Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod vrana » 06 srp 2016, 14:01

pro Loni : rakytník vysoký 3m potřebuje tyč ,v té výšce se mi už obvykle začal naklánět na stranu. Hynutí může být způsobeno i tím, že třeba i ve větší vzdálenosti /3-4m
někdo ryl nebo vrtal v zemi a trefil důležitý kořen.Rakytník má kořeny, které kopírují povrch země a jdou i dost daleko od kmene.Pokud takový se usekne, tak může i celá rostlina uhynout.Jindy to zase způsobí odnožování. Hryzce polní si lehko uhlídáte a vybijete pomocí vzduchovky.S vodními si nevím rady.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 07 srp 2016, 10:40

Tyč rakytník obvykle nepotřebuje, pokud se trochu naklání, tak je to přirozené a netřeba panikařit. Ono stejně nechávat jej růst do výšky 3m nemá moc smysl - kdo by to pak obíral.
A překopnutí jednoho kořene tak daleko od keře by těžko vedlo k úhynu celé rostliny - dělám to zcela běžně když vykopávám výmladky a to mnohem blíže hlavnímu kmínku.
Uhynutí rakytníku mají ve většině případů na svědomí endomykotické houby Fusarium a Verticilium.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod Rudolf M » 24 srp 2016, 00:52

Sběr poslední várky rakytníků, dopadlo to otřesně. Možná že tím, že jsou pozdější (přirozenější?) tak chutnají naprosto příšerně :lol: S13 . Plody malé, s tlustou slupkou a velkým semenem. Chuť u většiny překyselená a fruganu už do huby nedam, hořký až hamba. Na druhém bramborovém místě ve stupnici od nejhnusnějšího je leikora. A třetí příčku obsadilo hergo. Bez těchto třech, si dokážu zahradu opravdu představit. Když ještě vezmu v potaz, že leikory máme na zahradě 2 S9 .
Habego dopadlo z ochutnávky nejlépe, ale opravdu jen o jedno číslo, nic nic prd :D15 .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1287
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Stanley_51 » 24 srp 2016, 09:44

A toto jsou veškeré důvody, proč mi rakytník nesmí na zahradu E7
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9218
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Rakytník

Příspěvekod onry » 24 srp 2016, 13:54

Stanley_51 píše:A toto jsou veškeré důvody, proč mi rakytník nesmí na zahradu E7

Věru tak- letos jsem ještě dával šanci,ale po včerejší ochutnávce .. E11- mám stejne odrůdy jako Rudolf M. Půjdou do kompostu.Ještě možná zkusím ty nové odrudy ruské a ukrajinské. Jediný způsob konzumace, který jsem vyzkoušel a dal se použít byl naložení plodů v medu. (asi jak nakapat si citron na lžici s medem).
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 24 srp 2016, 14:11

Stanley_51 píše:A toto jsou veškeré důvody, proč mi rakytník nesmí na zahradu E7


Ty německé odrůdy jsou prostě kyselé, výhodou je jejich úrodnost a vitalita ve zdejším klimatu.
Kdo chce rakytník konzumovat v čerstvém stavu, musí si nutně pořídit sladší kultivary.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 srp 2016, 21:23

Někomu to nevadí ta chut a dá se to přebít s kombinaci s ovocným cukrem nebo medem. Nechat mírně zakvasit a v ledničce to vydrží v podstatě do další sklizně nekazí se to. :mrgreen: každý má jinou chut mě to kyselý nevadí. jsem na to zvyklej s ochutnávek citrusů - ty nové hybridy co jsem už měl možnost koštovat fakt jednou a nikdy více - Violeta, sister of Violeta, něco od tintoriho hybrid s otahaite absolutně nejedlé, khasi papeda - nic tak hořkýho jsem v hubě dosud neměl to se nedá. Bigárádie je proti tomu sladkéj pomeranč :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 25 srp 2016, 01:24

Tak, jako účastník ochutnávky nemohu z výsledků tvrdit, že by rakytníky, i ty kyselé německé, nepatřily na zahradu. Když pominu, že jim to docela sluší, že obohacují půdu o přirozený dusík a že jsou právě ty kyselé odrůdy mnohem zdravější, oproti sladkým (alespoň obsahem vitaminu C, A a flavonoidů), tak vylisované plody, doslazené medem a naředěné vodou, tvoří skvostnou limonádu. Rozhodně je škoda je tepelně upravovat, takže 100% šťáva se zamrazí a dle potřeby rozmrazí.

Ono není všechno zlato, co se třpytí. Ovoce se odjakživa šlechtí pro obsah cukru, z minulosti, už před staletími, se šlechtily hlavně švestky, aby byly sladší, aby z nich bylo více pálenky a dodnes je v mysli lidí jít za tím ovocem, co je sladké, šlechtit a šlechtit, aby bylo ještě sladší a sladší. Jaksi se zapomíná na to, že na úkor vitaminů a minerálů se navyšuje obsah cukru v ovoci, které přestává být zdravou pochutinou, neboť má více cukrů než vlastních enzymů, které by fruktózu rozštěpily. Takže ovoce v člověku spíše kvasí, než se stráví, což zase okyseluje organismus.
Prostě honba za sladkými plody nemusí být vždy správná :D15 .

Já osobně si dám klidně hrst čerstvých rakytníků denně, nebo hrst aronie denně. Nějakou kyselost nebo trpkost neřeším, na rakytníku mi moc chutná aroma, u aronie mě láká křupavá dužina a dost sladká chuť, kterou, pravda, překrývá trpkost.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 25 srp 2016, 13:38

Taky jsem včera sklízela první malou úrodu z Botaniky, chuťově se podle mě nijak zvlášť neliší od Sluníčka nebo Leikory, které jsem zanechala na bývalé zahradě, a nijak mi nevadí. Nemá téměř žádné trny, takže trhání není utrpení a jde relativně (na rakytník :mrgreen: ) rychle. Aroma a specifická vůně rakytníku mi jsou příjemné a vylisovaná šťáva zamrazená v sáčcích na led nemá ve vodě s třtinovým cukrem a nějakou mátou nebo meduňkou nebo v zimě v čaji místo citronu chybu.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 26 srp 2016, 20:30

Na rakytník nedáme dopustiť a vždy je v mrazáku po ruke. Posilňuje keď sa napijem surovej šťavy z plodov zriedenej s vodou. Sušil som aj lístie z rakytníka a čaj mi celkom chutí. Má takú medovú chuť a pripomína zelený čaj,ale viacej sfarbuje. Jeden rakytník som zrezal a teraz má krásne výhonky so zdravými pekne do zelena sfarbenými lístkami. Suším celé konáriky s lístkami a keď sú suché, tak lístky v ruke podrvím. Ide to veľmi ľahko. Ostanú len prázdne vetvičky.

Tohoto roku bude z rakytníka pomenej a veľmi sa nenazbieram. Minulého roku som zbieral aj susedom a všetko bolo oblepené plodmi. Možno na budúci rok. V posledných rokoch badám výpadky v rodivosti rakytníkov, čo v minulosti som nepozoroval. Teraz poriadne zarodia tak každý druhý rok.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod sorer » 26 srp 2016, 20:34

Mne tiez caj velmi chutil. Skor ako zeleny mi chutil ako cierny caj, aj farba bolo tmavsia od zeleneho. Velmi dobra nahrada cierneho caju. Zrezavali sme opelovac ten nepotrebujeme aby rastol nejaky velky, a obrali z neho vsetky listy.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 26 srp 2016, 22:26

Aj u mňa bol zrezaný samec a pustil také husté odnože, že čaju bude aj na celý rok.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod milas » 11 zář 2016, 16:53

Aby som začal oberať...

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Rakytník

Příspěvekod loni » 11 zář 2016, 21:23

milas píše:Aby som začal oberať...

Obrázek

Krása

Ja som spokojný so svojou slabou tohtoročnou úrodou, keďže mám práce s domom a okrem mňa rakytník nikto z rodiny vo veľkom neoberá. Tú trošku oberiem, keď sa nájde čas.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1682
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Alena » 12 zář 2016, 12:58

To je paráda. Doufám, že se za dva roky už konečně zase taky dočkám takovéhle úrody. Příští rok to taky ještě nic moc nebude, keř pořád není dost narostlý. Letos byla jedna větší hrst, tak si aspoň vařím čaj z listů, když nic jiného :mrgreen:
(Ale zase první úroda šípků z Karpatie vydala na 4 skleničky marmelády, tak jsem zaúkolovala synka, aby si v zimě sehnal kančí a udělal si ho se šípkovou :) )
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků