každý někde jinde?
Podíval bych se důkladně na kmínek jestli na něm nenajdeš něco podezřelého jako černající skvrny apod.
Ty tam máš hodně mokro - není zasazen v místě, kde často stojí voda nebo je hodně vysoká spodní voda?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod jaro » 22 čer 2016, 22:29

V tychto horucavach tipujem skôr ze je preschnuty.Skus zvysit zalievku. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 22 čer 2016, 23:11

Mám rakytníky v rade a slniečka sú od seba tak na 4m a medzi nimi je samec.Vlahy mali tohoto roku neúrekom a ešte som ich občas zalial. Nebude to tým suchom, lebo zatiaľ nie je. Žltne čím ďalej tým viac, ako keby chcel skapať a to má okolo 3m. Mám viacej rakytníkov posadený do radu. Ani jeden mi nikdy toto neurobil. Keď skape tak ho vykopem a urobím analýzu koreňov. Uvidím, čo sa to stalo. Rakytníky ničím nehnojím ani nijak neošetrujem. Akurát dnes mi líška vyhrabala dieru pri odrode Altajskaja.

Ešte ma napadlo, že či tam nechodí nejaké zvieratko na WC. Musím to ohradiť!

Tu sú detailnejšie snímky

ObrázekObrázek
Naposledy upravil loni dne 25 čer 2016, 23:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 23 čer 2016, 00:31

Podobný problém jsem měl u mnoho rostlin, pak jsem zjistil, že pod rostlinou je myší díra a rostlina zasychala. Protože část kořenů nebyla spojena s půdou a tak měla rostlina příznaky přesušení, zálivka v tomhle případě nepomáhá.

A hlásím že začíná dozrávat první rakytník, no name :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 23 čer 2016, 21:32

To by mohlo byť s tými dierami. Aj líška mi vyhrabala dieru pri rakytníku. Pravdepodobne niečo zacítila. Ohradil som to, podsypal dolomitom a zalievam. Tak uvidím a dám vedieť ako to dopadlo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků