Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 12 črc 2016, 12:02

Už je to i jedlé, a bude to pravděpodobně nějaká kulturnější odrůda, roste dost kompaktně a plody se dají i jíst :D15 .
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 14 črc 2016, 00:37

Tak tento rok u mňa bude rakytníku biedne. Väčšina plodov opadla. Ak je to tými horúčavami, tak som zmeškal zálievku. Slniečko som musel vykopať a vyhodiť lebo mi úplne vyschlo, alebo čo ja viem čo sa s ním stalo. Prezrel som korene aj som ich rozrúbal, no nič zvláštne so tam nenašiel, iba ak že boli bez vlhkosti a teda suché.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod jaro » 14 črc 2016, 22:51

Radil som ti,zvys zalievku!Bez pravidelneho zalievania pri tohtorocnych horucavach by som mal aj ja na zahrade pušť. S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod sorer » 15 črc 2016, 11:13

Mne vyschlo slniecko tiez, a takisto aj samec co bol vedla. Minuly rok pekne rastli, ale na jar uz listy nevyhnali, len samec mal taky nabeh na listy. Ale sused sa minuly rok stazoval ze mu to prerasta na pozemok a on lubi chemiu, tak neviem ci mi to niecim nestrekol.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 15 črc 2016, 22:45

Je tu málo zkušeností s novými odrůdami. Podělte se. sazenice bych nekoupil jinde, nežli u ADAVO.Ti jsou v tomhle nejlepší.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 15 črc 2016, 23:05

Letos bude u nás první ochutnávka většiny odrůd, které Adavo do letoška prodávalo. Tak ještě moc nemohu soudit, snad jen že když loni zaplodilo sluníčko a krasavice, tak mě to moc nelezlo..

Na nové odrůdy, které Adavo chystá do prodeje se už těšíme...
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 16 črc 2016, 10:35

jaro píše:Radil som ti,zvys zalievku!Bez pravidelneho zalievania pri tohtorocnych horucavach by som mal aj ja na zahrade pušť. S14

Slniečko mi začalo žltnúť aj keď sucho a horúčavy ešte také neboli a v pôde bolo vlhkosti dosť. No na konároch na kôre zo spodu a potom vyššie som spozoroval nejaké linky žltkastého zdurenia. Keď som to prešiel nechtom, tak sa to drvilo a lyko tam nebolo vlhké. Možno to napadla nejaká huba a potom to dokonala horúčava.

To, že opadli plody na všetkých rakytníkoch je pravdepodobne tými horúčavami. Rakytníky boli plodmi obsypané a odrazu zružoveli a opadli. Keď som sa spamätal, tak na zemi bolo už plno zoschnutých ružových plodov.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 16 črc 2016, 12:17

To zduření kůry na kmínku je příčina předčasného vybarvení a opadání plodů a listů - jde o nějakou houbovou/virovou chorobu a dle mého pozorování to skoro vždy končí uhynutím celé rostliny. Některé odrůdy jsou na to náchylnější, děje se to u zalévaných rostlin i u těch bez zálivky, často je postižen dosud bujně rostoucí keř obsypaný plody, ze dne na den začne vadnout a je po něm.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 03 srp 2016, 22:03

Přikládám výsledky dnešní koštovačky raktníků. Bohužel nezrají najednou, takže šlo hodnotit jen následující. Během 3 týdnů snad budou plně zralé Leikory, Frugana, Habego, Hergo a další.
Výsledky nepřekvapily, na stupnici od 1 do 10 je nizké číslo i nízká hodnota a vysoké číslo vysoká hodnota daného bodu. Hodnotili jsme já s Radimem, nezávisle na sobě, každý měl svuj papír a neopisovali jsme! :D
Nejlépe dopadl Aromat, i když opravdu jen o chlup. Možná tím, že má opravdu tak silné aroma, že přebije všechny možné chutě a pachy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2016, 22:07

Rudo dík za hodnocení.
Všechny tyhle odrůdy co jste testovali jsou vhodné především ke zpracování - zvláště pak Botaničeskaja Ljubitělskaja (alias Botanika) pro její velké bobule, bujný růst a celkovou úrodnost. Pro přímý konzum a následnou degustaci doporučuji pořídit hned jak to půjde (snad už tento podzim v Adavu) opravdu sladkoplodé rakytníky: Altayskaya, Klavdia, Ženčužnica a další.
To budou pak teprve padat desítky v celkovém hodnocení!
Moc jsem se letos těšil hlavně na tu Altayskuyu, ale když jsem ji vyrazil na zahradu zasíťovat, tak na ní seděl kosák a odnášel poslední bobulku - dozrálo to ještě dřív než vloni. Ale i ty ostatní byly supr, kyselé mrchy už do huby nevezmu ty putují přímo do mražáku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 03 srp 2016, 22:20

Ano Michale, už jsem v Adavu i neptrpělivě byl a dožadoval se sladkých odrůd, mluvil jsem i s panem Bajerem, nebo snad i se dvěma Bajery, ale nepřekecal jsem ani jednoho, neměli je ještě ani nařízkovaný S1 .
Zase je fajn mít i nepřešlechtěný kultivary, na vitamíny. Ale je velký rozdíl zobat sladké pokušení, než kyselohořké bobule s ropným ocáskem :D .

Ptáci nám na ně zatím nechodí, popravdě se jim ani nedivím, já nemít lupenku tak se jim asi taky vyhnu :D15 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 04 srp 2016, 09:38

No minimálně tu Altajskou (ta nejsladší, ale menší plody a méně úrodná) mají v nabídce už skoro rok - pokud ne, tak ju klidně zašlu, sazenic mám dost.
S těmi méně sladkými odrůdami máš pravdu - určitě je dobré je mít taky, jednak víc vitamínů, ale taky zdravější rostliny méně náchylné na choroby. Po pěti letech testování těch sladkoplodých sibiřských rakytníků mohu potvrdit, že některé z nich tu v našem podnebí dost trpí a ne každý je bude moci pěstovat. V Německu např. se jim nedaří vůbec.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 04 srp 2016, 12:02

Díky, ale altajská se začala prodávat v Adavu tuším loni, stejně jako Podruga a Pantělejevská, tzn, že už je mám :) . Ale jsem z nich zklamaný, vůbec to neroste. Přírůstky mizerné, tímhle tempem bude trvat hodně dlouho, než vůbec zaplodí.

Předpokládám, že ty nové sladké odrůdy co s chystají do prodeje na tom budou velmi podobně? Možná že tady ani neporostou, máme tu dost podobné klima jako je v Německu.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 04 srp 2016, 13:22

Ty rostliny, co mám na pozemku bez možnosti závlahy, taky přirůstají pomalu - o to více ale odnožují a vyhánějí výmladky, které naopak rostou velmi bujně. Zpočátku jsem je likvidoval a snažil se udržovat jen ty hlavní keře, ale pak se na některých právě projevily choroby napadající kmínek a často to končilo uřezáním až u samé země - potom jsem byl rád, že okolo rašily nové výhony z kořenů. Díky tomuto přístupu je to teď trochu džungle, jednotlivé odrůdy jsou prorostlé mezi sebou navzájem, ale to mi nějak extra nevadí - časem se to asi nějak samo zredukuje jen na ty rakytníky, které zde budou schopny přežít, ty ostatní pomalu zaniknou.

Rostliny, které jsem vysadil na zavlažovaném pozemku rostou podstatně rychleji, včetně třeba té Altajské - ta za 2 roky výškou dostihla ty pětileté na suchém stanovišti.
Možná to chce trochu času než se zde některé ty odrůdy aklimatizují, tipuju, že nejhorší je pro ně ta naše zima-nezima, teploty kolem nuly, vlhko, to je asi ráj pro různé houbovo-virové choroby. Na sibiři mají půl roku -40°C, pak celkem teplo a zase velká zima.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod paloo » 05 srp 2016, 17:59

A u mňa to všetko v čase kvitnutia zmrzne :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků